dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Z pražského rozpočtu půjde milion na to, aby se ženy naučily jezdit do práce na kole
Kritikem financování projektu na podporu ženské cyklistiky v Praze je zastupitelka Alexandra Udženija (na snímku v čele pelotonu). Foto: archiv

Z pražského rozpočtu půjde milion na to, aby se ženy naučily jezdit do práce na kole

Mezi desítkami usnesení, která na jubilejním čtyřicátém jednání schválili včera pražští radní, se našel i jeden, které by možná sneslo označení jako kontroverzní. Minimálně s ohledem na to, že se komunální politici napříč stranami rádi kasají tím, že se chtějí a musí starat o Prahu s „péčí řádného hospodáře“.

Schválený tisk k projektu SWITCH s názvem „Kolo-součást života“ počítá s tím, že z pražského rozpočtu půjde milion korun na to, aby se zvýšil zájem Pražanek o cyklistiku.

Projektem se má cílit hlavně na ženy ve věku 25 až 40 let. Důvod? Prý sice jezdí rády rekreačně, ale ve využívání kola jako dopravního prostředku zaostávají za muži. Hygiena, požadavky na vzhled a další kritéria prý brání ženám jezdit na bicyklu do práce.

Statisíce z městského rozpočtu by měly pomoci ženám tyto bariéry odstranit. Jak přesně si to vedení města představuje, není zatím podrobně specifikováno. Počítá se s organizováním workshopů, či třeba vydáváním tištěných informačních brožurek.

Ve včera schváleném materiálu se například píše: „Ženy se začnou cítit jistější v jízdě, pokud se jim podaří nabýt zkušenosti. To se podaří nejlépe tak, že začnou jezdit s někým zkušenějším, kdo bude z počátku figurovat jako vzor, od kterého se můžou naučit jak jezdit a jak se chovat v některých situacích.“

„Je to genderové vyvažování nebo totální výsměch ženám, který nás bude stát milion korun? Tento projekt nás, ženy, má vzdělávat v tom, proč a jak máme jezdit na kole, že ženy na kole nepotřebují vyhrát a závodit, ale že ženy mají často obavy, že se na kole zpotí a tudíž nám manuál poradí, jak všechny tyto obavy překonat. Tisk s návrhem projektu obsahuje spoustu dalších užitečných rad podobného ražení,“ napsala na svůj facebookový profil opoziční zastupitelka Alexandra Udženija.

Anketa

Praha dá z rozpočtu milion korun na podporu ženské cyklistiky v metropoli. Souhlasíte s tím?

6.8%
(6.8%)
93.2%
(93.2%)
„Tento oficiální tisk Rady je urážka pro všechny normálně uvažující ženy. Žádám všechny oranžovo-zelené sociální inženýry a aktivisty, aby se mi přestali plést do života a vyhazovali veřejné peníze na to, aby neustále někoho rádoby školili,“ sdělila Udženija.

Metropole se do mezinárodního projektu na podporu cyklistiky SWITCH podporovaného Evropskou unií přihlásila letos na jaře. Nicméně zaměření v osvětové kampani na ženy nebylo požadováno, je to pražská specialita. Tisk do Rady hl. m. Prahy předložil náměstek primátorky Petr Dolínek z ČSSD.


Další články
Nahoru