dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
3°C
Z Vyšehradu vyrazí do centra Prahy Pochod proti Čechům
Pochod začne na Vyšehradě. Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Z Vyšehradu vyrazí do centra Prahy Pochod proti Čechům

Recesistické hnutí Čechy v ČR nechceme připravuje na tuto sobotu akci s provokativním názvem Pochod proti Čechům. Motto akce? „Češi lžou, kradou, podvádí, znásilňují a vraždí! A teď navíc chtějí terorizovat slušné lidi. Řekněme jim NE!,“ umístili organizátoři provokativní pozvánku na facebookový profil akce.

Sraz účastníků pochodu je v sobotu 24. srpna ve 14 hodin před kostelem sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Organizátoři ještě nezveřejnili přesnou trasu pochodu, slibují však, že ho zakončí koncerty na Rašínově nábřeží. Vystoupí kapely Neosound, Debbi Love a Vagyny dy Praga.

Po tomto happeningu proběhne ve středu 4. září od 18 hodin v prostorách centra DOX diskuse Předsudky v nás věnovaná předsudečnému a nacionalistickému chování českých obyvatel vůči menšinám.

Karikatury odhalují české vlastnosti

Na popud iniciativy „Čechy v ČR nechceme“ vznikla sbírka karikatur odhalující typické české vlastnosti. Častým motivem jsou například nemocné srdce nebo stádovitost.

„Přehlídka českých vlastností bohužel není veselá podívaná. Jedná se o smutnou realitu, která volá po reakci, po hlase odporu,“ uvedl Karel Roztočil z iniciativy Čechy v ČR nechceme.

Karikatury nakreslili členové České unie karikaturistů (ČUK). „Kampaně proti xenofobním předsudkům české společnosti iniciované panem Karlem Roztočilem jsem se zúčastnil, protože považuji za správné reprezentovat Českou unii karikaturistů a nestát stranou této sympatické a originálně nápadité aktivity,“ uvedl člen ČUK a autor jedné z karikatur Miloš Krmášek. „Naše společnost prevenci rasismu neřeší.“

Kromě ČUK se ale do karikování zapojili i další umělci, například ToyBox nebo skupina Ztohoven. Vybrané práce budou k vidění v Centru současného umění DOX na podzimní výstavě Kde domov můj? zabývající se reflexí tématu domova a pojmů s ním spojených, jakými jsou vlast, národ, identita.


Další články
Nahoru