dnes
Neděle - skorojasno
2°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
5°C
Z bývalé transformační stanice pod Pražským hradem nakonec nebude hotel, ale galerie
Bývalá tramvajová měnírna na Klárově, ulice U Bruských kasáren. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Z bývalé transformační stanice pod Pražským hradem nakonec nebude hotel, ale galerie

Praha by měla mít za tři roky novou kunsthalle, galerii, v níž se střídají krátkodobé výstavy. Vybudovat ji chce přestavbou historické budovy transformační stanice na Klárově Nadace The Pudil Family. Vystavovat bude hlavně svoji sbírku umění 20. a 21. století a díla podporovatelů Kunsthalle Praha.

„Naším záměrem je vytvořit živý a inspirativní prostor pro milovníky uměni i pro návštěvníky, kteří svoji cestu k umění teprve začínají objevovat," řekla výkonná ředitelka nadace Ivana Goossen.

Nadaci loni založil bývalý spolumajitel společnosti Czech Coal Petr Pudil s manželkou Pavlínou. Letos v únoru koupili budovu Zengerovy transformační stanice a do nadačního jmění vložili svou sbírku uměleckých děl. V říjnu vznikl nadační fond Kunsthalle Praha.

„Kunsthalle Praha chce být předním českým muzeem umění. V rámci dramaturgického programu plánujeme menší tematické výstavy sestavené výhradně z děl stálé sbírky. Krátkodobé výstavy budou tvořit většinu programu," říká ředitelka. Inspirací je jí a nadaci prý řada podobných institucí ve střední Evropě.

„Sbírku budují manželé Pudilovi s cílem vytvořit reprezentativní kolekci umění mapující české výtvarné umění od raných okamžiků 20. století až do současnosti. Ve sbírce jsou zastoupena mnohá díla světových autorů, která kontextuálně doplňují hlavní osu sbírky českého umění," popisuje sbírku bez konkrétních příkladů.

Na webu nadace jsou uvedeny tři ukázky děl. Jedním je obraz Emila Filly Hlava muže s dýmkou, který se loni vydražil v Galerii Kodl za 14 milionů korun. Významný pražský galerista se v projektu kunsthalle také angažuje. Ve sbírce je i obraz Maxe Ernsta Facilité z 20. let, podle majitelů jedno ze zásadních děl z počátku světového surrealismu, a Portrét malíře Utrilla od Jiřího Karse, který zachycuje autorova pařížského přítele, legendárního malíře Maurice Utrilla.

Stejně jako zatím příliš nezveřejňuje informace o své sbírce či programu, nejsou zatím známí ani lidé, kteří budou program připravovat. Nadace v současné době hledá kurátory mimo jiné formou inzerátů. „Kunsthalle Praha v rámci svého dramaturgického programu počítá s výstavami připravenými interními i externími kurátory, ale i s nákupem převzatých výstav," řekla Goossen. Nadace podporuje i další projekty z oblasti výtvarného umění, spolupracovala s Národní galerií na výstavě Umělci a proroci, s Muzeem Kampna na aktuální výstavě malířky Toyen.

Rekonstrukci budovy na Klárově nadace financuje ze svých zdrojů. Transformační stanice byla přemístěna do suterénu, a původní funkce budovy tak zanikla. Hlavním architektem její konverze na galerii je kancelář Schindler Seko Architects. Kusthalle Praha by se podle současných plánů měla otevřít v roce 2019.

Ještě na jaře plánovala společnost Property Klárov, kterou nadace vlastní, z tramvajové měnírny vybudovat hotel. Ministerstvo kultury se zabývá návrhem na prohlášení stavby ze 30. let 20. století za kulturní památku. „Cíl nového vlastníka (Nadace The Pudil Family Foundation) ale není tento projekt realizovat. Celá budova by měla sloužit účelům nově vznikající kulturní instituce neziskového charakteru Kunsthalle Praha," říká nyní ředitelka nadace.

Formou kunsthalle v Praze funguje třeba Galerie Rudolfinum, která je součástí státní příspěvkové organizace Česká filharmonie, a před několika lety otevřené centrum DOX v Holešovicích.


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru