Dnes Úterý - zatazeno 11°C
Zítra Středa - polojasno 11°C
Úterý 16. 4. 2024
Svátek má Irena
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Z Prahy vymizela v průběhu staletí řada řemesel. Například voplatečník, řešetář, lvář nebo jehelničkář
Lidem, kteří se starali o kočkovité šelmy, se říkalo lváři, respektive lvářky. Foto: Miroslav Bobek / Zoo Praha

Z Prahy vymizela v průběhu staletí řada řemesel. Například voplatečník, řešetář, lvář nebo jehelničkář

Mnoho řemesel v průběhu staletí zaniklo, některá byla typická pro města. Pojďme si připomenout starobylé obory, které bývaly v minulosti nejen na území Prahy běžné, ale dnes se s nimi už nesetkáte.

Již od 14. století v Praze fungovali šrotéři. S koňskými potahy vozili víno, slad a pivo, sudy spouštěli do sklepů. Na pražských náměstích mívali stanoviště takzvaní kolečníci. Ti posluhovali povozníkům. Vozili věci na trakařích či kolečcích, odtud pojmenování kolečníci.

Na Pražském hradě působili hlídači divoké zvěře. Jelikož se starali také o kočkovité šelmy, říkalo se jim lváři. Toto řemeslo zastávaly i ženy. Kroniky zmiňují, že na konci 16. století byla součástí hradní čeledě lvářka Otylie.

Ve středověku se těšili úcty i rejmaři nebo řemenáři (tvořili řemeny, nikoli opasky), uzdáři (koňské postroje, popruhy a další výstroj ke koním) a sedláři. Ti vyráběli vojenskou výzbroj na koně, sedla, chomouty a pouzdra na zbraně. Zpracovanou kůží potahovali truhlice a kočáry. Uzdářů bývalo v Praze hodně, za vlády Jana Lucemburského se dokonce trh, kde mývali uzdáři své krámky, nazýval V uzdářích. Svůj cech měli novoměstští uzdáři už od poloviny 15. století.

S kůží pracovali také stoličkářitaškáři, toboláři, vačkáři a mešečníci. Nelze opomenout ani pergameníky, jejichž řemeslo ale zaniklo po objevu papíru.

V Praze se uživili také hřebenáři. Ti vyráběli hřebeny i z takových materiálů, jako je olovo. Žádanými řemeslníky byli strunaři, těch bych nedostatek. Kromě strun vyráběli i umělé copy či vrkoče.

Barvíři byli řemeslníci, kteří barvili především kůže a tkaniny za použití minerálních, živočišných i rostlinných látek. Bečváři vyráběli dřevěné nádoby na vodu, zelí nebo třeba na máslo.

Čepičkáři byli specialisty na výrobu pánských čepic a dámských nevyšívaných čepců. Jehelničkáři vyráběli jehelníčky ze dřeva, kůže a dalších materiálů. Tyto kousky se dlouho dopředu objednávaly a byly opravdu malé umělecké dílko.

Žádaná bývala lazebnická čeleď. V Praze fungovala především u Vltavy řada lázní. Ke zmizelým řemeslnickým profesím lze z této oblasti zařadit zuvače a paknechty (lázenští pomocníci), puštědlníky (lázeňští pomocníci pouštějící žilou), ženské slouhy a hlídačky oděvů. Ve výčtu by mohli být donedávna holiči, ale toto řemeslo zažívá poslední roky s rozvojem takzvaných „Barber shopů“ boom.

V dávných dobách měli pekaři konkurenty v podobě takzvaných pecnářů. Ti neměli vyučení a mohli péct jen hrubý chléb, který nesměl mít světlou kůru. S vyučeními pražskými pekaři měly tyto „náplavy“ spory. Hostie pro kostely vyráběli takzvaní voplatečníci.

Živnostníkům, kteří vyráběli destilované vody a dryáky, se říkalo drýáčníci. Ačkoli výroba dryáků náležela především apotékářům, dryáčnáci se svými často pochybnými produkty objížděli trhy. Od té doby se také ujalo slovo dryák pro nápoj, který zrovna nemá tu nejlepší reputaci.  

Dalšími řemeslníky, se kterými se již dnes v Praze nesetkáte, bývali sítaři (výrobci sítí), řešetáři (výrobci řešet a dřevěných sítí) a rohožníci. Ti vyráběli z různých materiálů rohože. Hudebním povoláním byli harfíři, kteří našli uplatnění na zábavách panstva. Pušky vyráběli puškaři, kteří zároveň ovládali řezbářské řemeslo a mohli tak vyhotovit ozdobné pažby.

Nepopulární prací bylo prevétnictví, které spočívalo v čištění záchodů, ve středověku prevétů. V rudolfinské době působili v Praze paštikáři, byli to většinou cizinci.


Autor: Karel Netolický

Sobota: Street food na Smíchovské náplavce

Dnes v 08:21

To nejlepší ze světového street foodu ochutnáte v sobotu 20. dubna na Smíchovské náplavce. Vybírat budete ze široké nabídky street foodových specialit, čerstvých ryb i šťavnatých burgerů. Ochutnáte tradiční pokrmy Indonésie a zjistíte, co se vaří v Africe.

Komentovaná vycházka po Praze 10

Včera v 18:45

Vydejte se na průzkum desáté městské části a objevujte ji hned několika způsoby.

Ples Prahy 1 na Žofíně pomůže onkologickým pacientům

Včera v 11:55

V pátek 12. dubna se uskutečnil Ples Prahy 1 na Žofíně. Ples první městská část letos pořádala ve spolupráci s nadací Pink Bubble. Získané finanční prostředky pomohou mladým lidem překonávat onkologická onemocnění.

Corgi Race Cup v Praze 4

Včera v 08:44

Corgi Race Cup pro milovníky tohoto psího plemene se koná v sobotu 27. dubna.

Čarodějnice v parku U Čeňku

Včera v 06:17

Odpoledne se zábavou, občerstvením, aktivitami a pálením čarodějnice. V úterý 30. dubna si můžete užít zábavu v parku U Čeňku.

V Praze 15 se vzpomínalo na Antonína Švehlu

14. dubna 2024 v 11:33

Zástupci patnácté městské části, spolků a organizací se včera sešli, aby si připomněli 151. výročí narození prvorepublikového státníka a hostivařského rodáka Antonína Švehly.

Srdíčkové dny pomohou mamince Emminky

14. dubna 2024 v 11:24

Již před bezmála čtvrtstoletím vznikl hlavách zakladatelů obecně prospěšné společnosti Život dětem projekt Srdíčkových dnů. Celorepublikové sbírky na pomoc rodinám s váženě nemocnými dětmi. Její jarní část proběhne v ulicích českých, moravských a slezských měst a obcí v týdnu od 15. do 19. dubna....

Ekofest 2024: Den Země v Malešicích

14. dubna 2024 v 06:10

V Malešickém parku se v sobotu 20. dubna mezi 11 až 18 hodinou koná Den Země. 

Potravinová banka v Praze 2 bude následující dvě pondělí uzavřena

14. dubna 2024 v 05:50

Z organizačních důvodů se 15. a 22. dubna na Novoměstské radnici nebude konat výdej Potravinové banky. Další výdej bude následující pondělí 29. dubna.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 16. týden

13. dubna 2024 v 08:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru