Dnes Čtvrtek - mlha -4°C
Zítra Pátek - oblacno -7°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Z dřeva vánočního stromu jsou prvky do zahrady dětského domova
Dřevo z vánočního stromu posloužilo k výrobě laviček. Zdroj foto: Technologie hlavního města Prahy

Z dřeva vánočního stromu jsou prvky do zahrady dětského domova

Příběh vánočního stromu ze Staroměstského náměstí se dopíše v Dětském domově Dolní Počernice. Právě tam putovaly výrobky, které ze dřeva zpracovali žáci ze Střední odborné školy Jarov. Zahradní stůl s lavicemi a netradiční domek pro brouky předali v pondělí společně se zástupci Prahy a městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP), která pražský vánoční strom kácí a zajištuje i jeho převoz do metropole a následné zdobení. Server Pražský patriot o tom informovala mluvčí THMP Simona Kopová.  

„Jsem moc rád, že příběh našeho vánočního stromu nekončí, ale že bude pokračovat dál. Během Vánoc dělal radost lidem na Staroměstském náměstí, teď bude těšit děti z Dětského domova Dolní Počernice. Zároveň mě potěšilo i to, že strom zpracovali žáci z oborů truhlář a tesař, kteří díky tomu měli šanci poznat, že skrze svůj um mohou nejen vyrábět kvalitní výrobky, ale také rozdávat radost. Přeji si, aby výrobky z vánočního dřeva sloužily dlouho a aby se dětem líbily,“ řekl Michal Hroza (TOP 09), pražský radní pro oblast infrastruktury.

SOŠ Jarov zpracovávala vánoční strom ze Staroměstského náměstí už třetím rokem v řadě. „Tentokrát naši žáci pod vedením učitele odborného výcviku vyrobili z fošen stůl s několika lavicemi a také hmyzí hotel. Abychom děti z domova překvapili, pojali jsme jej netradičně a dali mu podobu hradu se čtyřmi vysokými věžemi. Jak jsme slíbili na začátku letošního roku, výrobky jsme zvládli připravit ještě před příchodem léta,“ upřesnil Vilém Kodíček, zástupce ředitele pro odborný výcvik SOŠ Jarov.

Výroba nábytku pro venkovní využití byla zvolena záměrně s ohledem na větší sukovitost dřeva, která je pro stromy s hustými větvemi typická. Ředitel dětského domova v Dolních Počernicích Martin Lněnička tento výběr ocenil.

„Když jsem byl střední školou osloven, zda bych výrobky z vánočního stromu přijal, tak jsem byl nadšen. Lavičky se nám hodí k ohništi, kde jsme takto hezké posezení neměli. Hmyzí dům je zase zajímavá a vzdělávací věc pro děti. Na konečné provedení jsem se moc těšil,“ uvedl. 

Loňský vánoční smrk, který zdobil Staroměstské náměstí šest týdnů a po vysušení posloužil jako materiál pro další zpracování, vyrostl v Kytlicích na Děčínsku. Pro dobrou věc využila Praha hlavní vánoční strom i v předchozích letech, kdy výrobky putovaly pražským domovům pro seniory.

O letošním vánočním stromu pro Prahu tradičně rozhodne soutěž Hledá se strom, kterou již vyhlásil organizátor pražských vánočních trhů, společnost Taiko. Vhodný kandidát bude vybrán ve spolupráci s THMP na začátku listopadu.

Podle předsedy představenstva THMP Tomáše Jílka přijde kácení a převoz stromu do Prahy na řadu zhruba v polovině listopadu po odborném přezkumu, který potvrdí, že je strom zdravý a nic nebrání jeho bezpečnému umístění v centru města. Na Staroměstském náměstí by se měl rozsvítit v sobotu 2. prosince.


Autor: Jan Puci

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

Dnes v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

Včera ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

Včera v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

5. prosince 2023 v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Lokální fórum Prahy 14 na Plechárně

5. prosince 2023 v 11:13

Lokální fórum, kterého se zúčastní političtí zástupci radnice Prahy 14 a zaměstnanci úřadu, se uskuteční ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna.

Další články
Nahoru