dnes
Středa - skorojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - polojasno
12°C
Z Malostranského náměstí asi zmizí parkoviště. Petici podepsalo 5555 lidí, má ji magistrát
Zmizí parkoviště z Malostranského náměstí? Foto: archiv

Z Malostranského náměstí asi zmizí parkoviště. Petici podepsalo 5555 lidí, má ji magistrát

Celkem 5555 lidí (v elektronické i ruční formě) podepsalo petici požadující, aby z dolní části Malostranského náměstí zmizelo parkoviště, které se rozprostírá takřka po celé jeho ploše. V papírové formě se na 46 kusů petičních archů podepsalo celkem 1877 lidí, z toho 1552 Pražanů. Petice bude dnes ráno předána na magistrátu, v pátek se petenti setkají s primátorem Tomášem Hudečkem. Rada hlavního města rozhodla, že na podobu náměstí vypíše ideovou soutěž.

„Byli jsme mile překvapeni kladnými reakcemi lidí, s odmítnutím jsme se téměř nesetkali. Především na Malé Straně vznikla kolem petiční akce dobrá atmosféra sousedství a smyslu pro společnou věc, spolupracovali jsme s jednotlivci, ale také s místními podniky, které byly mimořádně vstřícné: kavárny, hospody, malé provozovny,“ uvedla pro server Pražský patriot iniciátorka petice Kateřina Jacques ze Sdružení občanů a přátel Malé Strany a Hradčan.

Petici podepsali například generální ředitel ČSOB Pavel Kavánek, ekonom Tomáš Sedláček, herečka Eva Holubová, spisovatelka Eda Kriseová, ředitel divadla Ungelt Milan Hein, ředitel divadla Archa Ondřej Hrab, textař Michal Horáček, režisér Andrej Krob, režisér Vít Olmer, ředitelka Divadelního festivalu německého jazyka Jitka Jílková nebo provozovatel rádia Michael Fleischmann.

petice-3-foto-nahledDále bývalá ministryně a velvyslankyně v Bruselu Milena Vicenová, zpěvačky Tonya Graves nebo Světlana Nálepková, ředitel Pražského maratónu Carlo Capalbo, nakladatel Viktor Stoilov, novináři Petr Šimůnek, Luboš Palata a Jan Lopatka, ale také starosta a místostarosta městské části Praha 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) a Daniel Hodek (ČSSD). Petici podepsali i lidé z Velké Británie, Itálie, Francie, Norska, Maďarska, Slovenska, Německa a Spojených států.

Petenti předají archy a setkají se s Hudečkem

Dnes v 8.45 hodin budou petiční archy před jednáním Zastupitelstva hlavního města Prahy předány na pražském magistrátu. V pátek ve 14 hodin se petenti setkají s primátorem Tomášem Hudečkem (TOP 09). Na tento termín petenti čekali od září roku 2013. „Odpovědi jsme se dočkali až letos v únoru – po mnoha urgencích,“ řekla Jacques.

Rada hlavního města Prahy na svém úterním zasedání schválila vypsání ideové soutěže na vzhled a využití Malostranského náměstí. „Výsledky by mohly být známy na konci léta,“ řekl Hudeček ČTK. Podle informací ČTK má soutěž připravit Institut pro plánování a rozvoj. Práce by měla trvat přibližně měsíc. Samotná soutěž by mohla být vypsána v červnu. Trvat by měla dva až tři měsíce.

Bude na podzim náměstí bez aut?

petice-4-foto-nahled „Dvouleté úsilí přináší plody. Pokud s námi bude politická reprezentace jednat čestně a nebude věc zbytečně zdržovat, myslím si, že by na podzim mohlo být náměstí bez aut,“ uvedla Jacques.

„Dolní i horní část Malostranského náměstí slouží už desítky let téměř výhradně jako odkladiště aut. Zeleň zde prakticky nenajdeme a obdivovat krásu staveb nelze, protože tam, kde je výhled, stojí nebo projíždějí auta,“ uvedli například petenti. Proto chtějí, aby z dolní části náměstí parkoviště zmizelo.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru