dnes
Čtvrtek - skorojasno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Z ČSSR tunelem za dvě hodiny na umělý ostrov v moři! Výstava přibližuje projekt Adriaport
Na výstavě jsou vidět i dobové fotografie související s projektem. Například Gustáv Husák (vpravo s kloboukem v ruce) na pláži. Foto: archiv MHMP

Z ČSSR tunelem za dvě hodiny na umělý ostrov v moři! Výstava přibližuje projekt Adriaport

Československo se mohlo za normalizace stát „přímořskou zemí“, ze které by lidé rychlovlakem během pouhých dvou hodin docestovali k pobřeží Jaderského moře. Trať dlouhá 410 kilometrů měla vést z Českých Budějovic přes Rakousko na území dnešního Slovinska poblíž italského přístavu Terst. 350 kilometrů kolejí mělo vést železničními tunely.

Poslední tunel by ústil na umělém mořském ostrově Adriaport, který by byl majetkem československého státu. Avantgardní projekt, který neměl obdoby, promýšlel profesor Karel Žlábek již od konce druhé světové války. K realizaci nikdy nedošlo.

V Colloredo-Mansfeldském paláci právě začala výstava mladé umělkyně Adély Babanové Návrat do Adriaportu, která tento pozapomenutý projekt přiblíží.

Teprve období liberalizace Československa přálo větší svobodě a ekonomické pružnosti. Rok před Pražským jarem proto mohl profesor Karel Žlábek svou velkolepou ideu sepsat a přednést na Florida State University. Projekt budoucnosti by zajistil nejen rychlé převážení čerstvého zboží, zlepšení životního prostředí, ale zejména pohodlnou rekreaci obyvatel u moře, místo na víkendových chatách.

Co uvidíte na Adriaportu? Třeba Gustáva Husáka v plavkách

Realizaci tunelu, jenž měl splnit vnitrozemskému státu sen o vlastním přístupu k moři a vlastním umělém ostrově Adriaport, přerušila v srpnu 1968 okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Přesto, že liberalizace socialistického režimu byla normalizačním diktátem na dalších dvacet let znemožněna, podařilo se v sedmdesátých letech Žlábkovu ideu opět oživit a v roce 1979 začal rychlostní železnici zpracovávat Pragoprojekt.

Prvky hraného dokumentu s dobovými záběry

Na výstavě Návrat do Adriaportu v Colloredo-Mansfeldském paláci v Karlově ulici v Praze 1 je nepřetržitě promítán stejnojmenný dokument mladé umělkyně Adély Babanové, která se v poslední době věnuje nedávné historii Československa.

Ve fiktivním dokumentu precizně zpracovává fakta o téměř půl století trvajícím komunistickém režimu a zároveň vyniká v mystifikaci a absurditě. Vytváří zcela nový příběh s hlavním hrdinou a dramatickou zápletkou.

V hlavní roli vystupuje profesor ekonomie Karel Žlábek, autor ambiciózního projektu – tunelu na Jadran. Podivné události, zosobněné politickými představiteli tehdejšího Československa, se staly dostatečně silnou kulisou. Snímek spojuje prvky hraného dokumentu s dobovými ilustračními záběry. Umělkyně pracuje s principy rozpohybované koláže, již kombinuje s dobovými archivními záznamy, fotografiemi a fiktivními rozhovory.

Na výstavě je kromě dokumentu k vidění řada věcí, listin a obrazových materiálů, které projekt Adriaport přibližují.

Adéla Babanová / Návrat do Adriaportu

28. 2. – 25. 5. 2014, út – ne  10.00 – 18.00

Colloredo-Mansfeldský palác, 4. patro, Karlova ulice 189/2, Praha 1

Vstupné: 60,– Kč / 30,– Kč


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru