Dnes Neděle - zatazeno 22°C
Zítra Pondělí - oblacno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Z Prahy za týden odletí první čtyři koně Převalského do Kazachstánu
Koně převalského v trojské zahradě. foto: archiv Zoo Praha

Z Prahy za týden odletí první čtyři koně Převalského do Kazachstánu

Příští pondělí po poledni odletí z Prahy do Kazachstánu první čtyři koně Převalského, které vybrala pražská zoo do programu obnovy populace divokých koní ve volné přírodě této středoasijské země. V transportu budou tři hřebci a jedna klisna. V tentýž den odpoledne vyrazí stejným směrem letadlo se čtyřmi klisnami, které vypraví z Berlína tamní zoologická zahrada. Informovali o tom zástupci zoologické zahrady.

Koně přepraví do Arkalyku v centrální části Kazachstánu z Prahy i Berlína armádní letouny CASA. Podle harmonogramu by do cíle měly doletět o den později, v úterý 4. června ráno. Další cesta koní do aklimatizačního centra bude pokračovat po zemi, uvedla pražská zoo v tiskové zprávě.

Ředitel zoo Miroslav Bobek v dubnu novinářům řekl, že pražská zahrada vybrala pro první transport do Kazachstánu osm koní Převalského ve věku od dvou do čtyř let, přičemž čtyři odletí počátkem června. „Často až na místě při nakládce se rozhoduje, kterého koně brát, nebo nebrat, a rozhoduje se například podle toho, jak se chová nebo jak to snáší v transportním boxu," řekl ředitel.

Koně zamíří do kazašských stepí Altyn Dala. V budoucnosti tam chce pražská zoo dopravit zhruba 40 koní. Nyní koně žijí v její chovné a aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově na Benešovsku.

Kůň Převalského z přírody vymizel koncem 60. let minulého století, v lidské péči ale byla stabilně rostoucí populace, která umožnila návrat druhu nejprve do Číny a pak do Mongolska. Na něm se podílela i Zoo Praha devíti transporty koní Převalského do západního Mongolska v letech 2011 až 2019.

Do Mongolska pražská zoo v projektu Návrat divokých koní zatím přepravila 38 koní. Kůň Převalský je jediným divokým druhem koně, který přežil do současnosti. Pražská zoo je jednou z institucí, která se o jeho záchranu zasloužila. Od roku 1959 pro ně vede Mezinárodní plemennou knihu.


Autor: ČTK

Mladíci se vezli vlakem. Zvenku

Dnes v 00:07

Záchranáři soukromé záchranné služby záchranné služby TRANS HOSPITAL PLUS při pátečním ošetřování zraněného cyklisty v Černošicích natočili na palubní kameru projíždějící příměstský vlak, na jehož zadní straně se vezla trojice mladíků, kteří stáli na náraznících vagonu. Záběry záchranka zveřejnila...

V Divoké Šárce zemřel muž

Včera ve 23:50

K tragédii došlo v sobotu odpoledne kolem 13:30 hodin v přírodní rezervaci Divoká Šárka. Nedaleko nádrže Džbán po pádu ze skály zemřel muž. Podle policistů se pravděpodobně jednalo o sebevraždu.

Při srážce s nákladním autem zemřel ve Vršovicích chodec

14. června 2024 ve 22:43

Srážku s nákladním autem ve Vršovické ulici u Kubánského náměstí v Praze 10 ve čtvrtek ráno kolem deváté hodiny nepřežil zhruba sedmdesátiletý muž. Jak uvedl server Novinky.cz, nejdřív řidič od nehody ujel, protože si nevšiml, že někoho srazil. Na situaci ho upozornil řidič auta jedoucího za ním....

O více než 70 procent snížila Praha počet reklamních zařízení v ulicích

13. června 2024 v 17:33

Hlavní město pokračuje v procesu kompletní výměny zastávkových přístřešků a postupné redukce samostatně stojících nepřístřeškových reklamních prvků rozmístěných na území metropole. Z původního počtu přibližně 650 kusů těchto zařízení, která byla primárně tvořena reklamními vitrínami nebo sloupy...

Další články
Nahoru