dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - polojasno
4°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
6°C
Waldes, Čapek, Rangheri a další. Výstava představuje osobnosti spojené s Prahou 10
Galerie DESET navazuje na dlouholetou tradici, vytvořenou Jindřichem Waldesem, propojit umění s podnikáním a kulturně osvětovou činností. Foto: prague.eu

Waldes, Čapek, Rangheri a další. Výstava představuje osobnosti spojené s Prahou 10

Výstava Nahlédnutí do minulosti Prahy 10 (Moskevská 262/57) poutavým způsobem seznamuje návštěvníky s osobnostmi, které za svého života měly vazbu na desátou městskou část. Akci, která byla v Galerii DESET zahájena nedávno v rámci Dnů Prahy 10, lze zdarma navštívit až do 28. října, otevřeno je vždy od úterý do soboty od 14 do 18 hodin.

Galerie DESET sídlí v prostorech, ve kterých před necelými sto lety založil unikátní muzeum Jindřich Waldes. Tento podnikatel a mecenáš umění je jednou z osobností, které jsou na výstavě představeny.

První místnost je věnována bratřím Čapkům a Olze Scheinpflugové. Je zde také panel s fotografiemi všech Pátečníků. K vidění jsou i nepříliš známé kresby Josefa Čapka.

Další patří zmiňovanému Waldesovi a jeho příteli Františku Kupkovi. V třetí místnosti se návštěvníci dozví o Josefu Gočárovi a Janu Kotěrovi, který vyprojektoval Trmalovu vilu ve Strašnicích.

Na výstavě, kterou pro desátou městskou část připravil galerista František Vlach, jsou představena i další slavná jména. Josef Rangheri, Emil Kolben, Fráňa Šrámek, Antonín Švehla, Václav Talich, Mikuláš Medek, Svatopluk Čech, Ladislav Šaloun, Jiří Kolář, Jaroslav Hašek.

Osobnosti představené na výstavě alespoň část života bydlely nebo pracovaly na Praze 10. Zájemci se seznámí se zajímavými a často i méně známými momenty ze života těchto osobností. Textovou část doplňuji zajímavé fotografie a několik historických předmětů.

Součástí výstavy s názvem Nahlédnutí do minulosti Prahy 10 jsou vítězné práce výtvarné soutěže na čapkovské téma. Byla určena pro žáky mateřských a středních škol na Praze 10.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru