Dnes Úterý - oblacno 14°C
Zítra Středa - oblacno 17°C
Úterý 21. 3. 2023
Svátek má Radek
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Z Branické ulice je po revitalizaci nové místo pro setkávání
Dřevěná loď připomíná Vltavu, kterou od Braníka odřízla Jižní spojka a Barrandovský most. Foto: P4

Z Branické ulice je po revitalizaci nové místo pro setkávání

Nový povrch a mobiliář, několik desítek stromů i místo pro setkávání. Branická ulice spolu se svým okolím prošla rekonstrukcí svého zhruba kilometrového úseku. Skončily tak téměř šestileté práce probíhající v několika etapách. Opravy za téměř 90 milionů korun provedla Technická správa komunikací hlavního města Prahy.

Branická ulice získala z části asfaltový povrch, který snižuje hluk, a zčásti dlažbu. Práce v ulici symbolicky zakončilo zasazení dřevěné lodě před Dům s pečovatelskou službou. Nový prvek má sloužit například jako záchytný bod a zároveň jako symbolické připomenutí nedaleké řeky, kterou od Braníka odřízla Jižní spojka a Barrandovský most.

„Vzniklo takové nové komunitní centrum Braníka, kde se pořádají různé akce typu vepřových hodů nebo vánočních setkání, a byl zde pořízen i speciální mobiliář,“ řekl radní Prahy 4 pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO 2011).

Po několika desítkách let se do ulice také vracejí stromy. Ty si přáli místní obyvatelé. Jedná se o zhruba třicet kusů dřezovců, které jsou vhodné právě do městského prostředí.

„Co je u nich jiné než obvykle, je to, že pro tyto stromy byl vymyšlen zvláštní způsob zavlažování, což je vidět i na speciální dlažbě, která umožňuje vsak vody. Pokud by vody náhodou po nějaké přívalové srážce bylo mnoho, tak jsou prostory pro kořeny stromů zdrenážované do kanalizace. Navíc je zde použit velmi kvalitní substrát, který spolu s dostatkem vody umožňuje stromům vyrůstat, aby vytvořily veliké koruny a příhodný stín,“ dodal radní.


Autor: Cen

Komentovaná prohlídka Starého židovského hřbitova na Žižkově

Včera v 17:54

Komentované prohlídky Starého židovského hřbitova na Žižkově v Mahlerových sadech, který sloužil v mezidobí let 1787–1890 jako hlavní pohřebiště pražské židovské obce, se můžete účastnit v neděli 26. března v 16 hodin.

Divadelní Bazaar Festival přináší výrazné hlasy z Pobaltí

Včera v 16:58

V programu letošního divadelního a tanečního Bazaar Festivalu je výrazná estonská stopa. Festival zahájí svou poeticko-dokumentární performance výtvarnice a vypravěčka Kristina Norman, která v loňském roce reprezentovala Estonsko na Benátském bienále. Sobotní festivalový večer pak bude v režii...

Příběhy našich sousedů z Prahy 2

Včera v 08:47

Prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici.

Praha 11 hledá letošní kandidáty na ocenění

Včera v 08:14

Praha 11 již tradičně oceňuje významné osobnosti Jižního Města udělením čestného občanství nebo Ceny městské části Prahy 11. Projevuje tak uznání občanům, skupinám, významným osobnostem a hostům za příkladný počin v oblasti vzdělávání, sportu, kultury nebo veřejného života. Do 30. dubna 2023 mohou...

Praha 11 zaštítí výstavu koček, rozhodli radní

19. března 2023 v 18:18

Praha 11 opět zaštítí edukativní výstavu Kočky Praha 2023. Ta proběhne první dubnový víkend v TOP Hotelu Praha. O rozhodnutí radních informovala místostarostka pro životní prostředí Ivana Hovorková (HPP11).

Radotínská radnice prodává pozemek v elektronické aukci

19. března 2023 ve 14:18

Elektronická aukce parcely v Radotíně o výměře 1101 metrů čtverečních se bude konat 18. dubna od 11:00. Minimální nabízená cena určená znaleckým posudkem je 10 460 000 korun včetně DPH. Vítězem aukce bude účastník, který učiní nejvyšší podání. Informovala o tom mluvčí Prahy 16 Jana...

Comic-Con Prague 2023: Přijede MacGyver i další ikony z Hvězdné brány či zástupci DC

19. března 2023 v 07:32

V pořadí čtvrtý ročník festivalu popkultury Comic-Con Prague potěší nejen fanoušky ikonické Hvězdné brány nebo světa DC. V polovině dubna budou moct v pražském Universu potkat například Richarda Dean Andersona, Corina Nemce, Matta Ryana, ale i hvězdu Fantastických zvířat Dana...

Farmářské trhy v Praze 11

18. března 2023 v 10:14

Praha 11 zve na farmářské trhy, které začínají v pondělí 3. dubna. Konat se budou každé pondělí a středu od 8 do 18 hodin na tradičním místě, u Komunitního centra Matky Terezy až do středy 29. listopadu.

V Galerii Harfa se představí studentské firmy

17. března 2023 v 10:52

Celkem 48 nových prodejních stánků vyroste ve čtvrtek 30. března v prostorách Galerie Harfa. Své byznys nápady v nich představí studenti středních škol, kteří od září podnikají ve vzdělávacím programu JA Studentská firma. 

PVK: Přehled plánovaných výluk na 12. týden

17. března 2023 v 08:33

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru