dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - oblacno
4°C
Pražský život

Z bezdrátové Prahy zbyly jen fragmenty. O radniční wifi není mezi občany zájem

V minulosti se Praha oháněla tím, že bude bezdrátová. Jak je tedy zajištěno wifi připojení na internet dnes? Jak kde. Mnohde se finančně nevyplatilo, a tak jej zrušili – mezi občany nebyl zájem. Jinde jej chtějí využít jen pro radnici. V Praze 4 či Praze 10 si naopak wifi pochvalují, v Praze 8 se názory různí.

Wifi už není v třetí městské části. „Po vyhodnocení dotovaného wifi internetu v Praze 3 – bezplatného pro uživatele, placeného městskou částí – radnice shledala, že je tento projekt neefektivní. Vzhledem k tomu, že ho většina obyvatel Prahy 3 nevyužívala a sloužil měsíčně pouze úzké skupině uživatelů, příslušná smlouva platná do konce května 2013 už nebyla prodloužena,“ uvedl mluvčí radnice Stanislav Kněnický.

„Městská část však zvažuje v souvislosti s otevřením nového informačního centra na náměstí Jiřího z Poděbrad možnost bezplatného přístupu na internet pro občany Prahy 3,“ říká starostka třetí městské části Vladislava Hujová (TOP 09). 

V Praze 9 není wifi ani na radnici

V Praze 9 není bezplatným internetem zatím pokryta ani radnice. „O tom, že zajistíme pokrytí radnice, uvažujeme,“ uvedla mluvčí deváté městské části Linda Urbášková. Jinak Praha 9 wifi nezajišťuje.

S výjimkou radnice není bezplatným internetem pokryta ani druhá městská část. V minulosti se uvažovalo wifi pokrytí území Prahy 2. „S ohledem na finanční náročnost, ale i následnou údržbu a rozvoj alternativních možností připojení, zejména rozšiřující se nabídka mobilních operátorů, padlo rozhodnutí nefinancovat výstavbu a následný provoz celoplošného wifi pokrytí a omezit se pouze na budovu úřadu, kde je síť dostupná veřejnosti bez ohledu na místo bydliště,“ zní nyní z radnice.

Jednička, pětka a sedmička bez připojení

Pokrytí wifi neprovozuje ani radnice Prahy 1. Existuje tam ale připojeni v rámci kaváren, restaurací či barů. „Návštěvníci úřadu mohou využít internetové kiosky v budově Úřadu městské části Praha 1, který je v úřední dny přístupný veřejnosti,“ uvedla mluvčí první městské části Veronika Blažková.

Bezplatné připojení není ani v Praze 7. V Praze 5 jej zase zrušili v listopadu 2011. „Nyní neposkytujeme žádnou možnost připojení veřejnosti na net,“ uvedla mluvčí radnice Ivona Kratochvílová.

Wifi provozuje například Praha 10. „Zájemci se mohou přihlásit a registrovat přes webové stránky www.praha10.eu, kde jsou přesně popsána pravidla i pokrytí. V současné době máme registrováno zhruba 14.700 uživatelů této služby,“ uvedl pro server Pražský patriot tiskový mluvčí Prahy 10 Jan Chorvát.

Přínos i pro Prahu 12

Bezdrátový internet, respektive projekt „Praha 4 Bezdrátová“, realizuje městská část Praha 4. Užívání bezdrátového internetu tam není vázáno na trvalé bydliště v Praze 4, ale jen na dostupnost signálu v této oblasti. Wifi čtvrté městské části tak mohou užívat i lidé v okrajových částech sousední Prahy 12.

„Na portálu www.praha4net.cz naleznou zájemci o bezdrátový internet všechny potřebné informace, najdou návod, jak se zaregistrovat a přihlásit, návod na konfiguraci a nastavení koncových zařízení, k dispozici je také mapka a seznam lokalit, ve kterých jsou zprovozňovány jednotlivé přístupové body,“ uvedl tiskový mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Spory o wifi v Praze 8

Bezplatný internet je i na území Prahy 8 – na vybraných místech jsou nainstalovány bezdrátové vysílače, je jich 37. Připojení je tam možno i přes notebooky a tablety vybavené wifi přijímačem. „Souvisí to s naší snahou pokrývat stále více dalších veřejných míst na území Prahy 8,“ uvedl starosta osmého obvodu Jiří Janků (ODS).

S wifi na „osmičce“ má ale problém opoziční zastupitel Petr Vilgus (SZ). „Wifi placené z našich daní mělo částečný smysl před mnoha lety. Dnes jsou to vyhozené peníze – mobilní i pevné připojení je tak dostupné, že nemá smysl udržovat při životě tuto obecní službu. Nemá žádné unikátní vlastnosti, které by odůvodňovaly její existenci. Je pro obec drahá a není o ni zájem ze strany uživatelů,“ uvedl pro Pražský patriot.


Autoři: Anna Skálová, Redakce
Další články
Nahoru