Dnes Středa - mlha 3°C
Zítra Čtvrtek - polojasno -1°C
Středa 24. 2. 2021
Svátek má Matěj
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Z pražských ulic bude odstraňována nelegální reklama
Staré reklamni cedule jsou k vidění u mnoha pražských cest. Foto: Facebook

Z pražských ulic bude odstraňována nelegální reklama

Nelegální reklamy do osmi metrů čtverečních budou v Praze odstraněny. Týká se to 247 plakátovacích ploch, reklamních laviček a dalších reklam, které jsou na pozemcích metropole, ale nejsou součástí městského mobiliáře. V pondělí o tom rozhodli pražští radní.

Hlavní město vypoví smlouvy na tyto reklamy, Technická správa komunikací hl. m. Prahy (TSK) učiní totéž a zajistí odstranění reklam na pozemcích ve své správě i ve správě magistrátu.

Jedná se zhruba o 100 městských pozemků, kde se nachází téměř 250 reklamních zařízení. Přibližně polovina z nich je ovšem umístěna bez platné smlouvy a budou odstraněny v nejbližších dnech.

„Reklam v Praze od devadesátých let minulého století neustále přibývalo, nosiče neměly jednotnou podobu a dneska už z nich mnohde zbyly jen opuštěné rezavé konstrukce. Velká část reklamy je navíc umístěna nelegálně. Reklama do města patří, ale musí mít jasná pravidla,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Výše nájmu za rok 2019 na legálně zasmluvněných nosičích činila celkem 2,2 milionu korun.  K nelegálnímu umisťování reklamních zařízení na pozemcích hlavního města však podle Scheinherra dochází i nadále. Je přitom komplikované vykonávat efektivní kontrolní činnost, v každém jednotlivém případě je totiž nutné dohledávat, zda k danému zařízení smlouva existuje.

To činí kontrolu administrativně náročnou, proto se pondělním rozhodnutím radních budou odstraňovat všechny reklamy bez rozdílu s výjimkou ploch městského mobiliáře. Nelegální reklamu TSK odřeže a ostatním bude vypovězena smlouva. Na pozemcích Prahy tak zůstane jen reklama do osmi metrů čtverečních zajišťovaná prostřednictvím městského mobiliáře.

„Praha je stále velmi zahlcena reklamními nosiči, které vizuálně znehodnocují podobu města, a navíc často překáží v pohybu chodcům nebo výhledu řidičům na křižovatkách. Naším cílem je kultivovat prostředí, ve kterém žijeme. Postupné čištění města od reklam je navíc v souladu s Manuálem tvorby veřejných prostranství z dílny Institutu plánování a rozvoje Prahy,“ dodal náměstek primátora pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček (za TOP 09).

Dále do této kategorie malých reklam patřila podle Hlaváčka i smlouva na lavičky uzavřená se společností AD-Net, která byla již loni v září vypovězena. Na základě výpovědi a rozsudku soudu bude z území metropole odstraněno celkem 1411 reklamních laviček s reklamní plochou do jednoho metru čtverečního.


Praha 2 bude pokračovat v pomoci podnikatelům

Včera ve 13:05

Radní Prahy 2 na svém pondělním jednání schválili další podporu podnikatelům a živnostníkům v nebytových prostorách městské části, na které dopadla krizová opatření vlády v souvislosti s nařízeným nouzovým stavem. Konkrétně se jedná o slevu z nájmu, možnost uzavření splátkových kalendářů a...

Praha 4: V lese v Hodkovičkách se bude kácet i březnu

Včera v 10:30

Lesy hlavního města Prahy informovaly čtvrtou městskou část, že budou stromy napadené kůrovcem a nebezpečné suché stromy v Hodkovičkách v lokalitě U Cortéze odstraňovat i v březnu.

Zasedání zastupitelstva Prahy 15

22. února 2021 ve 21:06

Dvanácté zasedání zastupitelstva Prahy 15 se koná 10. března ve Švehlově sokolovně, U Branek 674/7, Praha 10, od 15 hodin.

Odbor bytů a převodů nemovitých věcí Prahy 5 je dočasně uzavřen

22. února 2021 ve 20:23

Ve dnech 22.2. – 26.2. bude Odbor bytů a převodů nemovitých věcí Prahy 5 uzavřen z důvodu realizace stavebních prací. Zaměstnance lze kontaktovat prostřednictvím telefonu a emailu.

Další články
Nahoru