Dnes Úterý - jasno 10°C
Zítra Středa - polojasno 8°C
Úterý 4. 10. 2022
Svátek má František
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Z pražských koupališť jsou zatím sinice jen v Hostivaři
Koupání na přehradě v Hostivaři. Foto: archiv MHMP

Z pražských koupališť jsou zatím sinice jen v Hostivaři

V pražské Hostivařské přehradě je zvýšené množství sinic, citliví jedinci tam při koupání mohou zaznamenat reakci. Na pohled zhoršená, ale nezávadná je voda na koupalištích Džbán a Šeberák, na dalších čtyřech monitorovaných přírodních koupalištích je voda v pořádku.

Vyplývá to z informací na webu pražské hygienické stanice, která dlouhodobě monitoruje sedm přírodních koupališť v metropoli. Poslední měření na většině z nich provedli hygienici koncem června.

Pracovníci stanice při posledním měření zjistili výskyt sinic v Hostivařské přehradě, kde se škodlivé mikroorganismy objevují každoročně. Loni je tam hygienici odhalili už v květnu.

Koupání v Hostivaři zatím odborníci nezakázali, ale nedoporučují jej lidem s citlivější pokožkou. Zhoršená je kvalita vody také na Šeberáku a na Džbáně, kde je snížená průhlednost vody. Zdravotní rizika tam ale hygienici nezjistili.

Nejlepší voda je v koupalištích s přírodním čištěním vody Lhotka a Radotín a v motolském rybníku. Kvalita vody zde byla dobrá při všech dosavadních měření hygieniků. Čistá je voda rovněž v betonové nádrži Divoká Šárka, kde její kvalitu odborníci zjišťovali naposledy na začátku června.

Sinice obsahují látky, které mohou vyvolat vážné alergické reakce. Podle citlivosti se mohou u koupajícího objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma i dýchací obtíže. Produkují také toxiny, při velmi vážné otravě může podle hygieniků dojít i k trvalému poškození jater. K množení organismů přispívá teplé počasí.


Autor: ČTK

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru