Dnes Pátek - jasno 22°C
Zítra Sobota - zatazeno 26°C
Pátek 6. 8. 2021
Svátek má Oldřiška
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Z montovny na mozkovnu plánují Česko změnit Piráti a Starostové
Narazit na cestách na auto vyrobené v Česku je běžné, své továrny tu má hned několik automobilek. Foto: Jan Puci

Z montovny na mozkovnu plánují Česko změnit Piráti a Starostové

Když koalice Pirátů a Starostů poslední květnový den představovala v Holešovicích pražskou kandidátku do Poslanecké sněmovny, několikrát byla zmíněna myšlenka, že Česko se jako montovna musí přeměnit na mozkovnu.

„Všichni vidíme, že bude potřeba restart ekonomiky, ale také proměna země od těch levných montoven na zemi, kde práce bude mít vyšší přidanou hodnotu. My této změně říkáme z montovny na mozkovnu. Restart bude spjat také s digitální revoluci. Stát musí fungovat za použití moderních technologií. Důležité je ale mít školství, které nás na takovou budoucnost připraví. Nejde však jen o ekonomiku, jde o celkovou soudržnost společnosti,“ uvedla lídryně pražské kandidátky Olga Richterová (Piráti) Olga Richterová.

„Velmi bych si přál, aby Praha byla ve světě vnímána jako významná metropole Evropy a evropské politiky jako za Karla IV. Aby byla městem kultury a umění jako za Rudolfa II. Aby byla městem kreativity a tolerance jako za Václava Havla, které dokáže přitáhnout hvězdy světové vědy, kultury a politiky,“ popsal pražský lídr STAN a místostarosta Prahy 6 Jan Lacina.

„Chceme pro Česko budoucnost, v níž bude mozkovnou, ne montovnou. Proto chceme dávat do vzdělávání aspoň pět procent HDP. Ty peníze musí jít především do zajištění potřeb k výuce a do růstu kvality. Vzdělávání musí budovat zároveň schopnosti studentů i jejich kladný vztah ke vzdělávání,“ sdělila šestka pražské kandidátky Daniel Mazur, bývalý starosta Prahy 5 za Piráty.

Anketa

Půjde k podzimním volbám do Poslanecké sněmovny?

70.1%
(70.1%)
21.6%
(21.6%)
8.3%
(8.3%)
„Zatímco hned za hranicemi pádí vpřed moderní hospodářství, u nás stále ještě jednou hlavně pásy v montovnách. Takhle Západ v platech nikdy nedoženeme,“ uvedli zástupci předvolební koalice.

Průměrná měsíční mzda v Česku loni stoupla na 35 611 korun. Zhruba polovina lidí na tuto výši však nedosáhla. Například ve Francii je 81 000 korun, v Belgii 93 000, v sousedním Německu 103 000 a v Rakousku dokonce 115 000 korun. Nejvíce berou v Evropě Dánové, kde je průměrná mzda za měsíc 140 000 korun.

Podle zástupců koalice se více než na zvyšování investic potřebuje Česko soustředit na odstraňování strukturálních problémů. Jedním z nich je prý nízké zapojení soukromého sektoru do financování, takzvaný efekt „země montoven“.


Senát posvětil novelu notářského řádu

27. července 2021 v 18:04

Senát minulý týden schválil novelu notářského řádu, která přichází s rozsáhlou digitalizací procesu zakládání a změn obchodních společností. V případě podpisu prezidentem tak bude už od září možné založit si společnost on-line, a to za pouhou hodinu a levněji než dnes. Součástí novely z pera...

Klimatický plán: Praha plánuje žádat o zdroje z evropských programů bez asistence vlády

22. července 2021 ve 12:57

Náměstek pražského primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN) věří, že Praha bude moci žádat o finanční zdroje z evropských dotačních programů nezávisle na vládě. Tuto možnost v pátek probíral s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem, který českou metropoli...

Vláda považuje reformovaná pravidla hazardu za úspěšná

20. července 2021 ve 12:50

Spuštěním Rejstříku vyloučených osob současný kabinet dovršil ambiciózní reformu tuzemského hazardního prostředí. Pod taktovkou Ministerstva financí došlo k jeho kultivaci, což je patrné i z trajektorie zvyšujících se daňových výnosů z provozování hazardních her. Stát ve své poslední analýze...

Ohlédnutí za schváleným plánem desetiletého strategického rozvoje Prahy 5

14. července 2021 v 11:51

Praha 5 má schválený strategický dokument, který v klíčových oblastech udává směr rozvoje městské části do roku 2030. Pro jeho přijetí hlasovala na svém červnovém jednání valná většina zastupitelů včetně opozice.

Další články
Nahoru