dnes
Úterý - obcasny-dest
9°C
zítra
Středa - oblacno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Z pláže u Karlova mostu vyrazí na polární kruh
Petr Major a a jeho mořský kajak. Foto: Artgo Photography Luboš Wišniewski

Z pláže u Karlova mostu vyrazí na polární kruh

Z malé pláže u Karlova mostu vyrazí v neděli český dobrodruh Petr Major na cestu kolem Skandinávie. Během půl roku pokoří bez doprovodu osobní hranici 10 000 kilometrů strávených na moři v kajaku, dvakrát překročí polární kruh, projede šest zemí, přepádluje čtyři moře a nejznámější mořský vír Maelström. To vše sám vlastní silou!

Putování Petra Majora

6 měsíců stráví v mořském kajaku bez podpory doprovodu.

6 000 km urazí s mořským kajakem, poháněném výhradně vlastní silou.

550 km ze své cesty ujde s veškerým vybavením pěšky přes Laponsko.

6 zemí navštíví během své cesty.

4 moře propádluje na kajaku.

překročí polární kruh.

30 km/den by měla být jeho průměrná rychlost.

1× potká a přepádluje jeden z největších mořských vírů na světě, legendární norský Maelström.

Petr Major odrazí v neděli 14. dubna od malé pláže v Praze pod Karlovým mostem a vydá se na půlroční putování po vodě v mořském kajaku, který sám navrhl a postavil.

Jeho cesta vede po Vltavě a Labi až k Hamburku, odkud se kanálem Labe-Lübeck dostane do Baltského moře. Směrem na sever nejprve propluje ostrovy Dánska a pak se vydá podél západního pobřeží Švédska a Norska až na nejsevernější místo Evropy, Nordkapp.

Zde by měl mít za sebou 3 000 kilometrů, tedy polovinu své cesty, a bude na něj čekat 550 kilometrů dlouhá „suchá“ etapa pěšky přes Laponsko.

Svůj 80 kilogramů vážící kajak při ní se vším vybavením potáhne na vozíku, než do něj opět usedne na pobřeží Botnického zálivu. Po východním pobřeží Švédska či západním pobřeží Finska dopluje zpět k dánským ostrovům.

Nakonec se dobrodruh vrátí proti proudu Labe a po zhruba půl roce se opět objeví v Praze, na pláži, kde celá cesta započala.

Půl roku sám na moři

Pro nový typ mořského kajaku je tak tato sólo výprava zátěžovým testem. U nás ne příliš rozšířenému sportu – seakayakingu – se Petr Major věnuje od roku 2009. Se sportem se seznámil při pobytu v Anglii.

petr-major-kajak2-nahled „Můj vztah k mořskému kajaku ovlivnilo setkání a přátelství s Jeffem Allenem, jedním z nejuznávanějších seakayakářů na světě, u kterého jsem rok a půl pracoval jako instruktor“. Na moři zažil již několik zajímavých výprav, ovšem ta letošní má být zatím největší.

Petr Major stráví 180 dní sám na moři pouze se základním potřebným vybavením. Rozpočet celé jeho cesty je 30 000 korun, tedy 150 korun na den.

Nejen fanoušky mořského kajaku bude z cesty informovat o svých zážitcích a pocitech na blogu http://www.seakayaker.cz/180daytrips/, kde v průběhu cesty budou k vidění fotografie a videa. Na této stránce jsou také všechny informace o výpravě, Petrovi, stavbě seakayaku a další zajímavosti.

Šťastnou cestu Petrovi můžou všichni jeho fandové popřát v neděli při odjezdu z malé pláže na břehu Vltavy pod Hergetovou cihelnou od 11 hodin.


Autor: Renata Rákosová
Další články
Nahoru