Dnes Sobota - obcasny-dest 17°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Z dřeva vánočního stromu jsou prvky do zahrady dětského domova
Dřevo z vánočního stromu posloužilo k výrobě laviček. Zdroj foto: Technologie hlavního města Prahy

Z dřeva vánočního stromu jsou prvky do zahrady dětského domova

Příběh vánočního stromu ze Staroměstského náměstí se dopíše v Dětském domově Dolní Počernice. Právě tam putovaly výrobky, které ze dřeva zpracovali žáci ze Střední odborné školy Jarov. Zahradní stůl s lavicemi a netradiční domek pro brouky předali v pondělí společně se zástupci Prahy a městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP), která pražský vánoční strom kácí a zajištuje i jeho převoz do metropole a následné zdobení. Server Pražský patriot o tom informovala mluvčí THMP Simona Kopová.  

„Jsem moc rád, že příběh našeho vánočního stromu nekončí, ale že bude pokračovat dál. Během Vánoc dělal radost lidem na Staroměstském náměstí, teď bude těšit děti z Dětského domova Dolní Počernice. Zároveň mě potěšilo i to, že strom zpracovali žáci z oborů truhlář a tesař, kteří díky tomu měli šanci poznat, že skrze svůj um mohou nejen vyrábět kvalitní výrobky, ale také rozdávat radost. Přeji si, aby výrobky z vánočního dřeva sloužily dlouho a aby se dětem líbily,“ řekl Michal Hroza (TOP 09), pražský radní pro oblast infrastruktury.

SOŠ Jarov zpracovávala vánoční strom ze Staroměstského náměstí už třetím rokem v řadě. „Tentokrát naši žáci pod vedením učitele odborného výcviku vyrobili z fošen stůl s několika lavicemi a také hmyzí hotel. Abychom děti z domova překvapili, pojali jsme jej netradičně a dali mu podobu hradu se čtyřmi vysokými věžemi. Jak jsme slíbili na začátku letošního roku, výrobky jsme zvládli připravit ještě před příchodem léta,“ upřesnil Vilém Kodíček, zástupce ředitele pro odborný výcvik SOŠ Jarov.

Výroba nábytku pro venkovní využití byla zvolena záměrně s ohledem na větší sukovitost dřeva, která je pro stromy s hustými větvemi typická. Ředitel dětského domova v Dolních Počernicích Martin Lněnička tento výběr ocenil.

„Když jsem byl střední školou osloven, zda bych výrobky z vánočního stromu přijal, tak jsem byl nadšen. Lavičky se nám hodí k ohništi, kde jsme takto hezké posezení neměli. Hmyzí dům je zase zajímavá a vzdělávací věc pro děti. Na konečné provedení jsem se moc těšil,“ uvedl. 

Loňský vánoční smrk, který zdobil Staroměstské náměstí šest týdnů a po vysušení posloužil jako materiál pro další zpracování, vyrostl v Kytlicích na Děčínsku. Pro dobrou věc využila Praha hlavní vánoční strom i v předchozích letech, kdy výrobky putovaly pražským domovům pro seniory.

O letošním vánočním stromu pro Prahu tradičně rozhodne soutěž Hledá se strom, kterou již vyhlásil organizátor pražských vánočních trhů, společnost Taiko. Vhodný kandidát bude vybrán ve spolupráci s THMP na začátku listopadu.

Podle předsedy představenstva THMP Tomáše Jílka přijde kácení a převoz stromu do Prahy na řadu zhruba v polovině listopadu po odborném přezkumu, který potvrdí, že je strom zdravý a nic nebrání jeho bezpečnému umístění v centru města. Na Staroměstském náměstí by se měl rozsvítit v sobotu 2. prosince.


Autor: Jan Puci

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

Včera ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

Včera v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Hasiči zasahovali u převráceného návěsu

16. května 2024 ve 21:55

Ve čtvrtek 16. května od 18:45 hodin zasahovali hasiči ze dvou stanic v ulici Českobrodská v Praze 10. Převrátil se tam plně naložený návěs. Hasiči museli vyložit náklad před jeho vyproštěním.

Poslední rozloučení s Harapesem bude v Národním divadle

16. května 2024 v 18:25

Poslední rozloučení s tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem, který zemřel ve středu ve věku 77 let, se uskuteční 27. května v poledne v Národním divadle (ND). Informoval o tom mluvčí ND Tomáš Staněk. Harapes, který byl dlouholetým baletním sólistou Národního divadla a později baletní soubor...

Nadační fond Dvojka srdcem opět nabízí příspěvek dětem na letní tábory

16. května 2024 v 07:19

S blížícím se obdobím letních prázdnin přichází Nadační fond Dvojka srdcem s nabídkou pomoci pro rodiny s dětmi, které si nemohou dovolit poslat děti na tábory.

Další články
Nahoru