Dnes Sobota - oblacno 14°C
Zítra Neděle - skorojasno 23°C
Sobota 8. 5. 2021
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zpravodajství

Z ulic Prahy 6 od května zmizelo šedesát vraků

Radnice Prahy 6 dostává každý měsíc desítky podnětů na problematická vozidla, která majitelé ponechali dlouhodobě odstavená a lze je označit za nepojízdná či dokonce přímo za vraky. Situaci s problematickými vozy v ulicích Prahy 6 mapují strážníci městské policie společně s odborem dopravy a životního prostředí.  

Na odstavená auta upozorňují magistrát také sami občané, například prostřednictvím aplikace Lepší 6. Za posledních sedm měsíců takto lidé upozornili na více než stovku vozidel.

Ne každé problematické auto ale splňuje složitou zákonnou definici vraku a jde o technicky nezpůsobilé vozidlo k provozu na pozemních komunikacích. Zlepšení situace přinesla nedávná novelizace zákona iniciovaná také ze strany Prahy 6 a nově je tak možné pozemní komunikace zbavit automobilů, které mají déle než půl roku neplatnou STK nebo jim chybí registrační značka. Tato vozidla nyní úředníci aktivně vyhledávají a provozovatelům za ně udělují pokuty.

„Od května je na základě novely zákona o pozemních komunikacích možné nechat odtahovat i vozidla, která mají více než šest měsíců propadlou technickou prohlídku. Obdobně je možné uložit provozovateli silničního vozidla za takovýto přestupek pokutu až do výše tři sta tisíc korun,“ řekl místostarosta pro oblast dopravy Jiří Lála. Rychlejšímu postupu tak už brání jen liknavost Správy služeb hlavního města Prahy. „Městem pověřená organizace zatím řeší případy podle nové právní úpravy velmi pozvolna, tlačíme na ni a očekáváme, že bude řešit tuto problematiku v souladu s novelizovanou legislativou daleko efektivněji,“ dodal místostarosta.

Šedesát aut odstraněno
Přesto novelizace zákona odstraňování nepojízdných vozidel v Praze 6 pomohla. „Od novelizace zákona se na území městské části podařilo z ulic odstavit kolem šedesáti problematických vozidel,“ říká předseda dopravní komise Vladimír Šuvarina. Samostatně se pak řeší také pokuty za propadlou STK, každý měsíc jde o desítky vozidel, u nichž technická skončila v roce 2019 a dříve. Pokutování by mělo mít nápravný charakter, sankce lze udělovat opakovaně.

Jak upozornit na vrak v ulicích?
Vozidlo můžete nahlásit přímo Správě služeb hlavního města Prahy, oddělení odtahů a vraků, na telefonech: 222 027 511, 222 027 513, 222 027 514, 222 027 515;

na vozidlo lze také upozornit prostřednictvím zadání do formuláře na adrese www.sshmp.cz

přes mobilní aplikaci zmente.to;

prostřednictvím aplikace Lepší 6. V hlášení je dobré umístit fotografii vozidla tak, aby bylo zjevné, co je to za typ a barvu vozidla, zda má registrační značku, a pokud ano, tak aby byla čitelná.
PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

5. května 2021 ve 20:59

Kvalita pitné vody je pro Pražské vodovody a kanalizace naprostou prioritou. Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody.

Diskuze: Dostupné rodinné bydlení v Praze 8

5. května 2021 ve 20:06

Praha 8 eviduje více než 100 000 stálých obyvatel a nadále se rozvíjí. Jak vytvořit dobré podmínky pro život celých rodin? Jak jim nabídnout finančně dostupné a kvalitní bydlení a vybavenost? Kam se má ubírat bytová výstavba? Jaké možnosti má samospráva a jaké nástroje má...

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Radnice pomůže živnostníkům a podnikatelům, mohou inzerovat zdarma

5. května 2021 v 18:18

Praha 15 chce prostřednictvím bezplatné řádkové inzerce podpořit firmy, podnikatele a živnostníky se sídlem, provozovnou či poskytováním služeb v patnácté městské části.

Další články
Nahoru