dnes
Středa - zatazeno
10°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
12°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
9°C
Pražská kultura

Vztah matky a dcery napříč světelnými lety

Horké divadelní novinky z Čech a Finska, které vznikly jako dárek pro Divadlo LETÍ k jeho 10. výročí.  Dvé scénické skicy her o ženách, které neumějí být ani matkami, ani umělkyněmi. Pozor, feminismus! Limitovaná edice!

divadlo-leti-nahled

David Košťák a Saara Turunen, oba autoři, kteří s Divadlem LETÍ již spolupracovali, zareagovali na výzvu Divadla LETÍ a darovali mu k loňským 10. narozeninám na míru napsané hry.

Protože jsou v mnohém tematicky rozdílné, a přece se každé svým specifickým úhlem pohledu věnují tématu žen v dnešním světě, LETÍ je uvádí jako sérii v jediném večeru. Na své si tedy přijdou poetické duše i emancipované feministky, protože ti všichni hledají a nacházejí ostrovy pro své vlastní já.

David Košťák: TAXISTYX
Režie: Alžběta Buraniová

Hrají: Tereza Hofová, Anna Bubníková, Tereza Nádvorníková, Tomáš Kobr, Bořek Joura

A ono nám to nedá a stejně se vytrácíme z domovů kvůli důvodům tak přízemním, že čas plyne rychleji. A kořeny stesku v nás klíčí jako nesklizené brambory. Lochtají nás na dně Achilovy paty. Koloběh vlastních vin a dědičný hřích, který jsme si objednali na dobírku.

Vztah matky a dcery napříč světelnými lety očima debutujícího mladého autora. Poetická hra o různých formách nepřítomnosti vznikla jako dárek pro Divadlo LETÍ k jeho 10. výročí.

taxistyx-prizrak-fcb-header-4-2-nahled 

Saara Turunen: PŘÍZRAK OBYČEJNOSTI
Překlad: Alžběta Štollová
Režie: Martina Schlegelová

Hrají: Tereza Hofová, Anna Bubníková, Tereza Nádvorníková

Co když člověk nenávidí svou vlastní zem? Co když nenávidí svůj domov? Co když nenávidí sám sebe? Co může v takovým případě dělat? Kam může v takovým případě jít?

Hrdý buď žes Fin. Tragikomická zpověď mladé finské dramatičky, o hledání ideálního ostrova pro své vlastní já.  Autorčina cesta z domova napříč kulturami s cynickým nadhledem vyvrací verše Johna Donna, že „žádný člověk není ostrov sám pro sebe“. Hra vznikla jako dárek pro Divadlo LETÍ k jeho desátému výročí. 
 

Obě scénické budou uvedeny 24. října od 20:00 ve VILE Štvanice. Vstupenky k dispozici v síti Goout.cz nebo na www.divadlo-leti.cz.


Jan Čmejla vystoupí na radnici

Dnes v 09:35

Mladý klavírní génius, laureát mnoha soutěží Jan Čmejla, vystoupí v hlavním sálu historické Nuselské radnice ve středu 6. března od 17 hodin.

V Galerii 9 najdete výstavu Martina Frinda

Včera ve 13:15

Martin Frind – Zrcadlení II. Výstava do 7. března v přízemí vysočanské radnice. Z Frindových obrazů je zřejmá snaha o co nejsugestivnější obsahovou i tvaroslovnou výpověď o situacích, jež se udály ve starší i nedávné minulosti, ale i o dějích, které se odehrávají tady a teď. Frind vypráví...

Na Retro Disco zve Praha 8

Včera ve 12:19

Praha 8 vás zve na Retro Disco Odra aneb vzpomínka na Disko Odra. V pátek 1. března si můžete připomenout diskotéku na Odře, kam se sjížděla celá Praha.

Vernisáž výstavy: Poválečná tvorba exlibris (1945–1990)

Včera v 10:54

Expozice drobných grafik jako součást dlouhé historie české knižní značky. Výběr zahrnuje vývojovou etapu od konce 2. světové války do roku 1990. Vernisáž se koná ve čtvrtek 21. února v 17 hodin ve Skleněném Paláci v Praze 6.

Praha 6 zve na Koncerty na kopci

18. února 2019 v 09:11

Jarní cyklus Koncertů na kopci začne 20. února. Již tradiční pásmo koncertů podporuje radnice šesté městské části a díky tomu jsou koncerty nabízeny s dobrovolným vstupným. Zájemci uslyší flétnu napříč žánry, harfový koncert nebo Hořické pašie.

V Pragovce se uskuteční dernisáž tří výstav

15. února 2019 v 19:53

Pragovka Gallery a The White Room zvou na společné ukončení výstav na Pragovce. Program bude probíhat v úterý 19. února od 18 hodin v prostorách Pragovka Gallery.

Další články
Nahoru