dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Z mladého kluka udělali zločince a popravili ho. Oběť komunistických represí připomene deska
Karel Bacílek žil v domě na rohu Rašínova nábřeží a Trojické ulice. Foto: archiv

Z mladého kluka udělali zločince a popravili ho. Oběť komunistických represí připomene deska

Na domě v Trojické ulici v blízkosti Palackého náměstí bude v úterý 27. května odhalena pamětní deska Karlu Bacílkovi, jedné z prvních obětí komunistických represí. Před domem, kde student právnické fakulty žil, se zároveň uskuteční pietní shromáždění za účasti významných osobností.

Karel Bacílek byl ve věku 29 let popraven dne 24. května 1949 v 5 hodin 30 minut. Spolu s dalšími dvěma spolužáky byl zatčen v prosinci roku 1948. Po brutálním výslechu se přiznal k vykonstruované trestné činnosti, účasti v ilegální skupině „Pravda vítězí“. Již v době Pražského jara 1968 byl Karel Bacílek rehabilitován.

„Pravda vítězí“ byla vytvořena a řízena agentem Vojenského obranného zpravodajství Josefem Hruškou. Tohoto aktivního agenta provokatéra se po vykonané práci rozhodli nadřízení zbavit, a tak byl rovněž odsouzen k absolutnímu trestu a popraven.

Ve spodní části pamětní desky Karla Bacílka na domě v Trojické 2 bude umístěn QR kód, který dokáže kolemjdoucí prostřednictvím mobilního telefonu přesměrovat na internetovou adresu, kde se mohou dozvědět podrobnosti o celé události a jejích souvislostech.

„Považuji za důležité, že se tato pamětní deska odhaluje právě v době, kdy jsme svědky stále častějších a agresivnějších pokusů revidovat minulost, potlačit povědomí o zločinecké podstatě komunistické totality a celou komunistickou vládu zlehčovat a změkčovat,“ uvedl místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, který se slavnostního odhalení desky zúčastní.

Na domě, který stojí na rohu Trojické ulice a Rašínova nábřeží, už nyní jedna pamětní deska je. Připomíná skladatele, houslistu a pedagoga Josefa Suka, který zde také žil.


Další články
Nahoru