dnes
Neděle - zatazeno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
9°C
Z historického centra mizí malé obchůdky
Malé prodejny ve Zlaté lyře jsou už minulostí. Foto: archiv

Z historického centra mizí malé obchůdky

Praha 1 se zbavuje menších a pro tamní veřejnost praktických provozoven. Zatím posledním křiklavým příkladem byla výpověď z nájmu obchodům v domu Zlatá lyra v ulici 28. října, kde byla drogerie a další provozovny. V minulosti ale zmizely i například lahůdky nebo cukrárna.

Navzdory petici, kterou podepsaly tisícovky občanů i navzdory více než sedmdesátileté tradici, zmizely z domu Zlatá lyra prodejny drogerie, parfumerie, železářství, elektromateriálu, svítidel, domácích potřeb, barvy-laky, kadeřnictví, holičství, kosmetického salonu, manikúry, pedikúry a cestovní kanceláře.

„Stěžejním důvodem pro udělení výpovědi nájemci bylo nízké smluvní nájemné. Výsledek následného výběrového řízení tento názor potvrdil a dojde k navýšení ročního nájemného oproti původnímu nájemci o 1,15 milionu korun. Původní nájemce se nového výběrového řízení nezúčastnil, přesto že je běžnou praxí, že ke změně nájemce dojde pouze při jiné nabídce převyšující původní o více než 15 %,“ uvedla pro Pražský patriot tisková mluvčí radnice Prahy 1 Veronika Blažková.

Prodejna oděvů

Petici občanů podle ní bere vedení Městské části Praha 1 vážně. „Důkazem nechť je skutečnost, že na základě usnesení byl vyhlášen záměr městské části pronajmout nebytový prostor v ulici Skořepka 423/9 za účelem provozování prodejny železářství, elektromateriálu, barvy-laky tak, aby občanská vybavenost zůstala v lokalitě zachována,“ dodala. V prostoru 28. října bude podle jejích slov nový nájemce provozovat prodejnu oděvů.

Na základě žádosti Věcí veřejných a Strany zelených se bodem zabývalo i zastupitelstvo Prahy 1, jednání se zúčastnilo nebývale mnoho občanů, kteří proti rozhodnutí radnice vedené TOP 09 a ČSSD, s podporou opoziční ODS, hlasitě protestovali.

S interpelací se na radního Daniela Hodka (ČSSD) obrátila kupříkladu zastupitelka Michaela Valentová (SZ), která uvedla, že pro starousedlíky je významné, když se daří zachovat služby a obchody pro každodenní život a nejsou nuceni chodit jen do prodejen velkých řetězců. Nic naplat, radnice smlouvu ukončila k 31. lednu letošního roku.

Zmizela cukrárna i lahůdky

Podle názoru opozice nájemce platil nájemné řádně. Nová firma, prodávající značkové oblečení, má platit nájemné asi o jeden a čtvrt milionu ročně více. Není ale výjimkou, že noví nájemníci, kteří nabídnou vyšší nájemné, mají následně problém s platební morálkou, radnice jim často schvaluje splátkové kalendáře a dlužné nájemné promíjí.

Příklady uvádí opoziční zastupitelka Kateřina Klasnová (VV): „Například po výpovědi České hospody zůstaly prostory tři roky prázdné, čímž Praha 1 přišla o 3 600 000 korun. Následný nájemce získává slevy na nájemném, loni měl šest měsíců slevu stoprocentní. Odmítám tvrzení radnice, že prostory vždy dokáže pronajmout výhodněji. Křiklavým případem jsou nebytové prostory U Lužického semináře 42, kdy koalice ČSSD a TOP 09 odsouhlasila výplatu více než 70 milionů nájemci za ukončení smlouvy, jejíž podmínky nájemce dlouhodobě nedodržoval, měl i sedmimilionový dluh na nájemném.“

Zatím podle jejích slov proběhla dvě výběrová řízení, to poslední vyhrála firma, založená měsíc před ukončením řízení – za prostor nikdo už půl roku neplatí.

Zastupitelka tvrdí, že Praha 1 v minulosti vypověděla smlouvu například cukrárně na Václavském náměstí, městská část přišla i o lahůdky v Mostecké ulici, o drogerii v Dlouhé či samoobsluhu v Pařížské, kde je nyní Louis Vuitton, zachovat se podařilo například pekárnu v Dlouhé ulici. „Některé z případů se projednávaly na zastupitelstvu, bylo to i interpelováno,“ dodal zastupitel Filip Pospíšil (SZ). Opozice se obává, že k podobným případům může docházet i v letošním roce.


Autor: Anna Skálová

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru