dnes
Středa - polojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
10°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Z déčka géčko, z pěti pater osm. Praha čachrováním s kódy umožnila vysokou výstavbu
Vizualizace projektu Branické náměstí (v barvě). Zdroj: o. s. Náš Braník

Z déčka géčko, z pěti pater osm. Praha čachrováním s kódy umožnila vysokou výstavbu

Radnice Prahy 4 nesouhlasí se stavbou až osmipatrových obytných budov v Braníku. Vedení městské části se tak přidalo k protestu místních obyvatel. Těm se nelíbí, že magistrát chce schválit úpravu územního plánu, která by povolila postavit až o tři patra vyšší domy, než stavební firma Skanska, která tu chce domy stavět, původně předpokládala. Na město už lidé z Braníku podali kvůli změně žalobu.

Růst objektů do výšky i do šířky může vést i ke zvýšení hlukové zátěže obyvatel. „Mrzí mne, že někteří obyvatelé Braníku napadají radnici, ačkoli radnice se staví na jejich stranu,“ uvedl v této souvislosti starosta Prahy 4 Pavel Caldr (bezp.).

„Jako starosta mohu postupovat pouze v mezích stavebního zákona, mohu ale všechny naše obyvatele ubezpečit, že situaci nepřestávám sledovat a jsem připraven stát na jejich straně,“ pokračoval.

Rada hl. m. Prahy, složená ze členů ODS, pár týdnů před volbami v říjnu 2010 změnila kód využití území mezi ulicí Ke Krči a Kunratickým potokem ze stupně „D“ na stupeň „G“. Právě tato změna znamená, že na pozemcích lze vybudovat vyšší než pětipatrové objekty. Starostou Prahy 4 byl v té době Pavel Horálek.

Úpravu územního plánu schválil magistrát o pár měsíců později v březnu 2011. Tím navýšil takzvaný koeficient zastavěnosti, což znamená, že tu mohou vzniknout až osmipatrové domy.

Řízení o správě doposud nebylo ukončeno

Starosta i další členové Zastupitelstva městské části Praha 4 se několikrát v průběhu let 2011 a 2012 vyjádřili nesouhlasně k tehdy projednávanému stavebnímu záměru Obytný soubor Braník.

Městská část Praha 4 požádala hlavní město, aby jí svěřilo do správy pozemek v sousedství plánované stavby, aby mohla kontrolovat záměry developerů v tomto území. Toto řízení dosud nebylo ukončeno.

„Víme o tom, že sdružení Náš Braník podalo žalobu, kterou chce dosáhnout zrušení úpravy územního plánu, která v roce 2011 umožnila na místě bývalých zelinářských zahrad stavět místo pěti pater osm,“ uvedl dále starosta. „My sami tuto věc nemůžeme řešit soudní cestou, protože jako městská část nemůžeme podat žalobu proti rozhodnutí orgánu hlavního města Prahy, to jest magistrátu,“ dodal Pavel Caldr.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru