Dnes Neděle - zatazeno 12°C
Zítra Pondělí - skorojasno 15°C
Neděle 17. 10. 2021
Svátek má Hedvika
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Z pražských koupališť jsou zatím sinice jen v Hostivaři
Koupání na přehradě v Hostivaři. Foto: archiv MHMP

Z pražských koupališť jsou zatím sinice jen v Hostivaři

V pražské Hostivařské přehradě je zvýšené množství sinic, citliví jedinci tam při koupání mohou zaznamenat reakci. Na pohled zhoršená, ale nezávadná je voda na koupalištích Džbán a Šeberák, na dalších čtyřech monitorovaných přírodních koupalištích je voda v pořádku.

Vyplývá to z informací na webu pražské hygienické stanice, která dlouhodobě monitoruje sedm přírodních koupališť v metropoli. Poslední měření na většině z nich provedli hygienici koncem června.

Pracovníci stanice při posledním měření zjistili výskyt sinic v Hostivařské přehradě, kde se škodlivé mikroorganismy objevují každoročně. Loni je tam hygienici odhalili už v květnu.

Koupání v Hostivaři zatím odborníci nezakázali, ale nedoporučují jej lidem s citlivější pokožkou. Zhoršená je kvalita vody také na Šeberáku a na Džbáně, kde je snížená průhlednost vody. Zdravotní rizika tam ale hygienici nezjistili.

Nejlepší voda je v koupalištích s přírodním čištěním vody Lhotka a Radotín a v motolském rybníku. Kvalita vody zde byla dobrá při všech dosavadních měření hygieniků. Čistá je voda rovněž v betonové nádrži Divoká Šárka, kde její kvalitu odborníci zjišťovali naposledy na začátku června.

Sinice obsahují látky, které mohou vyvolat vážné alergické reakce. Podle citlivosti se mohou u koupajícího objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma i dýchací obtíže. Produkují také toxiny, při velmi vážné otravě může podle hygieniků dojít i k trvalému poškození jater. K množení organismů přispívá teplé počasí.


Autor: ČTK

Praha 1: Uzavření úřadu

14. října 2021 v 10:47

Radnice první městské části informovala, že v pátek 29. října bude úřad městské části Praha 1 u provozně-technických důvodů uzavřen.

Praha 1 zřídila kontaktní místo pro řešení problémů s krátkodobým ubytováním

13. října 2021 v 10:39

Obyvatelům Prahy 1, postiženým negativními dopady krátkodobého ubytování v bytech, je určeno nové kontaktní místo zřízené při Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života Zastupitelstva Prahy 1.

Téma předškolního a školního vzdělávání na setkání v Praze 5

12. října 2021 ve 23:07

Tisková konference a setkání s aktéry MAP se bude konat 14. října od 16 hodin v ZŠ a MŠ Kořenského. Tématem bude předškolní a školní vzdělávání.

Další články
Nahoru