Dnes Úterý - obcasny-dest 28°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Z Divadelní ulice na Národní třídu je opět obnovené schodiště
Obnovené schodiště. Foto: Jaroslav Tatek

Z Divadelní ulice na Národní třídu je opět obnovené schodiště

Chodci mohou ode čtvrtečního rána využít obnovené schodiště propojující Divadelní ulici s Národní třídou. Slavnostně ho otevřeli zástupci Prahy 1 a magistrátu. Náklady na vybudování schodiště byly 6,4 milionu korun bez DPH. Replika původního historického schodiště, zbouraného při rozšiřování podjezdu pod Národní třídou v roce 1956, usnadňuje od nynějška v Divadelní ulici spojení pro pěší mezi Betlémskou čtvrtí a Národní. Zároveň radnice Prahy 1 připravuje rozšíření chodníku na protější straně vozovky, které umožní snadnější pohyb vozíčkářů doposud obtížně přístupnou lokalitou.

„Divadelní ulice dosud není bohužel ničím, čím by se Praha mohla chlubit, a tak jsem velmi ráda za tento vydařený začátek, jak pevně věřím, kompletní přeměny dlouhá léta značně nevlídného místa i za to, že se lidé mohou z Národní třídy do krásného koutu Boršova a Betlémské čtvrti pohodlně a příjemně procházet,“ prohlásila starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09).

Historické kamenné schodiště z Národní do Divadelní ulice zaniklo při rozšiřování podjezdu pod Národní v roce 1956 a nahradil je tehdy průchod objektem Akademie věd. „Současná replika nádherného schodiště vznikla díky zachovalé a zdařilé dobové dokumentaci. V souvislosti se stavbou navíc došlo také k rozšíření chodníku v Divadelní ulici, a to od schodiště po křižovatku s Krocínovou ulicí. Spojení Betlémské čtvrti s Národní je tak oproti minulosti podstatně komfortnější,“ sdělil radní první městské části pro dopravu Vojtěcha Ryvola (ANO) s tím, že zmíněný průchod teď bude vrácen do správy Akademie věd ČR.

S rozšířením chodníku bylo nutno vystavět novou dešťovou vpusť, jež nahradila dosavadní vpusť bránící rozšíření chodníku. Nosnou konstrukci schodiště pak tvoří stěny z betonových prolévaných tvárnic, které jsou vyzděny na železobetonovou základovou desku o síle 250 milimetrů. Na těchto stěnách jsou osazeny žulové samonosné schodišťové stupně.

Zábradlí směrem do Divadelní ulice je kamenné, a to z božanovského pískovce. „Nejzajímavější na schodišti je, že je v architektonickém neorenesančním stylu Národního divadla, které se jeho prostřednictvím jakoby rozpíná do okolního prostoru,“ konstatoval architekt Jan Sedlák, který obnovu zrušeného schodiště navrhoval už v roce 2008 a jehož bratr ji po patnácti letech uskutečnil.

„Obnovené schodiště, které bylo v padesátých letech nesmyslně odstraněno, navrátí tomuto pražskému zákoutí nejen původní genius loci. Na pohyb obyvatel po městě je potřeba pohlížet komplexně. Schodiště zvýší pohodlí a bezpečnost pohybu chodců a zkrátí tolik potřebný čas Pražanů tak, aby nemuseli místo obcházet, v souladu s rozvojem patnáctiminutového města krátkých vzdáleností,“ řekl 1. náměstek pražského primátora pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti).

Podle starostky Radoměřské Praha 1 zvažuje vybudování schodů k Vltavě na úrovni tramvajové zastávky Karlovy lázně. „Dole by mohla být malá vyhlídková lávka,“ sdělila. 

Na zpřístupnění nového schodiště má podle radnice Prahy 1 už brzy v Divadelní ulici navázat připravované rozšíření chodníku na protější straně vozovky. „V průběhu stavby jsme se opakovaně projektem zabývali i ve spolupráci s Komisí pro bezbariérovou Prahu 1. Rozšíření chodníku na protější straně vnímám jako zásadní krok směrem k zajištění přístupnosti pro všechny návštěvníky této dosud obtížně průchozí lokality. Věřím, že usnadní pohyb vozíčkářům a dalším lidem s postižením i rodičům s kočárky," uvedla radní Prahy 1 pro sociální oblast a bezbariérovost Ivana Antalová (dříve Piráti).


Autor: puc

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

Včera ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

Včera ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

1. října 2023 v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

1. října 2023 ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Další články
Nahoru