dnes
Středa - skorojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - polojasno
13°C
Z hraček domov nepostavíš. Na Klárově vyrostl památník dětem bez domova
Součástí happeningu byl tento památník z hraček. Foto: Anna Skálová

Z hraček domov nepostavíš. Na Klárově vyrostl památník dětem bez domova

Asi 20 000 dětí žijí v současné době v ČR po ubytovnách, v azylových domech a dalším nevyhovujícím bydlení. Upozornil na to happening, který se v úterý 7. března uskutečnil na Klárově, kde iniciativa Mít svůj domov s uměleckým kolektivem Ulice bez lidí odhalila symbolický pomník dětem bez domova s nápisem Z hraček domov nepostavíš. 

Organizátoři apelovali na vládu, aby přijala zákon o sociálním bydlení, který by podle nich pomohl asi 200 tisícům lidí, z toho 20 tisícům dětí. Podle výzkumu společnosti Median pro Nadaci Sirius, kterého se zúčastnilo 6423 domácností s dětmi do 12 let, má nedostačující bydlení vliv i na problémy dětí ve škole, na zdraví i v komunikaci a výchovu. 

„A není to jen zprostředkovaný efekt nízkých příjmů či nízkého vzdělání rodičů. Ukazuje se totiž, že nekvalitní bydlení hraje významnou roli, i když tyto a další důležité faktory kontrolujeme,“ komentoval výsledky sociolog Medianu Daniel Prokop. 

Diskutovaný a dlouho očekávaný zákon o sociálním bydlení ve středu 8. března schválila vláda, nesouhlasí s ním ale koaliční hnutí ANO. Podle normy by obce měly sociální byty přidělovat dobrovolně, kdyby tak nečinily, poskytoval by je potřebným Státní fond rozvoje bydlení (SFRB). Aby zákon začal platit, musí ho do říjnových voleb schválit Parlament a podepsat prezident.


Další články
Nahoru