Dnes Sobota - polojasno 14°C
Zítra Neděle - skorojasno 23°C
Sobota 8. 5. 2021
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Z pražských ulic bude odstraňována nelegální reklama
Staré reklamni cedule jsou k vidění u mnoha pražských cest. Foto: Facebook

Z pražských ulic bude odstraňována nelegální reklama

Nelegální reklamy do osmi metrů čtverečních budou v Praze odstraněny. Týká se to 247 plakátovacích ploch, reklamních laviček a dalších reklam, které jsou na pozemcích metropole, ale nejsou součástí městského mobiliáře. V pondělí o tom rozhodli pražští radní.

Hlavní město vypoví smlouvy na tyto reklamy, Technická správa komunikací hl. m. Prahy (TSK) učiní totéž a zajistí odstranění reklam na pozemcích ve své správě i ve správě magistrátu.

Jedná se zhruba o 100 městských pozemků, kde se nachází téměř 250 reklamních zařízení. Přibližně polovina z nich je ovšem umístěna bez platné smlouvy a budou odstraněny v nejbližších dnech.

„Reklam v Praze od devadesátých let minulého století neustále přibývalo, nosiče neměly jednotnou podobu a dneska už z nich mnohde zbyly jen opuštěné rezavé konstrukce. Velká část reklamy je navíc umístěna nelegálně. Reklama do města patří, ale musí mít jasná pravidla,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Výše nájmu za rok 2019 na legálně zasmluvněných nosičích činila celkem 2,2 milionu korun.  K nelegálnímu umisťování reklamních zařízení na pozemcích hlavního města však podle Scheinherra dochází i nadále. Je přitom komplikované vykonávat efektivní kontrolní činnost, v každém jednotlivém případě je totiž nutné dohledávat, zda k danému zařízení smlouva existuje.

To činí kontrolu administrativně náročnou, proto se pondělním rozhodnutím radních budou odstraňovat všechny reklamy bez rozdílu s výjimkou ploch městského mobiliáře. Nelegální reklamu TSK odřeže a ostatním bude vypovězena smlouva. Na pozemcích Prahy tak zůstane jen reklama do osmi metrů čtverečních zajišťovaná prostřednictvím městského mobiliáře.

„Praha je stále velmi zahlcena reklamními nosiči, které vizuálně znehodnocují podobu města, a navíc často překáží v pohybu chodcům nebo výhledu řidičům na křižovatkách. Naším cílem je kultivovat prostředí, ve kterém žijeme. Postupné čištění města od reklam je navíc v souladu s Manuálem tvorby veřejných prostranství z dílny Institutu plánování a rozvoje Prahy,“ dodal náměstek primátora pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček (za TOP 09).

Dále do této kategorie malých reklam patřila podle Hlaváčka i smlouva na lavičky uzavřená se společností AD-Net, která byla již loni v září vypovězena. Na základě výpovědi a rozsudku soudu bude z území metropole odstraněno celkem 1411 reklamních laviček s reklamní plochou do jednoho metru čtverečního.


Praha pronajme byt spolku Silou Hlasu

Dnes v 09:21

Pražští radní v pondělí rozhodli o pronájmu bytu uzpůsobeného pro lidi na vozíku spolku Silou Hlasu. Jeho zástupci zde bude učit kvadruplegiky žít v domácnosti ovládané hlasem. 

PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

5. května 2021 ve 20:59

Kvalita pitné vody je pro Pražské vodovody a kanalizace naprostou prioritou. Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody.

Diskuze: Dostupné rodinné bydlení v Praze 8

5. května 2021 ve 20:06

Praha 8 eviduje více než 100 000 stálých obyvatel a nadále se rozvíjí. Jak vytvořit dobré podmínky pro život celých rodin? Jak jim nabídnout finančně dostupné a kvalitní bydlení a vybavenost? Kam se má ubírat bytová výstavba? Jaké možnosti má samospráva a jaké nástroje má...

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Radnice pomůže živnostníkům a podnikatelům, mohou inzerovat zdarma

5. května 2021 v 18:18

Praha 15 chce prostřednictvím bezplatné řádkové inzerce podpořit firmy, podnikatele a živnostníky se sídlem, provozovnou či poskytováním služeb v patnácté městské části.

Další články
Nahoru