Dnes Sobota - oblacno 9°C
Zítra Neděle - zatazeno 4°C
Sobota 26. 11. 2022
Svátek má Artur
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Z barrandovského sídliště byla tramvajová trať prodloužena do Holyně
Nová tramvajová trať. Foto: STRABAG Rail

Z barrandovského sídliště byla tramvajová trať prodloužena do Holyně

Dnes začaly jezdit pravidelné tramvajové spoje linky na prodloužené trati ze stanice Sídliště Barrandov do Holyně. Trať včera otevřeli zástupci hlavního města a pražského dopravního podniku (DPP). Náklady na stavbu byly zhruba 170 milionů korun, 85 procent pokryje dotace z EU. Informovala o tom mluvčí DPP Aneta Řehková. 

Tramvajová trať Barrandov – Holyně má délku jeden kilometr, jsou na ní dva páry zastávek: Náměstí Olgy Scheinpflugové na stejnojmenném náměstí a Holyně, nedaleko křižovatky ulic U Náhonu a Pod Vysokou mezí.

Trasa tratě začíná napojením na stávající obratiště Sídliště Barrandov, pokračuje západním směrem v boční poloze podél Werichovy ulice ke křižovatce ulic Miloše Havla a Baarové. Zde se trať stáčí jihozápadně, pokračuje středem Náměstí Olgy Scheinpflugové a dále budoucí ulicí Nataši Gollové k Holyni, k ulici U Náhonu, kde je ukončena dočasnou úvratí.

Většina tratě ve Werichově ulici má zatravněný svršek až po Náměstí Olgy Scheinpflugové, kromě přechodů a přejezdů, které jsou buď vydlážděny nebo vyasfaltovány. V oblasti zastávek Olgy Scheipflugové je trať vydlážděna, dále pak pokračuje v podobě otevřeného svršku až do zastávek Holyně.

Na obou párech zastávek jsou osazeny nové přístřešky, které se začínají objevovat v Praze i na jiných místech, a které dodala městská společnost Technologie hl. m. Prahy. Na zastávkách budou cestujícím sloužit také nové informační displeje, které budou zobrazovat aktuální údaje o odjezdu nejbližších spojů.

Do pondělí 11. dubna je kvůli opravě tramvajové křižovatky Anděl do Holyně dočasně vedena linka číslo 4. Linka číslo 5 začne do Holyně jezdit od úterý 12. dubna.

V souvislosti se zahájením tramvajového provozu do Holyně došlo k přejmenování autobusových zastávek. Holyně má název Stará Holyně, Filmové ateliéry mají nový název Filmové ateliéry Barrandov.

„V okolí nové trati vyrůstá úplně nová městská čtvrť pro 8 000 lidí. V okamžiku jejich nastěhování už tam ale budou mít přivedenou tramvaj, která je pohodlně dostane do centra města,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

„Úvrať v Holyni bude pouze dočasná, chceme co nejrychleji zrealizovat 2. etapu tratě do Slivence. Na tento úsek máme pravomocné stavební povolení, do konce letošního roku plánujeme vysoutěžit zhotovitele a na jaře příštího roku začít stavět. V Holyni plynule navážeme, v rámci 1. etapy jsme se na to připravili. S 2. etapou se budeme ucházet o možnost spolufinancování výstavby z prostředků Evropské unie z Operačního programu Doprava,“ řekl generální ředitel DPP Petr Witowski.

„Noví obyvatelé sídliště Barrandov získávají prodloužením trati do Holyně pohodlnou a ekologickou dopravu do centra Prahy. Tramvajová doprava je však jen jednou z možností, kterou chtějí Pražané využívat. Přála bych si, aby se stejná péče věnovala přípravám i jiných typů dopravních staveb, které také pomůžou obyvatelům hlavního města,“ uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).


Autor: Jan Puci

Výměna požární signalizace omezí provoz Strahovského tunelu

Včera v 09:14

Z důvodu výměny elektrické požární signalizace budou probíhat uzávěry Strahovského tunelu.

Další články
Nahoru