dnes
Sobota - prehanky-dest
33°C
zítra
Neděle - jasno
32°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
30°C
Z historického centra zmizí ohňostroje. Zakáže je nová vyhláška
Cestující výletní lodě sledují ohňostroj, který byl odpálen u Karlova mostu. Foto: PP

Z historického centra zmizí ohňostroje. Zakáže je nová vyhláška

Pražští radní dnes schválili návrh obecně závazné vyhlášky o používání pyrotechnických výrobků, která zakazuje provádění ohňostrojů v městské památkové rezervaci, včetně řeky Vltavy. Tento zákaz prosadila Městská část Praha 1. Účinnost vyhlášky se předpokládá od 1. dubna 2017.

„Rozhodnutí rady je důležitým úspěchem naší snahy o zklidnění centra Prahy. Hluk z častých ohňostrojů v centru metropole již delší dobu trápí občany i návštěvníky hlavního města. Hluk vadí nejen dospělým, ale také děsí malé děti a může způsobovat vážnou újmu domácím zvířatům,“ uvádí Ivan Solil, radní Městské části Praha 1 pro bezpečnost a prevenci kriminality.

„Odpalování ohňostrojů ze břehu Praha 1 již dobře reguluje, jenže pyrotechniku odpalovanou z lodí na Vltavě regulovat nemohla. Koryto řeky spravuje Povodí Vltavy. Nová vyhláška však úspěšně řeší i tento problém,“ dodává radní Solil.

Vyhláška ještě podléhá schválení zastupitelstvem hlavního města Prahy, hlasovat o návrhu bude na svém lednovém zasedání. Očekává se, že zákaz ohňostrojů bude účinný od 1. dubna 2017.

Anketa

Souhlasíte se zákazem ohňostrojů v historickém centru Prahy?

87.5%
(87.5%)
12.5%
(12.5%)
Podle vyhlášky bude provádění ohňostrojů zakázáno v památkové rezervaci v hlavním městě Praze (tedy v zásadě v centru města), na řece Vltavě, na ostrovech v jejím toku a na pozemcích sousedících s korytem tohoto vodního toku, a to v šířce do 50 metrů od břehové čáry, v okruhu 250 metrů od zařízení poskytujících zdravotní lůžkovou péči nebo od domovů pro seniory anebo od domovů pro osoby se zdravotním postižením.

Zákaz neplatí pro dny 1. ledna, 1. května, 8. května, 15. května, 5. července, 28. září, 28. října, 17. listopadu a 31. prosince. Vyhláška obsahuje i stávající omezení drobné pyrotechniky, kterou lze odpalovat jen od 10 do 22 hodin na 14 vybraných místech v Praze, jako je například holešovické výstaviště nebo okolí Kongresového centra na Vyšehradě. Její porušení je přestupkem proti veřejnému pořádku.


DogFest 2018 zve na soutěže, představení i program pro děti

16. srpna 2018 v 07:52

Festival pro milovníky psů, psy a pejskaře DogFest zaplní Prahu 9 – Střížkov. Těšte se na psí soutěže, agility i pomoc útulkům v sobotu 1. září hned vedle metra Střížkov. Celý den bude plný zábavy a psí tématiky. Návštěvníci se mohou těšit na překážkové dráhy, agility, soutěže, psí představení...

Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

15. srpna 2018 v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

15. srpna 2018 v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

15. srpna 2018 v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

Další články
Nahoru