dnes
Pátek - obcasny-dest
8°C
zítra
Sobota - skorojasno
4°C
pozítří
Neděle - polojasno
7°C
Z historického centra zmizí ohňostroje. Zakáže je nová vyhláška
Cestující výletní lodě sledují ohňostroj, který byl odpálen u Karlova mostu. Foto: PP

Z historického centra zmizí ohňostroje. Zakáže je nová vyhláška

Pražští radní dnes schválili návrh obecně závazné vyhlášky o používání pyrotechnických výrobků, která zakazuje provádění ohňostrojů v městské památkové rezervaci, včetně řeky Vltavy. Tento zákaz prosadila Městská část Praha 1. Účinnost vyhlášky se předpokládá od 1. dubna 2017.

„Rozhodnutí rady je důležitým úspěchem naší snahy o zklidnění centra Prahy. Hluk z častých ohňostrojů v centru metropole již delší dobu trápí občany i návštěvníky hlavního města. Hluk vadí nejen dospělým, ale také děsí malé děti a může způsobovat vážnou újmu domácím zvířatům,“ uvádí Ivan Solil, radní Městské části Praha 1 pro bezpečnost a prevenci kriminality.

„Odpalování ohňostrojů ze břehu Praha 1 již dobře reguluje, jenže pyrotechniku odpalovanou z lodí na Vltavě regulovat nemohla. Koryto řeky spravuje Povodí Vltavy. Nová vyhláška však úspěšně řeší i tento problém,“ dodává radní Solil.

Vyhláška ještě podléhá schválení zastupitelstvem hlavního města Prahy, hlasovat o návrhu bude na svém lednovém zasedání. Očekává se, že zákaz ohňostrojů bude účinný od 1. dubna 2017.

Anketa

Souhlasíte se zákazem ohňostrojů v historickém centru Prahy?

87.5%
(87.5%)
12.5%
(12.5%)
Podle vyhlášky bude provádění ohňostrojů zakázáno v památkové rezervaci v hlavním městě Praze (tedy v zásadě v centru města), na řece Vltavě, na ostrovech v jejím toku a na pozemcích sousedících s korytem tohoto vodního toku, a to v šířce do 50 metrů od břehové čáry, v okruhu 250 metrů od zařízení poskytujících zdravotní lůžkovou péči nebo od domovů pro seniory anebo od domovů pro osoby se zdravotním postižením.

Zákaz neplatí pro dny 1. ledna, 1. května, 8. května, 15. května, 5. července, 28. září, 28. října, 17. listopadu a 31. prosince. Vyhláška obsahuje i stávající omezení drobné pyrotechniky, kterou lze odpalovat jen od 10 do 22 hodin na 14 vybraných místech v Praze, jako je například holešovické výstaviště nebo okolí Kongresového centra na Vyšehradě. Její porušení je přestupkem proti veřejnému pořádku.


Milovníci koček se sejdou v Praze 11

Včera ve 13:11

Chovatelé a milovníci koček se mohou od 2. do 3. března těšit na propagační výstavu koček. Výstava Spring Star Show 2019 proběhne v Kongresovém centru TOP HOTEL Praha, Blažimská 4, Praha 11 – Chodov.

Praha 2 pomáhá dávat odpovědi na řešení životních situací

19. února 2019 v 09:19

Sociální, právní i výchovnou pomoc při překonávání obtížných životních situací nabízí všem zájemcům diskusní semináře, které už osm let hostí radnice Prahy 2. Pořádá je zde bezplatně občanská poradna Společnou cestou ve spolupráci s humanitním odborem ÚMČ...

Další články
Nahoru