dnes
Pátek - oblacno
2°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
8°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
10°C
Z pražských rybníků se po vypuštění staly skládky, v posledních letech vodních ploch přibývá
Rybník Terezka u obory Hvězda. Foto: archiv MHMP

Z pražských rybníků se po vypuštění staly skládky, v posledních letech vodních ploch přibývá

V minulosti bylo v Praze mnoho rybníků vypuštěno a staly se z nich skládky. Jinde musely vodní plochy ustoupit výstavbě domů. V posledních letech se situace obrátila, počet rybníků se zvětšuje a ty stávající jsou rekonstruovány.

Letos byla například dokončena stavba Bohnického rybníku o ploše 900 metrů čtverečních. Vznikl na místě bývalé čistírny odpadních vod. Od začátku roku byl i zrekonstruován Milíčovský rybník v Újezdu u Průhonic. Zabírá přes 28 000 metrů čtverečních a patří do rybniční soustavy, která jihovýchodně od Prahy vznikla v 18. století.

Probíhá obnova rybníku V Mydlinkách v Praze-Královicích i Biologického rybníku v Horních Počernicích. V jeho sousedství se rozprostírá Xaverovský rybník, který Praha nechává odbahnit. Praze se podařilo získat tři rybníku u Dubče a udělá z nich jeden velký rybník, který tu byl do 19. století. V metropoli je 97 rybníků o celkové ploše 170 hektarů.

V posledních letech vznikly nové rybníky ve Stromovce nebo rybník Kotlářka. Loni na podzim byl napuštěn nový rybník Terezka u obory Hvězda. Kolem vodní nádrže přibyly nové mlatové cesty a revitalizace se dočkala i přilehlá část koryta Litovického potoka. Místo, které bylo v minulosti plné černých skládek a rozpadlých staveb, tak získalo úplně novou tvář.

Loni byl také dokončen nový rybník v Modřanské rokli, rybník Lipiny. U rybníka je i mokřad s tůňkami. Původně se zde nacházel zanedbaný topolovo – akátový porost, pod kterým vedl v potrubí Libušský potok. Ten byl v rámci stavby vyveden na povrch a přes několik průtočných tůní nyní napájí nový rybník.

Ve výčtu obnovených nebo nově založených vodních ploch v Paze by neměly chybět rybníky Aloisov a Čimický rybník, které se úpravami podařilo zachránit před vysycháním.


Další články
Nahoru