Dnes Čtvrtek - mlha 2°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 3°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Za 244 milionů korun koupila Penta od Českých drah pozemky na Florenci
Takto by měla vypadat nová čtvrť v sousedství magistrály. Vizualizace: Penta

Za 244 milionů korun koupila Penta od Českých drah pozemky na Florenci

Developerská společnost Penta Real Estate koupila od Českých drah dlouhodobě nevyužívané pozemky na Florenci v sousedství pražské magistrály téměř za 244 milionů korun. Částka může ještě vzrůst podle výsledku nyní projednávané změny územního plánu. Na pozemcích bude Penta pokračovat ve výstavbě nové čtvrti v okolí své nově otevřené kancelářské budovy Masaryčka. Penta na konci letošního října koupila také firmu ČSAD Praha Holding, která vlastní autobusové nádraží Florenc a přilehlé pozemky.

České dráhy dosáhly dohody s firmou Penta Real Estate o prodeji pozemků mezi Masarykovým nádražím a Florencí v Praze. České dráhy si vyjednaly lepší podmínky než původně plánované, získají 243,8 milionů korun při převodu pozemků a dodatečný bonus závislý na změně územního plánu. Navíc ušetří přes 100 milionů korun na nákladech spojených s archeologickým průzkumem a řešením starých zátěží, včetně nákladů na přemostění metra a jeho podzemních technologií.

České dráhy pro pozemky a budovy mezi Masarykovým nádražím a Florencí nemají využití, v roce 2004 proto začaly řešit jejich prodej. V rámci smluvních ujednání už v uplynulých letech developer koupil v lokalitě pozemky o rozloze 18 730 metrů čtverečních. Aktuální prodej zahrnuje plochu o výměře 24 407 metrů čtverečních. Tyto pozemky se nacházejí v blízkosti magistrály a autobusového nádraží na Florenci.

České dráhy se společností Penta Real Estate uzavřely dohodu o prodeji pozemků za podmínek, zohledňujících i případné zhodnocení pozemků po schválení změny územního plánu.

Navíc se prodej realizuje dříve, než byl původní předpoklad a České dráhy zároveň uspoří náklady spojené napříklads archeologickým průzkumem nebo odstraněním geologických vad na pozemcích.

„Jsem rád, že se nám s developerem podařilo vyjednat výrazně lepší podmínky při prodeji pozemků na Masaryčce a zároveň tak může z centra hlavního města zmizet jeden z posledních brownfieldů, který poslouží k rozvoji metropole. Vedle částky, kterou za ně dostaneme hned, smlouva počítá i s doplatkem vycházejícím z finální podoby územního plánu. Zároveň nebudeme platit náklady na úpravy pozemků, které souvisejí například se zdejší stanicí metra Florenc nebo s archeologickým průzkumem lokality. To nově zajistí developer,“ řekl Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.

Náměstek pražského primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček (STAN) již dříve uvedl, že vítá nákup autobusového nádraží Florenc a přilehlých pozemků skupinou Penta. Pro další rozvoj území podle něj městu usnadní situaci fakt, že namísto dvou pozemkových vlastníků bude jednat s jedním.

„Nedávno jsme dokončili první fázi výstavby v okolí Masaryčky. Rádi bychom stavěli dál směrem k Florenci v intencích urbanistické soutěže z roku 2021 a propojili tak centrum města s Karlínem. Díky nákupu pozemků můžeme nyní dokončit jednání s městem o změně územního plánu pro tuto lokalitu a také jednání o kontribucích. Velká část nyní kupovaných pozemků se po vybudování ulic a veřejných prostor stane majetkem města,“ řekl Pavel Streblov , ředitel pro komerční výstavbu společnosti Penta Real Estate.

S výstavbou nové čtvrti v lokalitě Florence počítají vedení Prahy i městské části Praha 1 a Praha 8. V roce 2021 se konala mezinárodní urbanistická soutěž, která nastínila budoucí podobu tohoto území. Vítězný návrh na jaře 2022 projednala a schválila rada hlavního města.


Autor: Jan Puci

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

Další články
Nahoru