Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 11°C
Čtvrtek 22. 2. 2024
Svátek má Petr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
DivadloPražská kultura

Y: LAN Party promění Divadlo X10 v hráčské doupě

3. 2. 2024
Divadlo X10 se 3. února změní na podzemní herní doupě. Y: LAN Party se divákům otevře jako specifická dočasná úniková zóna, ve které bude možné nejen ztratit se ve fantaskních fikčních světech her a herního umění, ale také objevit volnější interpretace toho, co ještě všechno může být hra, a objevit její otisky do světa současného umění ve formě instalací, audiovizuálních novel a performativních vstupů. 

Y Events už od roku 2019 představuje rozšíření dramaturgie Divadla X10, ve které se její kurátoři Anna Chrtková a Petr Dlouhý zabývají formáty a žánry stojícími na pomezí divadla a výtvarného umění. V první události roku 2024 spojuje kurátorský tandem síly s Ondřejem Trhoněm, herním teoretikem a kurátorem, který tuzemskou uměleckou scénu soustavně obohacuje o přístupy ze světa nezávislých her a herního umění.

„Název Y: LAN Party je vědomým odkazem na digitální kulturu devadesátých let. Touto volbou chceme zdůraznit fyzický a společenský rozměr hraní, který se i přes to, že se hry v průběhu času přesunuly zejména do digitálního prostředí, nemění. Hraní her, stejně jako divadlo nebo performance, umožňují svým hráčům (účinkujícím) přímé prožívání situace či události. A proto je pro nás i pro Divadlo X10 zcela zásadní tento formát zkoumat a otevírat i kulturní obci,“ zdůvodňují volbu názvu kurátoři.

Událost Y: LAN Party představí nezávislé herní tvůrkyně a tvůrce skrze speciální PC sekci (Jeremy Coulliard, Filip Hauer, Lucie Formánková a další). Vedle zavedených umělkyň a umělců, kteří se hrami zabývají spolu s nebo vedle své vystavovací praxe (např. András Cséfalvay, či Johanna Arco) budou v programu zastoupeni i tvůrci, kteří používají herní estetiku jako hlavní inspirační zdroj své tvorby (Pavel Kuja a další). Večer vyvrcholí performancí SEX! at Alexanderplatz berlínského kolektivu Fantasia Malware, který svou tvorbou naplno využívá poréznosti médií a propojuje způsoby tvorby herního a uměleckého světa zároveň (kolektiv vytváří hry, které jsou volně dostupné online, ale zároveň je vystavuje i v galeriích, a společně je pak i využívají pro specifické živé performativní události).

Více na: https://www.divadlox10.cz/cs/y-events/y-lan-party.


Autor: Alo

Taneční a divadelní Bazaar Festival má 10 let

Včera v 10:56

Bazaar Festival slaví 10 let a ke svému výročí pozval na českou divadelní a taneční scénu mladší generaci umělců a umělkyň ze střední a východní Evropy, kteří kladou důraz nejen na výsledné dílo, ale především na samotnou praxi. Tématem letošního ročníku proto jsou odvážné praxe. Zažít je na...

S knihovnou do virtuální reality

Včera v 07:03

Městská knihovna v Praze zve na konferenci o virtuální realitě (VR), která se bude konat 4. března od 15 hodin v pobočce Petřiny (U Petřin 1/2511, Praha 6). Nabídne workshopy a tematické přednášky významných osobností české VR scény. 

Winternitzova vila: Kukal Quartet

20. února 2024 v 15:00

Ve čtvrtek 7. března se můžete ve Winternitzově vile těšit na vystoupení Kukal Quartet.

Balady o polích a horách

20. února 2024 v 15:00

Slovenský institut v Praze zve na vernisáž výstavy v kurátorské koncepci českého galeristy Jana Čejky, na níž představí svá díla spjata s krajinou tří významní slovenští umělci – malíři Tomáš Žemla a Rastislav Podoba a sochař Andrej Haršány.

Hudba na hradbách: Petr Beneš Quartet

19. února 2024 v 09:01

Praha 2 vstoupila do dvanáctého ročníku koncertů na Bastionu. Koncerty se konají v Bastion Prague Restaurant, věnovány jsou převážně jazzu a vstupenky na ně jsou k dispozici v prodejní síti GoOut. Od ledna do června uslyšíte šest koncertů.

Výstava: Magie umění

18. února 2024 v 11:14

Od 20. března si budete moci v Galerii v přízemí Novoměstské radnice v Praze 2 prohlédnout díla členů Spolku pražských výtvarných umělců.

Dvojka kulturní zve do Galerie Prostora

17. února 2024 ve 13:42

Galerie Prostora pokračuje v prezentaci sbírek současných vizuálních umělců – nová výstava s názvem Nedobrovolný sběratel v únoru představí vizuálního umělce Martina Poláka. Výstava neukazuje vlastní dílo autora, ale obrazy a jiné předměty jiných, převážně současných umělců, které...

Stanislav Pokorný: Fotografie

17. února 2024 v 10:46

V Galerii 9 se do 29. února koná výstava fotografií Stanislava Pokorného.

Veronika Zapletalová: Domy...?

17. února 2024 v 06:21

Ve čtvrtek 22.února se v 18 hodin v Kavárně Mlýnská koná vernisáž výstavy maleb Veroniky Zapletalové. Výstavu zahájí Josef Vomáčka.

Březnové tipy z Divadla Viola

16. února 2024 v 10:32

Milovníky typického anglického černého humoru a také ty, kteří už někdy absolvovali výběrové řízení, 4. března od 20 hodin zaručeně pobaví Smluvní vztahy. Hra úspěšného a uznávaného britského divadelníka Mika Bartletta s Danou Černou (Nadřízená) a Janou Strykovou (Emma) se ve velké nadsázce, ale...

Jarní koncert v Praze 4: Masopuste Masopuste

15. února 2024 v 08:00

Radnice Prahy 4 zve na Jarní koncerty na radnici. Od 22. února, každý měsíc vždy ve čtvrtek, můžete slyšet lidové písničky, smyčce nebo klavír. 

Festival Věčná naděje 2024

15. února 2024 v 07:40

Sedmý ročník festivalu Věčná naděje zahájí 21. února PKF – Prague Philharmonia s klarinetistkou Annou Paulovou pod vedením dirigenta Roberta Kružíka v kostele sv. Šimona a Judy. Od února do dubna festivalová pódia přivítají Bennewitzovo kvarteto, Bellu Adamovou, Igora Ardaševa či Dětskou...

Pro děti: Jak si Kuba Marjánku zasloužil

15. února 2024 v 05:59

Pohádka pro nejmenší Divadla Kapsa Andělská Hora vás zavede do jedné nejmenované jihočeské vesnice. V té žije chudý chalupník Kuba.

Premiéra Zapomenutou cestou Praha–Lvov a Měsíc Ukrajiny

14. února 2024 v 08:36

Městská divadla pražská představí od 24. února do 24. března průřez všemi společnými projekty s ukrajinskými umělci, kteří našli útočiště v České republice, i těmi, které Městská divadla pražská podporují přímo na Ukrajině. 

Další články
Nahoru