dnes
Pátek - obcasny-dest
14°C
zítra
Sobota - skorojasno
16°C
pozítří
Neděle - polojasno
16°C
Z pražských rybníků se po vypuštění staly skládky, v posledních letech vodních ploch přibývá
Rybník Terezka u obory Hvězda. Foto: archiv MHMP

Z pražských rybníků se po vypuštění staly skládky, v posledních letech vodních ploch přibývá

V minulosti bylo v Praze mnoho rybníků vypuštěno a staly se z nich skládky. Jinde musely vodní plochy ustoupit výstavbě domů. V posledních letech se situace obrátila, počet rybníků se zvětšuje a ty stávající jsou rekonstruovány.

Letos byla například dokončena stavba Bohnického rybníku o ploše 900 metrů čtverečních. Vznikl na místě bývalé čistírny odpadních vod. Od začátku roku byl i zrekonstruován Milíčovský rybník v Újezdu u Průhonic. Zabírá přes 28 000 metrů čtverečních a patří do rybniční soustavy, která jihovýchodně od Prahy vznikla v 18. století.

Probíhá obnova rybníku V Mydlinkách v Praze-Královicích i Biologického rybníku v Horních Počernicích. V jeho sousedství se rozprostírá Xaverovský rybník, který Praha nechává odbahnit. Praze se podařilo získat tři rybníku u Dubče a udělá z nich jeden velký rybník, který tu byl do 19. století. V metropoli je 97 rybníků o celkové ploše 170 hektarů.

V posledních letech vznikly nové rybníky ve Stromovce nebo rybník Kotlářka. Loni na podzim byl napuštěn nový rybník Terezka u obory Hvězda. Kolem vodní nádrže přibyly nové mlatové cesty a revitalizace se dočkala i přilehlá část koryta Litovického potoka. Místo, které bylo v minulosti plné černých skládek a rozpadlých staveb, tak získalo úplně novou tvář.

Loni byl také dokončen nový rybník v Modřanské rokli, rybník Lipiny. U rybníka je i mokřad s tůňkami. Původně se zde nacházel zanedbaný topolovo – akátový porost, pod kterým vedl v potrubí Libušský potok. Ten byl v rámci stavby vyveden na povrch a přes několik průtočných tůní nyní napájí nový rybník.

Ve výčtu obnovených nebo nově založených vodních ploch v Paze by neměly chybět rybníky Aloisov a Čimický rybník, které se úpravami podařilo zachránit před vysycháním.


Praha nabídne městům zdarma zdrojové kódy k IT systému V Praze jako doma

Včera v 16:17

Hlavní město Praha nabídne prostřednictvím městských společností Prague City Tourism a Operátor ICT (OICT) zdrojový kód k IT systému V Praze jako doma. Zájemci z řad měst a obcí mohou tento systém snadno využít pro přípravu vlastních projektů na podporu ohrožených segmentů tuzemské...

Praha 9 zveřejnila výsledky veřejné ankety

Včera v 09:52

Během léta se uskutečnila veřejná anketa mezi občany Prahy 9. Ukázala například spokojenost se stavem městské zeleně či nabídkou obchodů a služeb, už méně občanů hodnotilo kladně údržbu městských komunikací. Výsledky ankety budou využity při tvorbě Strategického plánu rozvoje MČ...

Hlavní město dokončilo novou jazykovou laboratoř. Bude sloužit k projektu výuky českých dětí ve světě

Včera v 06:11

Praha dokončila vybudování nejmodernější laboratoře v Jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky hlavního města Prahy. Uskutečnění celého projektu od jeho návrhu a vizualizace až k otevření inovačního vzdělávacího prostoru vyšlo hlavní město na 2,2 milionu korun bez DPH. Laboratoř bude nyní...

Praha bude do půlky listopadu přijímat nabídky na prodej ubytovacích zařízení a bytových domů

21. října 2020 ve 14:51

Záměr hlavního města nakoupit ve veřejné soutěži objekty k ubytování lidí z řad podporovaných profesí a osob v sociální tísni byl již zveřejněn na úřední desce.

Platnost řidičských průkazů se prodlouží. V nouzovém stavu průkaz nebude nutné měnit za nový

20. října 2020 v 18:36

Ministerstvo dopravy ČR společně s Ministerstvem vnitra ČR rozhodlo o toleranci neplatných řidičských průkazů v rámci nouzového stavu na území České republiky. Lidé s propadlým průkazem tak budou moci dále řídit svá vozidla a na doklad se bude hledět po dobu nouzového stavu jako na platný. Hlavní...

Praha 4 pomáhá obyvatelům zadržovat dešťovou vodu

20. října 2020 v 07:48

Více než 316 tisíc korun obdrží 45 fyzických i právnických osob, které v září požádaly městskou část Praha 4 o dotaci na nákup retenčních nádob na podporu akumulace a využití srážkových vod. 

Další články
Nahoru