Dnes Úterý - obcasny-dest 4°C
Zítra Středa - obcasny-dest 5°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
FestivalyPražská kultura

Young Film Fest se představí v kině Kavalírka

21. 4. 2022 - 24. 4. 2022
Mezinárodní festival filmů pro mládež Young Film Fest se letos uskuteční vůbec poprvé v Kině Kavalírka. Program 6. ročníku si i letos vybrala porota složená z náctiletých diváků. Během čtyř dnů od 21. do 24. dubna se tak jejich vrstevníci mohou těšit na snímky z České republiky a zahraničí, které se dotýkají života dospívajících lidí a které reagují na témata, která současná mládež považuje za důležitá.

Letošní Young Film Fest se z velké části přestěhuje na Prahu 5. V nově otevřeném Kině Kavalírka se odehrají projekce pro školy, celodenní soutěžní program a promítání nejlepších filmů.

Čtvrtek bude věnován dvěma dílům ságy Harry Potter. Kino uvede 1. a 2. díl, a připravuje také doprovodný program.

Další část programu zůstane v Centru současného umění DOX, kde už má festival pětiletou tradici. Zde proběhne mimo jiné Industry program, kde se sejdou odborníci na audio-vizuální výchovu od nás i ze zahraničí: např. Monica-Koshka Stein – umělecká ředitelka prestižního Mezinárodního festivalu krátkých filmu pro děti a mládež v Berlíně a Daniel Lundquist – vedoucí programu Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve švédském Malmö.

V neděli se tu pak sejde několik desítek mladých diváků, kteří se budou nejen dívat, ale také o filmech diskutovat.

Cílem festivalu je rozvíjet u mladých diváků kritické myšlení. Během výběru filmů, workshopů a diskusí se návštěvníci festivalu učí o filmu přemýšlet, mluvit, vnímat různé roviny příběhu i filmové postupy. Průvodci během workshopů jsou jim odborníci a lektoři, kteří se dlouhodobě zabývají audio-vizuální výchovou.

V průběhu Young Film Festu také proběhnou exkluzivní premiéry dvou pásem krátkých filmů Young & Short. Tato pásma jsou určena divákům z II. stupně základních škol a studentům středních škol. Výběr film do obou pásem proběhl prostřednictvím workshopů, během kterých porota složená z dětí od 9 let po studenty vybrala ty nejlepší „kraťasy“.

Jejich výběr je více než zajímavý a dotýká se mnoha témat, které mladí lidé v současnosti řeší – např. vztahy s rodiči, hledání vlastního místa v kolektivu, navázání vztahů s okolím, svůj obraz na sociálních sítí a v reálném světe nebo hledání identity. Vybrané filmy byly natočeny nejen v ČR, ale především v severských zemích včetně Islandu, ale i v Německu nebo Velké Británii.

„V toho nejlepšího z krátkometrážní kinematografie o mladých lidech jsme pro diváky vybrali pětici krátkých filmů, které uvádíme pod názvem Best of Young & Shorts, a jejichž hrdiny jsou mladí lidé. Norský snímek Thea & Tuva nám představí dvě sestry, které se celý den poflakují po městě, protože jejich matka o jejich přítomnost nestojí. Uvedeme také vítězný film Berlinale Generation 14plus 2020 Rodinka, jenž výborně zachycuje charaktery děvčat z různých poměrů, které jsou spolu nuceny sdílet společný prostor. Ukrajinský snímek Tátovy boty nás zavede do dětského domova, ve kterém se jeden z kluků dočká zájemce o adopci. Přesto se ještě pokusí spojit se svým otcem,“ vybírá z programu dramaturgyně festivalu Radka Hoffmanová.

Z festivalu Sundance je navíc na programu snímek Zločinci odměněný za nejlepší scénář Speciální cenou poroty – film sleduje jediný večer v životě mladého páru, který hledá pokoj na svou první společnou noc.

Kompletní program festival odtajní 1. dubna na stránkách www.youngfilmfest.cz


Autor: Alo

Vernisáž výstavy Město

29. ledna 2023 v 19:11

Praha 1 zve na vernisáž výstavy Město autorů Michaela Třeštíka, Norberta Tapperta a Petra Holuba.  Vernisáž proběhne v Galerii 1 ve čtvrtek 2. února od 18 hodin. Výstava bude probíhat do 25. února.

Dostavbu okolí nové radnice představí výstava

27. ledna 2023 ve 22:04

Praha 12 a ateliér tvorby katedry architektury ČVUT zvou na výstavu studentských architektonických prací s názvem Dostavba okolí nové radnice.

Sian Evans s Kosheen letos zahraje čtyřikrát

26. ledna 2023 v 07:06

Britská zpěvačka Sian Evans & Kosheen po velkém úspěchu s Resist 20th Anniversary Tour opět přijede potěšit české fanoušky a vystoupí ve třech městech, v Praze hned dvakrát. V rámci českého turné, které je naplánováno na začátek června, se na tuto koncertní sestavu můžete těšit v Praze,...

Koncertní cyklus Atria na Žižkově a Akademie MenART

24. ledna 2023 ve 13:38

Stipendijní akademie uměleckého vzdělávání MenART a Atrium na Žižkově vstupují do letošního roku s novým koncertním cyklem Hudební Odyssea. Během každého večera se představí přední hudebníci působící v Akademii i jejich žáci ve společně sestaveném programu. Večerem provede redaktor ČRo Vltava...

Do Prahy přijede na sto mladých hudebníků z celého světa

23. ledna 2023 ve 20:09

Do prvního kola Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro v oboru viola vybrala soutěžní komise 44 mladých hudebníků ze sedmnácti zemí. Do Prahy dostává pozvánku také 46 soutěžících v oboru trombon, kteří pocházejí z dvaceti zemí. Nejvíce kandidátů v oboru viola je z Číny, až jedenáct. V případě...

Jarní koncerty na Nuselské radnici 2023

23. ledna 2023 v 07:08

V únoru začne cyklus Jarních koncertů na Nuselské radnici. Čtvrtá městská část nabídne čtyři koncerty, zaposlouchat se můžete do houslí, flétny, harfy nebo klavíru.

Praha 11 zve na swingové melodie

22. ledna 2023 v 11:11

Ve středu 25. ledna se koná oblíbená Hudební kavárna v Komunitním centru Matky Terezy. Od 19 hodin si můžete vychutnat swingové melodie, italskou kávu nebo sklenici dobrého vína.

Mala Kacenbergová: Mala a její kočka

22. ledna 2023 v 07:56

Mala a její kočka je název příběhu dvanáctileté židovské dívky a její čtyřnohé přítelkyně z pera polské autorky Maly Kacenbergové. Knihu vydává nakladatelství Ikar.

Pohádková neděle: Jak Tonda léčil rohatou princeznu Safiru

19. ledna 2023 ve 12:53

Divadlo Andromeda zve děti v neděli 22. ledna na pohádku.

Přehlídka monster v divadle DISK aneb konec se blíží

18. ledna 2023 v 09:14

Divadlo DISK uvede čtvrtou inscenaci studentů absolventského ročníku katedry činoherního divadla DAMU Soumrak monster: Zrození apokalypsy premiérou 27. ledna 2023. Komplexní inscenační projekt představí dvě hry v jeden večer. Dvojitá dávka ostré společenské kritiky současného německého dramatika...

Zelená města budoucnosti představí výstava

17. ledna 2023 v 18:32

Studentky a studenti nizozemského architekta a urbanisty Winyho Maase z ateliéru MVRDV, který v akademickém roce 2022/2023 působí jako hostující profesor na Fakultě architektury ČVUT, představí své práce na výstavě Biotopia. Jak by mohla vypadat velká města budoucnosti, jejichž infrastrukturu...

Další články
Nahoru