Z Prašné brány do konce roku zmizí lešení, restaurátoři dokončili čištění pláště památky
11. prosince 2024 13:41
„Díky první fáze revitalizace spojené s průzkumem stavu vnějšího pláště restaurátoři shromáždili důležité informace o stavu věže a jednotlivých architektonických prvků, které poslouží jako podklad k projektu generální opravy věže,“ sdělila mluvčí.
Součástí úprav bylo i očištění vnějšího pláště. Navazující projektová dokumentace ke generální opravě bude zahájena v příštím roce, tedy po vyhotovení všech výsledků průzkumu, které budou k dispozici v průběhu dubna příštího roku.
„Během prosince odstraníme z Prašné brány celé lešení. To na věži bylo necelých pět měsíců. Díky němu jsme detailně mohli vyhodnotit stav sochařských prvků, a to především po jejich očištění od povrchových nečistot,“ řekl vedoucí Správy památkových objektů Petr Kotalík z PCT. Zároveň doplnil, že vedle základního očištění parním generátorem probíhaly zkoušky čištění chemickými i mechanickými postupy, včetně čištění laserem.
Restaurátoři mohli odhalit povrchové struktury kamene i místa jeho poškození. Očištění také ukázalo skladbu prvků fasády a období, ze kterého pocházejí.
„Během průzkumu jsme mimo jiné pátrali po stopách původní polychromie, neboli barevné výzdoby. Potvrdil se však původní předpoklad, že Prašná brána barevnou úpravu nikdy neměla,“ uvedl Tomáš Rafl, hlavní restaurátor projektu.
„Díky tomu, že jsme detailně prozkoumali plášť věže, jsme získali naprosto klíčové informace z pohledu historického a statického. A na základě provedených zkoušek zvolíme požadovaný technologický postup pro další fázi opravy,“ dodal.Kompletní záznam o provedeném průzkumu Prašné brány bude hotov během dubna příštího roku. Pak začne PCT tvořit projektovou dokumentaci ke generální opravě.
Prašná brána z roku 1475 patří k nejvýraznějším památkám pozdně gotické Prahy. Je považována za vstup na Královskou cestu vedoucí na Pražský hrad. Z ochozu věže, který je ve výšce 44 metrů, se nabízí pohled na centrum Prahy a denně na něj zamíří desítky domácích a zahraničních turistů. Během roku 2024 ji podle Janderové navštívilo téměř 70 tisíc domácích i zahraničních návštěvníků.
PCT letos zahájila projektovou přípravu kompletní opravy Staroměstské mostecké věže. V příštím roce chce začít s průzkumnou částí projektové přípravy pro opravu Malostranské mostecké věže.
„V roce 2025 bychom rádi přistoupili k opravě spodní (soklové) části Svatomikulášské městské zvonice, kterou bychom přímo navázali na nedávno dokončenou opravu vstupního portálu. Současně s tím probíhají pravidelné údržbové a prověřovací práce stavu všech památkových objektů v naší správě,“ sdělila PR specialistka PCT Lenka Davidová.