Dnes Pondělí - snih 0°C
Zítra Úterý - snih 0°C
Pondělí 18. 1. 2021
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Wintonova socha na nádraží má opět poničené brýle
Wintonova socha v době, kdy ještě měla brýle. Foto: Luděk Kovář / Wikimedia Commons – CC BY-SA 3.0

Wintonova socha na nádraží má opět poničené brýle

Socha zachránce židovských dětí Nicholase Wintona na hlavním nádraží v Praze má opět poškozené brýle. Stalo se to už poněkolikáté. Ze záznamu bezpečnostní kamery, který zveřejnili policisté, je patrné, že ve středu 30. prosince vyzvedl mladý pár k hlavě sochy dítě, které na hlavu přiložilo ruku. Další vývoj však není ze záznamu vidět. Poškození brýlí si ten den večer všiml pracovník ochranky. Při podrobném zkoumání dostupného kamerového záznamu policisté zjistili, že ještě před párem s dítětem se sochy dotýkal neznámý muž.

 

Policisté zabývající se případem zajistili další videozáznam, na kterém je vidět pohyb dvojice mužů u sousoší sira Wintona. Záznam také ukazuje, že jeden z dvojice pokládá ruku na hlavu sochy a pravděpodobně manipuluje s brýlemi. Následně odchází k lavičce, kde si po usednutí zapaluje cigaretu.

„Podle časové osy přišla dvojice mužů ještě dříve než muž se ženou a dítětem, které jsme hledali jako svědky. V souvislosti s dalším prověřováním případu pátráme po dvojici mužů na záznamech. Pokud je poznáváte nebo máte informace, které by vedly k zjištění jejich totožnosti, kontaktujte linku 158," uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Poškozením brýlí podle něj byla předběžná škoda vyčíslena na patnáct tisíc korun.

Brýle byly poškozeny už několikrát

Bronzové sousoší s vyobrazením Nicholase Wintona, který před druhou světovou válkou z Československa zachránil 669 převážně židovských dětí před transportem do koncentračního tábora, bylo na prvním nástupišti hlavního nádraží odhaleno v září 2009.

Brýle se od té doby ze sousoší ztratily celkem třikrát. Až do loňského roku byla Wintonova socha zhruba pět let bez brýlí. Ty se vrátily loni v září. Vydržely zde však jen čtyři měsíce. Brýle byly pro Wintona charakteristické. I když získal pilotní kvalifikaci, během války mohl v RAF kvůli slabšímu zraku sloužit jen v administrativě.

Britský makléř a humanitární pracovník Nicholas Winton z vlastní iniciativy organizoval z Československa ohroženého nacisty odjezdy stovek dětí po železnici do Británie. Často se jednalo o děti židovských uprchlíků z Německa a Rakouska, kteří před mnichovskou dohodou hledali azyl v Československ.

První dětský transport z Prahy byl vypraven 14. března 1939 s dvaceti dětmi. Nejpočetnější byly transporty červnové, každým mělo odjet 100 až 200 dětí. Poslední úspěšný dětský transport byl vypraven 2. srpna 1939.

Úplně poslední vlak s 250 dětmi byl vypraven 1. září 1939, ale byl zastaven a poslán zpět, protože ve stejný den začala druhá světová válka.

 


Praha podporuje návrh na zrušení zastropování školkovného

Dnes ve 14:39

Hlavní město už v loňském roce aktivně vyslovilo svůj nesouhlas s vládní novelou zákona o poskytování péče v dětských skupinách. Ty by již brzy mohly přijít o peníze z evropských fondů a novela Ministerstva práce a sociálních věcí ČR je chce transformovat na jesle. Provozovatelé by navíc touto...

První jednání Komise pro životní prostředí RMČ Praha 11

Včera ve 12:14

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 18. ledna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova, na Úřadě MČ Praha 11, Vidimova 1324, Praha 4.

Další články
Nahoru