Wendy Holdenová: Učitel z Osvětimi – Fredy Hirsch
5. května 2025 07:10
Fredy (Alfred) Hirsch (1916–1944), nadaný sportovec, učitel a člen židovského skautského hnutí, se narodil v Cáchách a ve 30. letech emigroval do Prahy, kde vedl sportovní klub židovské mládeže. V roce 1941 byl deportován do Terezína a poté do Osvětimi, kde pomohl založit dětský blok, v němž byly děti alespoň částečně chráněné před okolními hrůzami. Zemřel za nejasných okolností v březnu 1944.
Stalo se to v předvečer jedné z největších masových poprav československých občanů, kdy bylo v osvětimských plynových komorách zavražděno více než tři a půl tisíce lidí včetně dětí.
Poznámka autorky:
Toto je příběh pozoruhodné lidské bytosti, která pomohla osvětlit ty nejtemnější záležitosti holocaustu. Příběh je založen na důkladném historickém výzkumu. I když jsou některé scény a postavy vytvořeny z vypravěčských důvodů a pro oživení děje, časová osa událostí se věrně drží historických pramenů.
Ukázka z knihy:
Jednoho slunného odpoledne u bran Hagiboru se skřípěním brzd zastavilo nákladní auto plné německých vojáků. Děti se vyděšeně rozprchly, když se vojáci s namířenými puškami vhrnuli dovnitř. Seskočil jsem ze stolu, okamžitě identifikoval jejich vůdce a vystartoval za ním, jak tam stál s rozkročenýma nohama a na všechno dohlížel. „Co tady děláte?“ obořil jsem se na něj a krev se ve mně vařila. „Toto je jediné místo, kde se smíme zdržovat bez obav z obtěžování.“
Vysloužilý voják na mě vrhl užaslý pohled: ten mladý Žid tu před ním stojí bez bot, jen v tílku a šortkách. „Prověřujeme podvratné chování,“ oznámil svými přísnými rty.
„Mezi dětmi k ničemu takovému nedochází,“ odsekl jsem. „Toto je soukromý pozemek a my máme veškerá práva tu být. Jestliže vy nebo vaši muži uděláte ještě jeden krok, dopustíte se vážného diplomatického incidentu, který bude Radou starších nahlášen do Berlína jako přímé porušení našich privilegií.“
Důstojník podmračeně vstřebával význam mých slov. Díval se přes mi rameno na ubohé děti, jak se tisknou jedno ke druhému v rozbahněném poli, a rozmýšlel se.
„Vypadněte!“ zakřičel jsem a ukázal na bránu. „Nebo chcete, abych začal telefonovat?“
Zaváhal, zatímco jeho muži stáli kolem a čekali na povely. O krok před mým vztekem ustoupil, pokývl a koutkem úst mu zacukal úsměv. „Uvědomujete si, že tohle všechno je jen dočasné?“ ušklíbl se. Když jsem na to nereagoval, zakřičel: „Jdeme!“ a máchl paží do vzduchu, načež jeho muži, celí zmatení, začali couvat zpátky k náklaďáku.
Všichni tajili dech, dokud neodezněl zvuk motoru. Teprve pak jsem se otočil a děti se s výkřiky radosti vrhli ke mně. Míša křičel: „Třikrát sláva Fredymu! Hip, hip, hurá!“
Na Hagiboru nás pak už nikdo neohrožoval a v čase, který jsme tam trávili, jsme mohli zapomenout, že žijeme ve smrtelném nebezpečí. Teprve v neděli večer, když jsem naposledy pískl na píšťalku, abych včas před zákazem vycházení oznámil konec aktivit, si děti vzpomněly. Pohled na jejich tváře, když se vydávaly na dlouhou cestu domů, byl bolestný. Bylo to, jako by za jejich štěstím spadla opona – i za tím mým.
Wendy Holdenová (nar. 1961, známá také jako Taylor Holdenová) je britská novinářka a spisovatelka, která napsala přes třicet knih, z nichž se mnohé dostaly na přední místa mezinárodních bestsellerových žebříčků. Ve svých knihách si všímá především inspirativních osudů lidí, kteří často prošli těžkým životním obdobím, museli osvědčit osobní statečnost, nezměrnou houževnatost a překonat řadu překážek. Autorka do roku 1996 pracovala pro London Daily Telegraph, nyní je na volné noze a s manželem žije převážnou část roku v Suffolku v Anglii.
Wendy Holdenová: Učitel z Osvětimi – Fredy Hirsch, přeložila Lenka Šverčičová, vydává nakladatelství Brána, 408 stran, doporučená cena 499 Kč