Dnes Úterý - polojasno 24°C
Zítra Středa - bourky 26°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
FestivalyPražská kultura

Young Film Fest se představí v kině Kavalírka

21. 4. 2022 - 24. 4. 2022
Mezinárodní festival filmů pro mládež Young Film Fest se letos uskuteční vůbec poprvé v Kině Kavalírka. Program 6. ročníku si i letos vybrala porota složená z náctiletých diváků. Během čtyř dnů od 21. do 24. dubna se tak jejich vrstevníci mohou těšit na snímky z České republiky a zahraničí, které se dotýkají života dospívajících lidí a které reagují na témata, která současná mládež považuje za důležitá.

Letošní Young Film Fest se z velké části přestěhuje na Prahu 5. V nově otevřeném Kině Kavalírka se odehrají projekce pro školy, celodenní soutěžní program a promítání nejlepších filmů.

Čtvrtek bude věnován dvěma dílům ságy Harry Potter. Kino uvede 1. a 2. díl, a připravuje také doprovodný program.

Další část programu zůstane v Centru současného umění DOX, kde už má festival pětiletou tradici. Zde proběhne mimo jiné Industry program, kde se sejdou odborníci na audio-vizuální výchovu od nás i ze zahraničí: např. Monica-Koshka Stein – umělecká ředitelka prestižního Mezinárodního festivalu krátkých filmu pro děti a mládež v Berlíně a Daniel Lundquist – vedoucí programu Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve švédském Malmö.

V neděli se tu pak sejde několik desítek mladých diváků, kteří se budou nejen dívat, ale také o filmech diskutovat.

Cílem festivalu je rozvíjet u mladých diváků kritické myšlení. Během výběru filmů, workshopů a diskusí se návštěvníci festivalu učí o filmu přemýšlet, mluvit, vnímat různé roviny příběhu i filmové postupy. Průvodci během workshopů jsou jim odborníci a lektoři, kteří se dlouhodobě zabývají audio-vizuální výchovou.

V průběhu Young Film Festu také proběhnou exkluzivní premiéry dvou pásem krátkých filmů Young & Short. Tato pásma jsou určena divákům z II. stupně základních škol a studentům středních škol. Výběr film do obou pásem proběhl prostřednictvím workshopů, během kterých porota složená z dětí od 9 let po studenty vybrala ty nejlepší „kraťasy“.

Jejich výběr je více než zajímavý a dotýká se mnoha témat, které mladí lidé v současnosti řeší – např. vztahy s rodiči, hledání vlastního místa v kolektivu, navázání vztahů s okolím, svůj obraz na sociálních sítí a v reálném světe nebo hledání identity. Vybrané filmy byly natočeny nejen v ČR, ale především v severských zemích včetně Islandu, ale i v Německu nebo Velké Británii.

„V toho nejlepšího z krátkometrážní kinematografie o mladých lidech jsme pro diváky vybrali pětici krátkých filmů, které uvádíme pod názvem Best of Young & Shorts, a jejichž hrdiny jsou mladí lidé. Norský snímek Thea & Tuva nám představí dvě sestry, které se celý den poflakují po městě, protože jejich matka o jejich přítomnost nestojí. Uvedeme také vítězný film Berlinale Generation 14plus 2020 Rodinka, jenž výborně zachycuje charaktery děvčat z různých poměrů, které jsou spolu nuceny sdílet společný prostor. Ukrajinský snímek Tátovy boty nás zavede do dětského domova, ve kterém se jeden z kluků dočká zájemce o adopci. Přesto se ještě pokusí spojit se svým otcem,“ vybírá z programu dramaturgyně festivalu Radka Hoffmanová.

Z festivalu Sundance je navíc na programu snímek Zločinci odměněný za nejlepší scénář Speciální cenou poroty – film sleduje jediný večer v životě mladého páru, který hledá pokoj na svou první společnou noc.

Kompletní program festival odtajní 1. dubna na stránkách www.youngfilmfest.cz


Autor: Alo

Prosecká zastaveníčka zvou na poslední červnový koncert

Včera ve 21:46

Další z Cyklu komorních koncertů Prahy 9 v úterý 28. června v Parku Přátelství. Začátek je v 18 hodin, vstup volný.

Festival KoresponDance zve na mezinárodní současný tanec, pohybové divadlo i nový cirkus

Včera ve 20:07

Mašiny, kabely či cívky se stanou kulisami první části mezinárodního festivalu současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance, který vstupuje do své první dekády. Jeho představení se odehrají v neobvyklém továrním prostoru Prakab Pražské kabelovny za plného...

Oslava příchodu léta na festivalu radosti

Včera v 16:34

Začátek prázdnin v Praze nabízí festival vozů Ratha yatra, kde vás čeká zpěv, tanec a vynikající jídlo zdarma.

Výstava v Praze 2: Fenomén kočka

Včera v 10:45

Od 1. července do 26. srpna se v knihovně Antonína Švehly v Praze 2 koná výstava Feomén Kočka.

Po rekonstrukci se na Hradčanech otevřela Bílkova vila s novou expozicí

26. června 2022 ve 13:25

Po více než půlroční rekonstrukci se v úterý návštěvníkům znovu otevřela Bílkova vila v Praze na Hradčanech. Neobvyklou stavbu vystavěl sochař a grafik František Bílek (1872 až 1941) podle vlastních plánů, dnes slouží prezentaci jeho tvorby. Objekt se nachází ve správě Galerie hlavního města Prahy...

Andělská matiné v kostele Krista Spasitele

25. června 2022 ve 12:07

Praha 5 zve v rámci koncertního cyklu pro seniory v pondělí 27. června od 16 hodin do kostela Krista Spasitele na Andělská matiné.

Hanspaulský festival

24. června 2022 v 11:16

Hudba, občerstvení a koutek pro děti 26. června na louce pod Hanspaulským zámečkem.

Hudební festival Metronome Prague zahájily kapely z Ukrajiny. Dnes vystoupí Nick Cave

23. června 2022 ve 12:08

Na Výstavišti Praha začal pátý ročník hudebního festivalu Metronome Prague, který na osmi scénách nabídne pět desítek umělců. Jedna ze scén bude přístupná zdarma. Přestože třídenní hlavní program začíná až dnes, včerejší večer věnovali organizátoři speciálnímu koncertu s line-upem nabitým ryze...

Praha 11: Pavel Šporcl představí svůj program Paganiniana

23. června 2022 v 08:05

Houslový virtuos Pavel Šporcl představí svůj program Paganiniana poprvé na nádvoří Chodovské tvrze.

Igor Orozovič obdržel cenu pro Osobnost filantropie a chystá svůj první open-air koncert na Kampě

23. června 2022 v 07:11

Herec a muzikant Igor Orozovič se za svoji úspěšnou charitativní píseň Hippokratova armáda stal Sbírkovým hrdinou roku. Nyní je součástí divadelního recitálu MARTA na Letní scéně Kampa, kde také 28. srpna 2022 uspořádá se svou kapelou open-air koncert Když chlap svléká...

Prosecké Pivní Slavnosti 2022

22. června 2022 v 06:39

Po úspěšném loňském ročníku se v pátek 24. a v sobotu 25. června konají v Parku Přátelství na Proseku slavnosti piva.

Vysočanská nokturna: Hudba Kalich

21. června 2022 v 09:41

Čtvrteční podvečer 23. června bude ve Vysočanech od 18 hodin patřit hudbě.

Život a dílo Jiřího Koláře připomínají dvě výstavy

20. června 2022 v 10:44

Dvě výstavy ve veřejném prostoru budou připomínat Jiřího Koláře, jenž žil a tvořil ve Vršovicích. K vidění budou od úterý 21. června v parku naproti ZŠ U Vršovického nádraží, který nese Kolářovo jméno, a na náměstí Svatopluka Čecha. 

Další články
Nahoru