Dnes Středa - zatazeno 2°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 1°C
Středa 7. 12. 2022
Svátek má Ambrož, Benjamín
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Z Prahy míří do ukrajinského Charkova první vyřazené tramvaje, přidají se k nim i autobusy
Nakládka tramvaje před cestou do ukrajinského města Charkov. Foto: Daniel Šabík / DPP

Z Prahy míří do ukrajinského Charkova první vyřazené tramvaje, přidají se k nim i autobusy

Pražský dopravní podnik (DPP) dnes naložil na kamiony první čtyři vyřazené tramvaje, které daruje válkou poničenému městu Charkov na Ukrajině. Cesta potrvá přibližně dva dny. Celkem Praha daruje podnik na Ukrajinu dvacítku tramvají a dva autobusy, které poputují do města Chmelnyckyj. Informovali o tom představitelé hlavního města a DPP.

DPP daruje charkovskému městskému dopravnímu podniku pět tramvají typu T3SUCS, 15 tramvají typu T6A5, jejichž provoz ukončil v červnu loňského roku, jeden autobus Karosa B951 a jeden kloubový Irisbus Citelis 18M.

Darovaný typ tramvají T6A5 byl vyráběn v druhé polovině devadesátých let firmou ČKD Tatra v Praze jako nástupce tramvají Tatra T3. V Praze od loňska už nejezdí, nicméně nadále slouží například v Brně, Ostravě, Bratislavě, Košicích. Na Ukrajině jezdí od roku 2016 v Charkově a Kyjevě.

„Ozvalo se nám několik ukrajinských měst a tady se potkala nabídka a poptávka a mohli jsme vyhovět městu Charkov, kde se vlastně používají podobné typy tramvají a umí je opravit a upravit," řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Tramvaje budou muset být pro ukrajinský provoz upraveny. Změněn bude rozchod kol, protože na Ukrajině se používá širší než v Praze. Nainstalován bude muset být také odbavovací systém, tedy strojky na jízdenky nebo informační cedule, které se používají v Charkově.

V tomto ukrajinském městě jsou dle DPP na úpravy připraveni. O přepravu se postará organizace Člověk v tísni. Další část tramvají se bude nakládat zhruba za deset dní a všechny by měly být odvezeny do konce letošního roku.

„Tramvaje T3SUCS a T6A5 naši partneři na Ukrajině dobře znají, protože v předchozích letech jsme sem vyřazené vozy těchto typů prodávali. Ty pak dobře sloužily a někde stále slouží ve veřejné dopravě, například v Kyjevě, Charkově, Mariupolu a dalších městech. V začátcích války ruští agresoři zničili v Charkově, Mariupolu i jiných městech řadu tramvají, včetně těch původně našich,“ uvedl generální ředitel DPP Petr Witowski.


Autor: Jan Puci

Praha 5 zhodnotí, jak se chovají řidiči v parkovacích zónách

27. listopadu 2022 v 19:58

Praha 5 zatím neplánuje iniciovat zavádění nových parkovacích zón, nicméně chtěla by zhodnotit a podle toho případně i přehodnotit režimy v těch stávajících. Uvedl to místostarosta páté městské části Milan Kryl (Piráti) na nedávném setkání s novináři.

Výměna požární signalizace omezí provoz Strahovského tunelu

25. listopadu 2022 v 09:14

Z důvodu výměny elektrické požární signalizace budou probíhat uzávěry Strahovského tunelu.

Další články
Nahoru