Dnes Pátek - zatazeno 19°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 20°C
Pátek 12. 7. 2024
Svátek má Bořek
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Z ČSSR tunelem za dvě hodiny na umělý ostrov v moři! Výstava přibližuje projekt Adriaport
Na výstavě jsou vidět i dobové fotografie související s projektem. Například Gustáv Husák (vpravo s kloboukem v ruce) na pláži. Foto: archiv MHMP

Z ČSSR tunelem za dvě hodiny na umělý ostrov v moři! Výstava přibližuje projekt Adriaport

Československo se mohlo za normalizace stát „přímořskou zemí“, ze které by lidé rychlovlakem během pouhých dvou hodin docestovali k pobřeží Jaderského moře. Trať dlouhá 410 kilometrů měla vést z Českých Budějovic přes Rakousko na území dnešního Slovinska poblíž italského přístavu Terst. 350 kilometrů kolejí mělo vést železničními tunely.

Poslední tunel by ústil na umělém mořském ostrově Adriaport, který by byl majetkem československého státu. Avantgardní projekt, který neměl obdoby, promýšlel profesor Karel Žlábek již od konce druhé světové války. K realizaci nikdy nedošlo.

V Colloredo-Mansfeldském paláci právě začala výstava mladé umělkyně Adély Babanové Návrat do Adriaportu, která tento pozapomenutý projekt přiblíží.

Teprve období liberalizace Československa přálo větší svobodě a ekonomické pružnosti. Rok před Pražským jarem proto mohl profesor Karel Žlábek svou velkolepou ideu sepsat a přednést na Florida State University. Projekt budoucnosti by zajistil nejen rychlé převážení čerstvého zboží, zlepšení životního prostředí, ale zejména pohodlnou rekreaci obyvatel u moře, místo na víkendových chatách.

Co uvidíte na Adriaportu? Třeba Gustáva Husáka v plavkách

Realizaci tunelu, jenž měl splnit vnitrozemskému státu sen o vlastním přístupu k moři a vlastním umělém ostrově Adriaport, přerušila v srpnu 1968 okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Přesto, že liberalizace socialistického režimu byla normalizačním diktátem na dalších dvacet let znemožněna, podařilo se v sedmdesátých letech Žlábkovu ideu opět oživit a v roce 1979 začal rychlostní železnici zpracovávat Pragoprojekt.

Prvky hraného dokumentu s dobovými záběry

Na výstavě Návrat do Adriaportu v Colloredo-Mansfeldském paláci v Karlově ulici v Praze 1 je nepřetržitě promítán stejnojmenný dokument mladé umělkyně Adély Babanové, která se v poslední době věnuje nedávné historii Československa.

Ve fiktivním dokumentu precizně zpracovává fakta o téměř půl století trvajícím komunistickém režimu a zároveň vyniká v mystifikaci a absurditě. Vytváří zcela nový příběh s hlavním hrdinou a dramatickou zápletkou.

V hlavní roli vystupuje profesor ekonomie Karel Žlábek, autor ambiciózního projektu – tunelu na Jadran. Podivné události, zosobněné politickými představiteli tehdejšího Československa, se staly dostatečně silnou kulisou. Snímek spojuje prvky hraného dokumentu s dobovými ilustračními záběry. Umělkyně pracuje s principy rozpohybované koláže, již kombinuje s dobovými archivními záznamy, fotografiemi a fiktivními rozhovory.

Na výstavě je kromě dokumentu k vidění řada věcí, listin a obrazových materiálů, které projekt Adriaport přibližují.

Adéla Babanová / Návrat do Adriaportu

28. 2. – 25. 5. 2014, út – ne  10.00 – 18.00

Colloredo-Mansfeldský palác, 4. patro, Karlova ulice 189/2, Praha 1

Vstupné: 60,– Kč / 30,– Kč


Autor: Redakce

V parku Prahy 2 začalo Hudební léto

Včera ve 14:50

Včera začalo Hudební léto v parcích Prahy 2. První letošní koncert v Riegrových sadech se vydařil navzdory předpovědi počasí.

Výstava: Kafka a Praha aneb ozvěny kafkovského kolokvia

Včera v 07:37

Fotografie v Galerii Point z porevolučního mezinárodního kolokvia Kafka a Praha jsou historickým dokladem doby nedlouho po převratu v roce 1992. Kolokvium se konalo v dsd Goethe-Institut Prag a bylo symbolickým znovuotevřením svobodné diskuse nad Kafkovým dílem.

Born a Oliva v Chodovské tvrzi

9. července 2024 v 16:37

Chodovská tvrz je otevřena, a do 29. září zde najdete výstavu Adolfa Borna a Miroslava Olivy.

Vysočanská Nokturna Prahy 9: Musica Adhuc Vivit I

9. července 2024 v 16:34

Cyklus koncertů vážné hudby Vysočanská Nokturna Prahy 9 pokračuje a 11. července zve do Parku Zahrádky.

Komentovaná prohlídka výstavy Antonín Dvořák: Můj život a dílo

9. července 2024 v 11:04

Přijďte si 18. července prohlédnout výstavu, kterou vás provede jedna z jejích kurátorek. Začíná se v 16 hodin.

Mádl dostal za vlny Modrou kostku

7. července 2024 ve 13:48

Režisér a herec Jiří Mádl za svůj snímek Vlny uvedený na filmovém festivalu v Karlových Varech získal cenu Modrá kostka za mimořádný umělecký výkon. Jako osmnáctý v pořadí dostal symbolickou kostku z modrého polodrahokamu.

Životabudič Romany Šubrtové v Galerii 1

7. července 2024 v 08:19

Vernisáž výstavy Romany Šubrtové se koná 30. července. Výstavu uvidíte v Galerii 1 ve Štěpánské ulici do 30. srpna.

Zlatá Pecka. Vstupenky jsou již v prodeji

5. července 2024 v 07:06

Dagmar Pecková a mladí talenti vystoupí v září na radnici Prahy 4. Vstupenky jsou v prodeji v budouvě úřadu.

Koncert: Bohemia JazzFest

4. července 2024 ve 20:24

Jeden z největších letních jazzových festivalů v Evropě opět oživí Královskou zahradu Pražského hradu. Festival, který v roce 2005 založil kytarista Rudy Linka, přiváží do České republiky špičky světového jazzu. 

Další články
Nahoru