dnes
Sobota - zatazeno
17°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
18°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
15°C
Z pražských rybníků se po vypuštění staly skládky, v posledních letech vodních ploch přibývá
Rybník Terezka u obory Hvězda. Foto: archiv MHMP

Z pražských rybníků se po vypuštění staly skládky, v posledních letech vodních ploch přibývá

V minulosti bylo v Praze mnoho rybníků vypuštěno a staly se z nich skládky. Jinde musely vodní plochy ustoupit výstavbě domů. V posledních letech se situace obrátila, počet rybníků se zvětšuje a ty stávající jsou rekonstruovány.

Letos byla například dokončena stavba Bohnického rybníku o ploše 900 metrů čtverečních. Vznikl na místě bývalé čistírny odpadních vod. Od začátku roku byl i zrekonstruován Milíčovský rybník v Újezdu u Průhonic. Zabírá přes 28 000 metrů čtverečních a patří do rybniční soustavy, která jihovýchodně od Prahy vznikla v 18. století.

Probíhá obnova rybníku V Mydlinkách v Praze-Královicích i Biologického rybníku v Horních Počernicích. V jeho sousedství se rozprostírá Xaverovský rybník, který Praha nechává odbahnit. Praze se podařilo získat tři rybníku u Dubče a udělá z nich jeden velký rybník, který tu byl do 19. století. V metropoli je 97 rybníků o celkové ploše 170 hektarů.

V posledních letech vznikly nové rybníky ve Stromovce nebo rybník Kotlářka. Loni na podzim byl napuštěn nový rybník Terezka u obory Hvězda. Kolem vodní nádrže přibyly nové mlatové cesty a revitalizace se dočkala i přilehlá část koryta Litovického potoka. Místo, které bylo v minulosti plné černých skládek a rozpadlých staveb, tak získalo úplně novou tvář.

Loni byl také dokončen nový rybník v Modřanské rokli, rybník Lipiny. U rybníka je i mokřad s tůňkami. Původně se zde nacházel zanedbaný topolovo – akátový porost, pod kterým vedl v potrubí Libušský potok. Ten byl v rámci stavby vyveden na povrch a přes několik průtočných tůní nyní napájí nový rybník.

Ve výčtu obnovených nebo nově založených vodních ploch v Paze by neměly chybět rybníky Aloisov a Čimický rybník, které se úpravami podařilo zachránit před vysycháním.


Praha 4: Dotace na využití srážkových vod

4. června 2020 v 11:24

Radnice Prahy 4 vyhlásila druhou výzvu dotačního programu na podporu akumulace a využití srážkových vod pro rok 2020. Chce tak podpořit občany při pořízení retenčních nádob na podporu akumulace a lokálního využití srážkových vod.

Magistrát upravuje provoz

3. června 2020 v 19:55

V souvislosti s uvolňováním mimořádných opatření upravil Magistrát hl. m. Prahy provoz v budově Nové radnice.

Praha 13 odpustí podnikatelům místní poplatek z pobytu

3. června 2020 v 11:24

V souvislosti s uvolňováním opatření proti šíření onemocnění Covid-19 v České republice rozhodla Praha 13 na svém zasedání 1. června o prominutí místního poplatku z pobytu podnikatelským subjektům na území městské části Praha 13. Důvodem je zmírnění negativních dopadů koronavirové...

Praha vyhlásila výběrové řízení na ředitele nebo ředitelku magistrátu

3. června 2020 v 07:31

Primátor Zdeněk Hřib vyhlásil výběrové řízení na místo ředitele nebo ředitelky Magistrátu hl. m. Prahy.  Zájemci o tuto pozici se mohou přihlásit do 30. června.

Všeobecná fakultní nemocnice bude spolupracovat s mladými architekty

2. června 2020 v 10:07

Oživení čekáren, venkovních prostor i moderní řešení budov a celého komplexu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) je nově součástí výuky studentů mezinárodní vysoké školy architektury ARCHIP. Téma zdravotnických zařízení byla přitom dosud architekty velmi opomíjená. Mladí talenti by mohli...

Praha 11: Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci

2. června 2020 v 07:01

Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci ZMČ Praha 11 je veřejné a koná se dnes, v úterý 2. června od 17 hodin v zasedací místnosti „C“, v budově úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, Praha – Háje.

Praha 8: Přijďte naplánovat budoucnost Palmovky

1. června 2020 v 11:52

Diskuse s odborníky a procházky Prahou 8. Praha 8 zve na akce, ve kterých budou moci obyvatelé hlavního města ovlivnit podobu veřejných prostranství v pražské Libni.

Další články
Nahoru