dnes
Středa - zatazeno
7°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
10°C
pozítří
Pátek - oblacno
10°C
Z fondu rozdělujícího dotace pro filmaře odvolalo vedení Prahy známého amerického producenta
Ilustrační foto: Jean-Luc ST-Hilaire / Freeimages.com

Z fondu rozdělujícího dotace pro filmaře odvolalo vedení Prahy známého amerického producenta

Vedení hlavního města vyměnilo členy správní rady fondu, který rozděluje miliony korun jako finanční podporu pro filmy točené v české metropoli. Jedním z těch, kdo v radě skončili, je i známý americký producent Rick McCallum, který pracoval na sériích Star Wars a Indiana Jones. O místo přišel také český producent Petr Erben. Krok na dnešním zastupitelstvu kritizoval opoziční zastupitel Lubomír Brož (ANO). Podle radní pro kulturu Hany Třeštíkové (Praha Sobě) není vhodné, aby aktivní producenti rozdělovali dotace.

Město kromě dvou zmíněných producentů z rady odvolalo také Karla Grabeina Procházku (ANO), který měl v předchozí radě na starosti majetek. Ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková podle Třeštíkové odešla na vlastní žádost.

V radě nově zasedli Kamila Matějková za Prahu Sobě, Ondřej Chrást na Piráty, Soňa Kodetová za Spojené síly pro Prahu a jako odbornice Ivana Novotná, která dvacet let pracovala na dramaturgii karlovarského filmového festivalu.

Podle Brože je nepochopitelné, že město ze svého fondu odvolalo tak významnou a v branži věhlasnou osobnost, jako je McCallum. „A stejně se to týká pana Petra Erbena," doplnil. Lidé, kteří je v radě nahradili, podle něj nejsou plnohodnotnou náhradou.

Podle Třeštíkové, která je sama občanským povoláním filmařka, představoval problém fakt, že oba muži jsou aktivní producenti. Filmaři podle ní musí při žádosti o peníze předložit poměrně podrobnou dokumentaci o projektu, která obsahuje jejich know-how. V branži se proto objevily komentáře v tom smyslu, že není fér, aby k těmto materiálům měli přístup konkurenční filmaři.

„O penězích by neměli rozhodovat aktivní producenti, kteří se v tom filmu pohybují, sami dělají filmy, sami ví, co je důležité a co ne," shrnula radní svoje důvody. Brož je odmítl jako nedostatečné.

Prague Film Fund v minulých dvou letech rozdělil 24,6 milionu korun mezi 19 českých a zahraničních filmů. Mezi snímky, které získaly v minulých letech finanční podporu Prahy, je například Spider-Man: Far From Home, který dostal zatím největší dotaci, a to pět milionů korun.

Kromě Prahy se tento americký film, který bude mít premiéru letos v červenci, natáčel v Liberci. Praha loni podpořila také například český film Modelář, italskou komedii Dormireno da vecchi a německý televizní film Die Diplomatin: Prager Nächte.

Asi nejslavnějším filmem, který se kdy v Praze natáčel, byl v roce 1983 snímek Amadeus Miloše Formana. I v tomto filmu však není Praha Prahou a ztvárňuje Vídeň. Naopak část akčního snímku Mission: Impossible s Tomem Cruisem se v Praze odehrávala i natáčela.


Víc městských bytů pro potřebné profese

Včera ve 20:12

Rada hlavního města Prahy schválila na včerejším jednání navýšení počtu bytů pro potřebné profese. Nejvíce bytů získají sociální pracovníci, příslušníci integrovaného záchranného systému a učitelé.

Praha 11: Veřejné setkání k rekonstrukci pochozí zóny Háje

18. listopadu 2019 v 07:13

Radnice Prahy 11 zve na veřejné setkání k budoucímu vývoji pochozí zóny Háje a přilehlých objektů v úterý 26. listopadu od 18 hodin v ZŠ Mendelova 550/2, Praha 11.

Další články
Nahoru