Dnes Pondělí - jasno 33°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 24°C
Pondělí 27. 6. 2022
Svátek má Ladislav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Z radničních skříní se nám podařilo důkladně vymést kostlivce, říká starosta Prahy 6 Ondřej Kolář
Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Foto: archiv

Z radničních skříní se nám podařilo důkladně vymést kostlivce, říká starosta Prahy 6 Ondřej Kolář

Jak hodnotí Ondřej Kolář (TOP 09) uplynulé čtyři roky, kdy byl starostou Prahy 6? Jaké úspěchy se podařily? Jelikož v čele koalice KLID (TOP 09 a KDU-ČSL) post ve vedení radnice obhajuje, tak co nabízí občanům, aby mu dali opět důvěru? A jak vidí řešení dopravních problémů? Na tyto a další otázky odpovídal v rozhovoru pro server Pražský patriot. 

Končí vaše první funkční období ve funkci starosty Prahy 6, takže je na čase trochu bilancovat. Co po vás po těch čtyřech letech na radnici zůstane?
Přebírali jsme radnici, kde bylo ve skříni zavřených spoustu kostlivců, které se mně a mým kolegům za ty čtyři roky podařilo důkladně vymést.  Hned v roce 2014 jsme začali s důkladnou revizí všech smluv. Všechny nevýhodné, jako byla třeba nájemní smlouva na pozemky na Ladronce za pětikorunu ročně, jsme vypověděli nebo narovnali. Uzavřeli jsme tunel z dílny ODS jménem Key Investments, ve kterém mí předchůdci utopili přes 200 milionů. V uplynulých čtyřech letech jsme vedli 317 soudních sporů, abychom ochránili zájmy obyvatel Prahy 6. A i přesto, že jsme se zbavili velmi drahých externích právníků, jsme všech 317 soudů vyhráli. Abych ale nebyl jen negativní – díky našemu úsilí má teď radnice na účtech přes dvě miliardy korun, z toho je téměř půl miliardy připraveno na okamžité investice.

Jaké úspěchy občané Prahy 6 již skutečně pocítili?
Třeba v Dejvicích a Bubenči jistě všichni ocení, že jsme zastavili plány na stavbu kontroverzního a široce odmítaného „Ledního medvěda“. Místo něj bude stát bytový dům se supermarketem v přízemí. Věnovali jsme se důkladně řešení negativních dopadů, které s sebou neslo otevření Blanky – doslova jsme si vydupali tichý asfalt na Patočkově, nutíme magistrát neustále rozšiřovat parkovací zóny. Vysázeli jsme 170 nových stromů, zrekonstruovali 24 dětských hřišť a sportovišť, postavili nové třídy pro 120 žáků základních škol, dokončuje se stavba nové školky, do parků na dětská hřiště jsme umístili veřejné toalety, podpořili jsme vznik letního kina, organizujeme Festival ambasád, který na Vítězné náměstí přivedl kulturu i chutě z celého světa. Naučili jsme se naslouchat spolkům z různých částí Prahy 6 a dali jim necenzurovaný prostor v radničních novinách. Takhle by se dalo pokračovat dál donekonečna. Těch věcí, které po nás zůstanou, je skutečně mnoho.

V říjnových volbách budete v čele koalice KLID (TOP 09 a KDU-ČSL) post starosty obhajovat. Co obyvatelům Prahy 6 pro další čtyři roky nabízíte?
Spoustu se nám toho podařilo, ale všechno se stihnout nedá. Takže na Šestce je určitě práce dost. Chtěli bychom přimět magistrát, aby konečně řešil katastrofální dopravní situaci zejména v Dejvicích a v Patočkově ulice, zjednodušit zápisy do mateřských škol nebo dokončit výstavbu domova důchodců nebo takovou zdánlivou drobnost jako je přimět Technickou správu komunikací, aby přechody pro chodce byly bezbariérové. Zdá se to jako malichernost, ale zkuste si třeba s kočárkem několikrát za cestu na nákup vyjet a sjet obrubník.

Prahu 6 sužují dopravní problémy způsobené otevřením tunelového komplexu Blanka a nedostatek parkovacích míst. Jaká řešení nabízíte?
Předně je zapotřebí urychleně dostavět silniční okruh a síť záchytných parkovišť. Pak přijde na řadu takzvaná Břevnovská radiála – tedy tunel od Malovanky až prakticky k Rozvadovské spojce. To je ale hudba tak daleké budoucnosti, že do té doby je třeba dělat co nejvíc takvaných měkkých opatření. Ať už je to výše zmíněný tichý asfalt, nové stromy, zelené stěny, ale třeba i světelné závory na okrajích města, které přijíždějící auta „podrží“ mimo Prahu. Tato opatření máme koncepčně vymyšlená a při dobré vůli magistrátu se dají ihned realizovat.

Do voleb jdete v koalici s KDU-ČSL pod názvem KLID. Proč by Vás občané Prahy 6 měli volit?
Zaprvé proto, že jsme v uplynulých čtyřech letech dokázali, že i komunální politiku v Praze je možné dělat slušně, odpovědně a bez postranních úmyslů. V tom budeme pokračovat. A samozřejmě také proto, že máme připravenu řadu projektů, na které jsme si našetřili a které bychom chtěli realizovat. Krytý bazén na Petynce už má územní rozhodnutí, co nevidět se začne stavět nová školka ve Vokovicích a další budou díky velmi dobře zpracované koncepci rozvoje školek a škol následovat. Máme připravenu rekonstrukci a dostavbu seniorského centra v Šatovce v Šáreckém údolí a připravený projekt na rekonstrukci domova pro seniory v Šolínově ulici. Před vydáním stavebního povolení je první záchytné parkoviště pro Prahu 6 na Vypichu. A tak bych také mohl pokračovat dál a dál. Důvod proč nás volit si podle mě najde každý obyvatel Prahy 6. Náš kompletní program pro Prahu 6 je ale k nahlédnutí na www.klid.info.


Autor: red

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

Včera v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

25. června 2022 v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru