Dnes Pondělí - zatazeno 27°C
Zítra Úterý - bourky 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Z Branické ulice je po revitalizaci nové místo pro setkávání
Dřevěná loď připomíná Vltavu, kterou od Braníka odřízla Jižní spojka a Barrandovský most. Foto: P4

Z Branické ulice je po revitalizaci nové místo pro setkávání

Nový povrch a mobiliář, několik desítek stromů i místo pro setkávání. Branická ulice spolu se svým okolím prošla rekonstrukcí svého zhruba kilometrového úseku. Skončily tak téměř šestileté práce probíhající v několika etapách. Opravy za téměř 90 milionů korun provedla Technická správa komunikací hlavního města Prahy.

Branická ulice získala z části asfaltový povrch, který snižuje hluk, a zčásti dlažbu. Práce v ulici symbolicky zakončilo zasazení dřevěné lodě před Dům s pečovatelskou službou. Nový prvek má sloužit například jako záchytný bod a zároveň jako symbolické připomenutí nedaleké řeky, kterou od Braníka odřízla Jižní spojka a Barrandovský most.

„Vzniklo takové nové komunitní centrum Braníka, kde se pořádají různé akce typu vepřových hodů nebo vánočních setkání, a byl zde pořízen i speciální mobiliář,“ řekl radní Prahy 4 pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO 2011).

Po několika desítkách let se do ulice také vracejí stromy. Ty si přáli místní obyvatelé. Jedná se o zhruba třicet kusů dřezovců, které jsou vhodné právě do městského prostředí.

„Co je u nich jiné než obvykle, je to, že pro tyto stromy byl vymyšlen zvláštní způsob zavlažování, což je vidět i na speciální dlažbě, která umožňuje vsak vody. Pokud by vody náhodou po nějaké přívalové srážce bylo mnoho, tak jsou prostory pro kořeny stromů zdrenážované do kanalizace. Navíc je zde použit velmi kvalitní substrát, který spolu s dostatkem vody umožňuje stromům vyrůstat, aby vytvořily veliké koruny a příhodný stín,“ dodal radní.


Autor: Cen

Pražská Anglo-americká vysoká škola pořádá virtuální dny otevřených dveří

Dnes v 10:31

Od dubna do června se na Anglo-americké vysoké škole v Praze (AAU) konají virtuální dny otevřených dveří. Pražská AAU nabízí obory, jako jsou právo, mezinárodní vztahy nebo business, se špičkovou českou a americkou akreditací (WASC). Ta byla AAU přiznána jako první neamerické akademické...

Festival muzejních nocí na téma Velké Prahy v knihovně

Dnes v 09:42

Noční program pro celou rodinu připravila Městská knihovna v Praze na pátek 10. června 2022 v budově Ústřední knihovny na Mariánském náměstí. Výstavy, restaurátorský koutek, koncert, hraní her i vycházky po okolí knihovny čekají na návštěvníky od 17 do 22 hodin. Společným tématem je sté výročí...

Faun a Rak zahájili letní sezonu

Dnes v 06:03

Historická pítka Faun na Jírovcově náměstí a Rak na Pošepného náměstí na Jižním Městě II. v Praze 11, obě z doby výstavby sídliště, dlouho nefungovala. Minulý týden je radnice přivedla opět k životu.

Májové slavnosti

Dnes v 05:46

V neděli 22. května se na Malostranském hřbitově konají komentované vycházky s návštěvou kostela. Zasazena bude růže u náhrobku zakladatele Májových slavností. Vstup je zdarma.

Praha 9 oslaví Světový den životního prostředí

Dnes v 05:44

Ve čtvrtek 26. května se na Proseku koná festival Mikroklina 2022. Vstup je zdarma a program pamatuje i na děti, pro které budou připraveny tvořivé dílny i skákací hrad.

Virtuálně do světa podzemních labyrintů

Včera v 09:30

Pražské vodovody a kanalizace připravily návštěvníkům nově otevřeného prostoru střechy nové vodní linky ÚČOV Praha na Císařském ostrově informační panely, které kromě informací o historii čistírny a čištění vody v území Trojské kotliny obsahují také QR kód. Když jej návštěvník nasnímá přenese se...

Strážníci slaví 30 let, zvou děti i dospělé

Včera v 08:34

Oslava se koná v sobotu 21. května ve Žlutých lázních. Den s městskou policií začne v 10 hodin.

Setkání nad mapou Prahy 9 na rohu ulic Čihákova a K Moravině

14. května 2022 v 18:22

Další ze setkání představitelů radnice Prahy 9 s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9 se koná v úterý 17. května od 16 hodin.

Setkání nad mapou: Podoba bobové dráhy a přilehlé zeleně

14. května 2022 v 05:08

Další setkání s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9 se koná ve čtvrtek 19. května v 16 hodin. S představiteli radnice se můžete podělit o nápady, jak zkvalitnit parter bobové dráhy a přilehlé zeleně a přeměnit tak tento prostor podle vašich představ.

Den linky 155 v Holešovicích

13. května 2022 v 19:59

Po dvouleté koronavirové odmlce slaví opět zdravotnické záchranné služby po celé republice naplno Den linky 155. Už tuto neděli, 15. května se ve většině krajů konají akce pro veřejnost, při kterých se velcí i malí návštěvníci seznámí s technikou a vybavením zdravotníků nebo si osvěží postupy při...

Vína a delikatesy v Holešovicích

13. května 2022 v 19:34

Festival vína z celého světa a delikates v sobotu 21. května v Pražské tržnici v Holešovicích. Ochutnáte vína z více jak 15 vinařství nejen z Čech a Slovenska, ale i z Rakouska, Španělska, Francie, Itálie, Portugalska a Argentiny a k tomu i speciality...

Další články
Nahoru