Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 18°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Z montovny na mozkovnu plánují Česko změnit Piráti a Starostové
Narazit na cestách na auto vyrobené v Česku je běžné, své továrny tu má hned několik automobilek. Foto: Jan Puci

Z montovny na mozkovnu plánují Česko změnit Piráti a Starostové

Když koalice Pirátů a Starostů poslední květnový den představovala v Holešovicích pražskou kandidátku do Poslanecké sněmovny, několikrát byla zmíněna myšlenka, že Česko se jako montovna musí přeměnit na mozkovnu.

„Všichni vidíme, že bude potřeba restart ekonomiky, ale také proměna země od těch levných montoven na zemi, kde práce bude mít vyšší přidanou hodnotu. My této změně říkáme z montovny na mozkovnu. Restart bude spjat také s digitální revoluci. Stát musí fungovat za použití moderních technologií. Důležité je ale mít školství, které nás na takovou budoucnost připraví. Nejde však jen o ekonomiku, jde o celkovou soudržnost společnosti,“ uvedla lídryně pražské kandidátky Olga Richterová (Piráti) Olga Richterová.

„Velmi bych si přál, aby Praha byla ve světě vnímána jako významná metropole Evropy a evropské politiky jako za Karla IV. Aby byla městem kultury a umění jako za Rudolfa II. Aby byla městem kreativity a tolerance jako za Václava Havla, které dokáže přitáhnout hvězdy světové vědy, kultury a politiky,“ popsal pražský lídr STAN a místostarosta Prahy 6 Jan Lacina.

„Chceme pro Česko budoucnost, v níž bude mozkovnou, ne montovnou. Proto chceme dávat do vzdělávání aspoň pět procent HDP. Ty peníze musí jít především do zajištění potřeb k výuce a do růstu kvality. Vzdělávání musí budovat zároveň schopnosti studentů i jejich kladný vztah ke vzdělávání,“ sdělila šestka pražské kandidátky Daniel Mazur, bývalý starosta Prahy 5 za Piráty.

Anketa

Půjde k podzimním volbám do Poslanecké sněmovny?

93.5%
(93.5%)
4.3%
(4.3%)
2.2%
(2.2%)
„Zatímco hned za hranicemi pádí vpřed moderní hospodářství, u nás stále ještě jednou hlavně pásy v montovnách. Takhle Západ v platech nikdy nedoženeme,“ uvedli zástupci předvolební koalice.

Průměrná měsíční mzda v Česku loni stoupla na 35 611 korun. Zhruba polovina lidí na tuto výši však nedosáhla. Například ve Francii je 81 000 korun, v Belgii 93 000, v sousedním Německu 103 000 a v Rakousku dokonce 115 000 korun. Nejvíce berou v Evropě Dánové, kde je průměrná mzda za měsíc 140 000 korun.

Podle zástupců koalice se více než na zvyšování investic potřebuje Česko soustředit na odstraňování strukturálních problémů. Jedním z nich je prý nízké zapojení soukromého sektoru do financování, takzvaný efekt „země montoven“.


Autor: Jan Puci
Další články
Nahoru