Dnes Pondělí - jasno 7°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 22. 4. 2024
Svátek má Evženie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Z Divadelní ulice na Národní třídu je opět obnovené schodiště
Obnovené schodiště. Foto: Jaroslav Tatek

Z Divadelní ulice na Národní třídu je opět obnovené schodiště

Chodci mohou ode čtvrtečního rána využít obnovené schodiště propojující Divadelní ulici s Národní třídou. Slavnostně ho otevřeli zástupci Prahy 1 a magistrátu. Náklady na vybudování schodiště byly 6,4 milionu korun bez DPH. Replika původního historického schodiště, zbouraného při rozšiřování podjezdu pod Národní třídou v roce 1956, usnadňuje od nynějška v Divadelní ulici spojení pro pěší mezi Betlémskou čtvrtí a Národní. Zároveň radnice Prahy 1 připravuje rozšíření chodníku na protější straně vozovky, které umožní snadnější pohyb vozíčkářů doposud obtížně přístupnou lokalitou.

„Divadelní ulice dosud není bohužel ničím, čím by se Praha mohla chlubit, a tak jsem velmi ráda za tento vydařený začátek, jak pevně věřím, kompletní přeměny dlouhá léta značně nevlídného místa i za to, že se lidé mohou z Národní třídy do krásného koutu Boršova a Betlémské čtvrti pohodlně a příjemně procházet,“ prohlásila starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09).

Historické kamenné schodiště z Národní do Divadelní ulice zaniklo při rozšiřování podjezdu pod Národní v roce 1956 a nahradil je tehdy průchod objektem Akademie věd. „Současná replika nádherného schodiště vznikla díky zachovalé a zdařilé dobové dokumentaci. V souvislosti se stavbou navíc došlo také k rozšíření chodníku v Divadelní ulici, a to od schodiště po křižovatku s Krocínovou ulicí. Spojení Betlémské čtvrti s Národní je tak oproti minulosti podstatně komfortnější,“ sdělil radní první městské části pro dopravu Vojtěcha Ryvola (ANO) s tím, že zmíněný průchod teď bude vrácen do správy Akademie věd ČR.

S rozšířením chodníku bylo nutno vystavět novou dešťovou vpusť, jež nahradila dosavadní vpusť bránící rozšíření chodníku. Nosnou konstrukci schodiště pak tvoří stěny z betonových prolévaných tvárnic, které jsou vyzděny na železobetonovou základovou desku o síle 250 milimetrů. Na těchto stěnách jsou osazeny žulové samonosné schodišťové stupně.

Zábradlí směrem do Divadelní ulice je kamenné, a to z božanovského pískovce. „Nejzajímavější na schodišti je, že je v architektonickém neorenesančním stylu Národního divadla, které se jeho prostřednictvím jakoby rozpíná do okolního prostoru,“ konstatoval architekt Jan Sedlák, který obnovu zrušeného schodiště navrhoval už v roce 2008 a jehož bratr ji po patnácti letech uskutečnil.

„Obnovené schodiště, které bylo v padesátých letech nesmyslně odstraněno, navrátí tomuto pražskému zákoutí nejen původní genius loci. Na pohyb obyvatel po městě je potřeba pohlížet komplexně. Schodiště zvýší pohodlí a bezpečnost pohybu chodců a zkrátí tolik potřebný čas Pražanů tak, aby nemuseli místo obcházet, v souladu s rozvojem patnáctiminutového města krátkých vzdáleností,“ řekl 1. náměstek pražského primátora pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti).

Podle starostky Radoměřské Praha 1 zvažuje vybudování schodů k Vltavě na úrovni tramvajové zastávky Karlovy lázně. „Dole by mohla být malá vyhlídková lávka,“ sdělila. 

Na zpřístupnění nového schodiště má podle radnice Prahy 1 už brzy v Divadelní ulici navázat připravované rozšíření chodníku na protější straně vozovky. „V průběhu stavby jsme se opakovaně projektem zabývali i ve spolupráci s Komisí pro bezbariérovou Prahu 1. Rozšíření chodníku na protější straně vnímám jako zásadní krok směrem k zajištění přístupnosti pro všechny návštěvníky této dosud obtížně průchozí lokality. Věřím, že usnadní pohyb vozíčkářům a dalším lidem s postižením i rodičům s kočárky," uvedla radní Prahy 1 pro sociální oblast a bezbariérovost Ivana Antalová (dříve Piráti).


Autor: puc

Škola a školka hledají školníka

Včera v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy

Včera v 10:03

Praha 14 byla letos již podeváté hostitelem setkání koordinátorů environmentální výchovy v pražských mateřských, základních a středních školách. Na organizaci dubnové akce se vedle městské části i tentokrát podílely dvě stálice: „Ekoškola“ ZŠ Generála Janouška, vedená ředitelkou Jaroslavou...

Při výročí tísňové linky 112 se oceňovalo

Včera v 09:44

Před dvaceti lety, 20. dubna 2004, byl v Praze spuštěn provoz linky 112 v současné moderní podobě. Jedním z důvodů byl i světový šampionát v ledním hokeji, který se tehdy konal v Praze. Moderní technologie tísňové komunikace tak byly uvedeny do ostrého provozu.

Tragická nehoda na železnici

18. dubna 2024 ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Další články
Nahoru