dnes
Středa - skorojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
10°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Z chodníků v centru Prahy zmizí vozítka Segway, zákaz by mohl začít platit od července
Chodče, kliď se, jedeme. Foto: Jan Puci

Z chodníků v centru Prahy zmizí vozítka Segway, zákaz by mohl začít platit od července

Pražští radní jednomyslně odsouhlasili záměr zakázat v centru města provoz vozítek Segway. Přesné datum, od kdy bude zákaz platit, zatím ale neurčili. Provoz Segway bude zakázán v Pražské památkové rezervaci, a to na chodnících, stezkách pro cyklisty a chodce a v pěších a obytných zónách. Provoz chce město regulovat takzvaným nařízením, které schvaluje městská rada, souhlas pražského zastupitelstva není třeba.

Po schválení nařízení bude zakázáno používat Segway na území Pražské památkové rezervace a na přilehlém území, a to včetně lokality ohraničené ulicemi Legerova, Rumunská, náměstí Míru a Anglická.

Nařízení se nebude vztahovat pouze na policisty nebo strážníky městské policie, kteří Segway využívají. Zákaz Praze umožnila změna zákona o silniční dopravě, kdy zákon vymezil a definoval, co to je Segway. Do té doby na vozítka zákon pohlížel jako na chodce.

Praha měla připraveny tři varianty zákazu. Kromě výše uvedené vybrané verze také pracovala s možností, kdy by vozítka nesměla jezdit v oblasti, kde je zároveň zákaz vjezdu aut nad 3,5 tuny, tedy území Prahy 1 a 2, případně zákaz vjezdu aut nad 6 tun. Město také pracovalo s verzí, že by vytvořilo seznam ulic, kam by vozítka nesměla.

Na provoz vozítek si dlouhodobě stěžovali obyvatelé a radnice Prahy 1. Právě tady jezdí vozítek Segway nejvíce. Praha 1 dříve navrhovala, aby mohla jezdit jen ve vymezených oblastech, navíc s povolenkami a vybavená GPS. Zakázala už vjezd do průchodu Richterova domu mezi Michalskou ulicí a Malým náměstím. Od srpna loňského roku platí zákaz také pro Kampu.


Další články
Nahoru