Dnes Sobota - zatazeno 19°C
Zítra Neděle - polojasno 19°C
Sobota 30. 9. 2023
Svátek má Jeroným
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
FestivalyPražská kultura

Young Film Fest se představí v kině Kavalírka

21. 4. 2022 - 24. 4. 2022
Mezinárodní festival filmů pro mládež Young Film Fest se letos uskuteční vůbec poprvé v Kině Kavalírka. Program 6. ročníku si i letos vybrala porota složená z náctiletých diváků. Během čtyř dnů od 21. do 24. dubna se tak jejich vrstevníci mohou těšit na snímky z České republiky a zahraničí, které se dotýkají života dospívajících lidí a které reagují na témata, která současná mládež považuje za důležitá.

Letošní Young Film Fest se z velké části přestěhuje na Prahu 5. V nově otevřeném Kině Kavalírka se odehrají projekce pro školy, celodenní soutěžní program a promítání nejlepších filmů.

Čtvrtek bude věnován dvěma dílům ságy Harry Potter. Kino uvede 1. a 2. díl, a připravuje také doprovodný program.

Další část programu zůstane v Centru současného umění DOX, kde už má festival pětiletou tradici. Zde proběhne mimo jiné Industry program, kde se sejdou odborníci na audio-vizuální výchovu od nás i ze zahraničí: např. Monica-Koshka Stein – umělecká ředitelka prestižního Mezinárodního festivalu krátkých filmu pro děti a mládež v Berlíně a Daniel Lundquist – vedoucí programu Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve švédském Malmö.

V neděli se tu pak sejde několik desítek mladých diváků, kteří se budou nejen dívat, ale také o filmech diskutovat.

Cílem festivalu je rozvíjet u mladých diváků kritické myšlení. Během výběru filmů, workshopů a diskusí se návštěvníci festivalu učí o filmu přemýšlet, mluvit, vnímat různé roviny příběhu i filmové postupy. Průvodci během workshopů jsou jim odborníci a lektoři, kteří se dlouhodobě zabývají audio-vizuální výchovou.

V průběhu Young Film Festu také proběhnou exkluzivní premiéry dvou pásem krátkých filmů Young & Short. Tato pásma jsou určena divákům z II. stupně základních škol a studentům středních škol. Výběr film do obou pásem proběhl prostřednictvím workshopů, během kterých porota složená z dětí od 9 let po studenty vybrala ty nejlepší „kraťasy“.

Jejich výběr je více než zajímavý a dotýká se mnoha témat, které mladí lidé v současnosti řeší – např. vztahy s rodiči, hledání vlastního místa v kolektivu, navázání vztahů s okolím, svůj obraz na sociálních sítí a v reálném světe nebo hledání identity. Vybrané filmy byly natočeny nejen v ČR, ale především v severských zemích včetně Islandu, ale i v Německu nebo Velké Británii.

„V toho nejlepšího z krátkometrážní kinematografie o mladých lidech jsme pro diváky vybrali pětici krátkých filmů, které uvádíme pod názvem Best of Young & Shorts, a jejichž hrdiny jsou mladí lidé. Norský snímek Thea & Tuva nám představí dvě sestry, které se celý den poflakují po městě, protože jejich matka o jejich přítomnost nestojí. Uvedeme také vítězný film Berlinale Generation 14plus 2020 Rodinka, jenž výborně zachycuje charaktery děvčat z různých poměrů, které jsou spolu nuceny sdílet společný prostor. Ukrajinský snímek Tátovy boty nás zavede do dětského domova, ve kterém se jeden z kluků dočká zájemce o adopci. Přesto se ještě pokusí spojit se svým otcem,“ vybírá z programu dramaturgyně festivalu Radka Hoffmanová.

Z festivalu Sundance je navíc na programu snímek Zločinci odměněný za nejlepší scénář Speciální cenou poroty – film sleduje jediný večer v životě mladého páru, který hledá pokoj na svou první společnou noc.

Kompletní program festival odtajní 1. dubna na stránkách www.youngfilmfest.cz


Autor: Alo

Roman Čerňák vystavuje v Galerii 14

Dnes v 08:24

Ve středu 4. října otevře Praha 14 v Galerii 14 na náměstí Plk. Vlčka výstavu obrazů a dekorací ze dřeva autora Romana Čerňáka.

Cyklus Hybatelé rezonance otevře klavírista Jan Bartoš

Dnes v 07:23

V pořadí šestý ročník cyklu sólových recitálů Hybatelé rezonance, který nabízí mimořádná setkání s českou klavírní špičkou, otevře v pondělí 2. října Jan Bartoš. Umělec, jehož mezinárodní kritika označuje za jednoho z nejlepších evropských klavíristů, vystoupí s programem z oceňovaného posledního...

Koncert: 130 let s vámi v chrámu sv. Ludmily

Včera v 09:41

Se 130. výročím vysvěcení chrámu sv. Ludmily na náměstí Míru se pojí řada oslavných akcí. Kromě posvěcení vína, výstavy nebo hudebně dramatického pásma to bude i slavnostní koncert v chrámu sv. Ludmily v sobotu 7. října od 19 hodin.

Homo faber-člověk tvůrce

Včera v 08:12

V úterý 3. října v 18 hodin bude v Galerii 1 v Praze 1 zahájena výstava Spolek pražských výtvarných umělců, která navazuje na dobu První republiky, kdy spolky a sdružení zajišťovaly nové a tradiční ideje, zrcadlící život výtvarného umění.

Tóny nad městy. Praha 9 zve na koncert Edity Randové

28. září 2023 v 19:13

Mimořádný zážitek nabídne zahajovací koncert festivalu Tóny nad městy ve čtvrtek 19. října od 19 hodin na vysočanské radnici Prahy 9. Uslyšíte duo složené z mezzosopranistky Edity Randové a klavíristky Šárky Knížetové.

Výstava: Slavné vily Prahy 10

28. září 2023 v 08:48

Výstavu o slavných vilách Prahy 10 najdete od 10. října na Zahradním městě ve veřejném prostoru. Součástí vernisáže bude v 17 hodin i křest knihy Slavné vily Prahy 10 vydané nakladatelstvím Foibos ve spolupráci s desátou městskou částí.

Premiéra Radima Vizváryho 2. října ve Švandově divadle

26. září 2023 v 17:25

Radim Vizváry, uznávaný představitel českého mimického divadla, chystá po pěti letech premiéru nového sólového projektu: inscenace Mime on the Moon. Představení bude 2. října ve Švandově divadle na Smíchově. Své diváky zavede do světa lyrické pantomimy a imaginární reality, aby jim ukázal svět...

NTM prezentuje technickou raritu, velké mateční hodiny Magneta

26. září 2023 ve 14:19

Národní technické muzeum doplnilo končící výstavu Jednotný elektročas o raritní exponát – takzvané mateční hodiny švýcarské firmy Magneta z počátku 20. století. Nedávno zcela renovované velké podlahové hodiny jsou unikátně dochovaným reprezentantem rané průmyslové konstrukce elektromechanických...

Jak zní jazz 21. století? V klubu Jazz Dock se odehraje finále soutěže Jazzfruit

26. září 2023 v 11:30

Finále čtrnáctého ročníku soutěže Jazzfruit pro mladé jazzové i jazzem inspirované kapely ze střední Evropy se uskuteční ve středu 27. září v klubu Jazz Dock od 19 hodin. Vítězem letošního ročníku se může stát německá formace Searching for Home, polská skupina Ninja Episkopat nebo ostravská...

Prague Music Week oznamuje první část letošního programu

26. září 2023 v 11:04

Nová hudební událost Prague Music Week, která navazuje na úspěšnou konferenci a showcase festival Nouvelle Prague, oznamuje první část svého letošního programu. V Národním domě na Smíchově představí od 9. do 11. listopadu široký program určený jak pro širokou veřejnost, tak pro hudební...

Nedělní varhanní hudba

26. září 2023 v 07:56

V neděli 1. října můžete slyšet poslední z koncertů z cyklu Nedělní varhanní hudba.

Další články
Nahoru