Dnes Neděle - obcasny-dest 5°C
Zítra Pondělí - zatazeno 5°C
Neděle 23. 1. 2022
Svátek má Zdeněk
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Wintonova socha na nádraží má opět poničené brýle
Wintonova socha v době, kdy ještě měla brýle. Foto: Luděk Kovář / Wikimedia Commons – CC BY-SA 3.0

Wintonova socha na nádraží má opět poničené brýle

Socha zachránce židovských dětí Nicholase Wintona na hlavním nádraží v Praze má opět poškozené brýle. Stalo se to už poněkolikáté. Ze záznamu bezpečnostní kamery, který zveřejnili policisté, je patrné, že ve středu 30. prosince vyzvedl mladý pár k hlavě sochy dítě, které na hlavu přiložilo ruku. Další vývoj však není ze záznamu vidět. Poškození brýlí si ten den večer všiml pracovník ochranky. Při podrobném zkoumání dostupného kamerového záznamu policisté zjistili, že ještě před párem s dítětem se sochy dotýkal neznámý muž.

 

Policisté zabývající se případem zajistili další videozáznam, na kterém je vidět pohyb dvojice mužů u sousoší sira Wintona. Záznam také ukazuje, že jeden z dvojice pokládá ruku na hlavu sochy a pravděpodobně manipuluje s brýlemi. Následně odchází k lavičce, kde si po usednutí zapaluje cigaretu.

„Podle časové osy přišla dvojice mužů ještě dříve než muž se ženou a dítětem, které jsme hledali jako svědky. V souvislosti s dalším prověřováním případu pátráme po dvojici mužů na záznamech. Pokud je poznáváte nebo máte informace, které by vedly k zjištění jejich totožnosti, kontaktujte linku 158," uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Poškozením brýlí podle něj byla předběžná škoda vyčíslena na patnáct tisíc korun.

Brýle byly poškozeny už několikrát

Bronzové sousoší s vyobrazením Nicholase Wintona, který před druhou světovou válkou z Československa zachránil 669 převážně židovských dětí před transportem do koncentračního tábora, bylo na prvním nástupišti hlavního nádraží odhaleno v září 2009.

Brýle se od té doby ze sousoší ztratily celkem třikrát. Až do loňského roku byla Wintonova socha zhruba pět let bez brýlí. Ty se vrátily loni v září. Vydržely zde však jen čtyři měsíce. Brýle byly pro Wintona charakteristické. I když získal pilotní kvalifikaci, během války mohl v RAF kvůli slabšímu zraku sloužit jen v administrativě.

Britský makléř a humanitární pracovník Nicholas Winton z vlastní iniciativy organizoval z Československa ohroženého nacisty odjezdy stovek dětí po železnici do Británie. Často se jednalo o děti židovských uprchlíků z Německa a Rakouska, kteří před mnichovskou dohodou hledali azyl v Československ.

První dětský transport z Prahy byl vypraven 14. března 1939 s dvaceti dětmi. Nejpočetnější byly transporty červnové, každým mělo odjet 100 až 200 dětí. Poslední úspěšný dětský transport byl vypraven 2. srpna 1939.

Úplně poslední vlak s 250 dětmi byl vypraven 1. září 1939, ale byl zastaven a poslán zpět, protože ve stejný den začala druhá světová válka.

 


Autor: red

Praha má Strategii pro přechod na cirkulární ekonomiku

19. ledna 2022 v 07:53

Rada hl. m. Prahy dnes schválila klíčovou strategii, která má za cíl v hlavním městě výrazně snížit spotřebu primárních surovin, produkci odpadů a emisí skleníkových plynů. Strategie cirkulární ekonomiky neboli oběhového hospodářství navazuje na Klimatický plán Prahy do roku 2030. Principy...

Pětice aktivistů se spoutala řetězem na Nuselském mostě

18. ledna 2022 ve 14:56

Na Nuselském mostě se dnes ráno pět lidí spoutalo řetězem a zablokovali automobilovou dopravu ve směru do centra.

Pražská propagace očkování se stala nejlepší reklamní kampaní v Česku za rok 2021

18. ledna 2022 ve 13:18

Odborníci na marketing v rámci dlouhodobého projektu Reklamní katovna na webu mediar.cz vyhodnotili kampaň k očkování Magistrátu hl. m. Prahy od agentury DDB Prague jako jednu ze dvou nejlepších v České republice za uplynulý rok.

Evropský vzdělávací festival Science on Stage míří do Prahy

17. ledna 2022 ve 14:14

V březnu se hlavní město bude moci pyšnit pořádáním největšího evropského vzdělávacího veletrhu pro učitele Science on Stage 2022. Uskuteční se poprvé v České republice, a to od 24. do 27. března. 

Další články
Nahoru