
Z vesmíru bylo vidět tři metry pod pražský povrch, satelit odhalil závady na vodovodu
30. března 2021 15:15
PVK pracují s technologii vyvinutou izraelskou firmou Utilis. Ta využívá zařízení na principu radaru neseného družicí japonské vesmírné agentury JAXA. Senzor na satelitu zachycuje vyslané radarové impulsy, které dokážou rozlišit typ vody, zda se jedná o povrchovou, odpadní či pitnou.
Systém je funkční za každého počasí a radarové odrazy pronikají do hloubky až tří metrů podle typu povrchu. Vyhodnocení snímků trvá v řádu jednotek dnů.
„Přínos satelitní technologie je v rychlém monitoringu velké oblasti bez zdlouhavých příprav a možnosti zacílení následných pátracích činností jen na zhruba deset procent původní rozlohy. V následujících dnech provedeme diagnostiku vodovodní sítě v satelitem označených místech, jak klasickými akustickými metodami, tak korelační technologií Enigma 3M,“ upřesnil manažer útvaru hospodaření s vodou a ekologie PVK Jan Kobr.
První kolo snímkování se loni zaměřilo na území od Nového Města po Pankrác, což představovalo 500 kilometrů vodovodní sítě. Systém označil 45 oblastí s potencionálním únikem pitné vody. Průzkumem označených oblastí bylo nalezeno 26 skrytých úniků vody.
Ztráty vody v pražské vodovodní síti v loňském roce dosáhly výše 12,91 procenta. Přitom ještě v roce 2000 ztráty přesahovaly jednu třetinu a v roce 1996 dokonce více než 43 procent.
Pražská vodovodní síť má délku přes tři a půl tisíce kilometrů, další téměř kilometr připadá na vodovodní přípojky. PVK zásobují pitnou vodou na 1,317 milionu obyvatel hlavního města a 208 tisíc obyvatel Středočeského kraje.
Ztráty pitné vody v Praze loni dosáhly 12,91 procenta, v roce 2000 ztráty přesahovaly jednu třetinu vyrobeného množství vody, a v roce 1996 dokonce více než 43 procent.