
Z Kotvy bude celkem odstraněno přes 300 tun azbestu, dohlíží na to hygienici
10. června 2025 17:15
„Z prostředí, kde probíhají pracovní činnosti, odčerpávají vzduch výkonné filtrační jednotky a zajišťují podtlak. Vlákna azbestu se zachycují v jemných filtrech a následně bezpečně a ekologicky likvidují,“ uvedl Václav Krýsa, ředitel Odboru hygieny práce Hygienické stanice hlavního města Prahy.
Součástí kontrol bylo vždy i odborné měření koncentrace respirabilních azbestových a minerálních vláken v pracovním i mimopracovním prostředí, které provedl Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem.
„Výsledky těchto měření v pracovním prostředí byly ve všech případech vyhovující. V mimopracovním prostředí byly vzorky ve čtyřech případech rovněž vyhovující. Výsledky z posledního měření ze dne 2. června zatím dosud nejsou k dispozici,“ sdělila Batók.
Sanační práce v interiéru objektu zajišťuje společnost Dilmun Systém. První kontrola proběhla 10. února, tedy ještě před zahájením samotné sanace. Další následovaly 25. února, 1. dubna, 16. dubna a naposledy 2. června.
„Pravidelné měření koncentrace azbestových vláken v pracovním prostředí je nezbytné. Ukazuje nám, jestli jsou ochranná opatření dostatečná a jestli nehrozí ohrožení zdraví nejen pracovníkům, ale i lidem v blízkém okolí,“ řekl Krýsa. V kontrolách podle něj budou hygienici pokračovat.
Celkové množství odstraňovaného materiálu s obsahem azbestu je při rekonstrukci Kotvy odhadováno na zhruba 308 tun. „Stabilizovaný odpad je ukládán do kontejnerů, přepravován oprávněnou firmou a ukládán na zařízení schválené pro likvidaci nebezpečného odpadu. Na odborný dohled nad průběhem prací dohlíží také inspekční orgán, kterého si najal investor,“ dodala mluvčí hygieniků.
Rekonstrukce budovy, která vznikla mezi lety 1970 a 1975, začala letos a dokončena má být v roce 2027. Azbest je nutné odstranit nejen na střeše budovy, použit byl i na fasádě budovy.