dnes
Středa - skorojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
10°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Werichova vila bude pronajata na deset let. Komu? Rozhodne výběrko
Werichova vila. Foto: archiv

Werichova vila bude pronajata na deset let. Komu? Rozhodne výběrko

Nové výběrové řízení na využití Werichovy vily vyhlásí zítra radnice první městské části. Zájemci o pronájem musí své nabídky předložit do 29. listopadu, do 10 hodin. Do konce roku by pak mohl být nájemce vybrán.

„Náš původní záměr se nemění – z Werichovy vily chceme mít kulturně-společenské centrum, kde budou organizovány výstavy, vzdělávací programy, přednášky a další podobné aktivity. Celý objekt tedy musí fungovat v režimu muzea, nebudou tam žádné byty,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

Zájemci o pronájem vily si musejí nechat zajít chuť i na provozování klasické restaurace. Výjimkou může být drobné občerstvení, které by vhodně doplňovalo základní využití objektu. O novém nájemci, který vilu získá do pronájmu na deset let, pravděpodobně rozhodnou zastupitelé Prahy 1 na svém zasedání 17. prosince.

Původně, v minulém volebním období, Praha 1 již pronájem vily předjednala – uzavřela smlouvu o smlouvě budoucí s Nadací Jana a Medy Mládkových. Nadace měla podle dohodnutých podmínek Werichovu vilu opravit.

Nové vedení městské části se však po svém zvolení rozhodlo připravenou smlouvu nepodepsat, a to zejména kvůli smluvené době pronájmu. Ta činila 40 let a nová vládnoucí koalice vyslovila podezření, že jde vlastně o skrytý prodej objektu.

Po složitých jednáních od smlouvy posléze fakticky odstoupila nadace, když její zástupce letos v březnu požádal Prahu 1 o vrácení jistiny k projektu ve výši 2,5 milionu korun.

Ruku v ruce s novým výběrovým řízením na využití objektu jde i další záměr Prahy 1, která chce Werichovu vilu opravit na své náklady.

„Werichova vila zůstane i v budoucnu v majetku městské části, rozhodně ji nikomu nebudeme prodávat. V současné době se pokoušíme u ministerstva kultury získat dotaci na její opravu. I když se to ale nepovede, jsme připraveni vilu opravit pouze za peníze z našeho rozpočtu,“ dodal starosta Lomecký.


Autor: Dalibor Kracík

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru