dnes
Pondělí - snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Pražská doprava

Z Prahy začne jezdit vlak, který nese jméno po židovském chlapci zavražděném v Osvětimi

V pondělí 14. prosince začne na trase mezi Prahou a Děčínem jezdit vlak Petr Ginz, který nese jméno výjimečného židovského chlapce.

Petr Ginz se narodil roku 1928 v Praze ve smíšené židovsko-křesťanské rodině. Již od raného věku projevoval talent jako spisovatel, výtvarník i člověk, který dovede ostatní nadchnout a vést. Jeho tvorba neustala ani po deportaci do terezínského ghetta, kde založil časopis VEDEM, jehož byl i šéfredaktor.

K tvorbě povzbuzoval i ostatní chlapce z terezínského domova 1. Neustával také v hledání pravdy, přečetl desítky knih o filosofii, politice či historii a přemýšlel o smyslu života i dění kolem něj.

V roce 1944 byl zařazen do transportu do Osvětimi. V té době již bylo jeho zdraví podlomené a Petr krátce po příjezdu zahynul v plynové komoře. Ačkoliv se dožil pouze necelých sedmnácti let, zůstalo po něm několik desítek povídek a rozepsaných románů, kreseb, linorytů a reportáží z Terezína.

Rychlík pojmenovaný po Petru Ginzovi nebyl zvolen náhodně. Vlak na trati Praha – Děčín projíždí Bohušovicemi, do kterých jezdili z metropole terezínské transporty. V Bohušovicích jízda končila a lidé z transportu dále pokračovali do Terezína pěšky. Vlak Petra Ginze tak vzdává hold všem, kteří se z této cesty již nikdy nevrátili.


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Další články
Nahoru