Dnes Čtvrtek - jasno 12°C
Zítra Pátek - polojasno 12°C
Čtvrtek 28. 9. 2023
Svátek má Václav, státní svátek
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Z dřeva vánočního stromu jsou prvky do zahrady dětského domova
Dřevo z vánočního stromu posloužilo k výrobě laviček. Zdroj foto: Technologie hlavního města Prahy

Z dřeva vánočního stromu jsou prvky do zahrady dětského domova

Příběh vánočního stromu ze Staroměstského náměstí se dopíše v Dětském domově Dolní Počernice. Právě tam putovaly výrobky, které ze dřeva zpracovali žáci ze Střední odborné školy Jarov. Zahradní stůl s lavicemi a netradiční domek pro brouky předali v pondělí společně se zástupci Prahy a městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP), která pražský vánoční strom kácí a zajištuje i jeho převoz do metropole a následné zdobení. Server Pražský patriot o tom informovala mluvčí THMP Simona Kopová.  

„Jsem moc rád, že příběh našeho vánočního stromu nekončí, ale že bude pokračovat dál. Během Vánoc dělal radost lidem na Staroměstském náměstí, teď bude těšit děti z Dětského domova Dolní Počernice. Zároveň mě potěšilo i to, že strom zpracovali žáci z oborů truhlář a tesař, kteří díky tomu měli šanci poznat, že skrze svůj um mohou nejen vyrábět kvalitní výrobky, ale také rozdávat radost. Přeji si, aby výrobky z vánočního dřeva sloužily dlouho a aby se dětem líbily,“ řekl Michal Hroza (TOP 09), pražský radní pro oblast infrastruktury.

SOŠ Jarov zpracovávala vánoční strom ze Staroměstského náměstí už třetím rokem v řadě. „Tentokrát naši žáci pod vedením učitele odborného výcviku vyrobili z fošen stůl s několika lavicemi a také hmyzí hotel. Abychom děti z domova překvapili, pojali jsme jej netradičně a dali mu podobu hradu se čtyřmi vysokými věžemi. Jak jsme slíbili na začátku letošního roku, výrobky jsme zvládli připravit ještě před příchodem léta,“ upřesnil Vilém Kodíček, zástupce ředitele pro odborný výcvik SOŠ Jarov.

Výroba nábytku pro venkovní využití byla zvolena záměrně s ohledem na větší sukovitost dřeva, která je pro stromy s hustými větvemi typická. Ředitel dětského domova v Dolních Počernicích Martin Lněnička tento výběr ocenil.

„Když jsem byl střední školou osloven, zda bych výrobky z vánočního stromu přijal, tak jsem byl nadšen. Lavičky se nám hodí k ohništi, kde jsme takto hezké posezení neměli. Hmyzí dům je zase zajímavá a vzdělávací věc pro děti. Na konečné provedení jsem se moc těšil,“ uvedl. 

Loňský vánoční smrk, který zdobil Staroměstské náměstí šest týdnů a po vysušení posloužil jako materiál pro další zpracování, vyrostl v Kytlicích na Děčínsku. Pro dobrou věc využila Praha hlavní vánoční strom i v předchozích letech, kdy výrobky putovaly pražským domovům pro seniory.

O letošním vánočním stromu pro Prahu tradičně rozhodne soutěž Hledá se strom, kterou již vyhlásil organizátor pražských vánočních trhů, společnost Taiko. Vhodný kandidát bude vybrán ve spolupráci s THMP na začátku listopadu.

Podle předsedy představenstva THMP Tomáše Jílka přijde kácení a převoz stromu do Prahy na řadu zhruba v polovině listopadu po odborném přezkumu, který potvrdí, že je strom zdravý a nic nebrání jeho bezpečnému umístění v centru města. Na Staroměstském náměstí by se měl rozsvítit v sobotu 2. prosince.


Autor: Jan Puci

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

Dnes v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

Dnes v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

Dnes v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

Včera ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Praha 1 prodlouží ubytování ukrajinským uprchlíkům

26. září 2023 v 18:03

Radní Prahy 1 v úterý odsouhlasili prodloužení nájmu ubytovacích prostor pro ukrajinské občany, kteří uprchli před ruskou agresí.

Další články
Nahoru