dnes
Středa - zatazeno
9°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
10°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Bouřlivé diskuse nad průjezdem konvoje USA. Kdo vítá a kdo odmítá americké vojáky?
Součástí konvoje budou i obrněné transportéry Stryker. Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Bouřlivé diskuse nad průjezdem konvoje USA. Kdo vítá a kdo odmítá americké vojáky?

O konvoji amerických vojáků, který ve dnech 29. března až 1. dubna projede územím České republiky, se vzrušeně diskutuje. Je možné najít celou škálu názorů – od nadšeného vítání po jednoznačné odmítnutí. Konvoj pojede po třech trasách, přičemž všechny se setkají v Praze-Ruzyni. Kdo konvoj vítá a kdo odmítá? A proč?

Vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL vyjádřila s průjezdem souhlas. „Vyjadřujeme naši sounáležitost a solidaritu se spojenci,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). ČR i USA jsou členy Severoatlantické aliance (NATO) a podle prezidenta Miloše Zemana je třeba rozhodnutí vlády respektovat.

Ne všichni si to ale myslí, názory na průjezd konvoje se různí, někteří jej dokonce označují za pobyt. Vojáci totiž v České republice budou déle než 48 hodin a v zákoně je uvedeno, že za pobyt se nepovažuje průjezd, který „zpravidla nepřesáhne“ 48hodinovou lhůtu. Ďábel se většinou skrývá v detailu – tentokrát ve slově zpravidla, o které se vedou právní spory. Pobyt vojsk by totiž musela schválit i Poslanecká sněmovna. Českem vojáci NATO projíždějí každý rok, sněmovna schvaluje pravidelné zprávy.

Eskalace problémů, nebo poskytnutí pomoci?

„Nejsme proti tomu, aby se vojáci vrátili do kasáren. Vadí nám, že jejich návrat je zarámovaný do politické manifestace. Už cvičení v Pobaltí bylo koncipováno jako výstraha vůči Rusku, které odpoví jednoduše – udělá podobné cvičení na své straně. I návrat je gestem věrnosti. Být za této situace věrný aktivitám, které problémy neřeší, ale eskalují, je špatně,“ uvedl pro Pražský patriot místopředseda KSČM Jiří Dolejš.  Spor o překročení 48 hodin má podle něj významnou symbolickou povahu, nejen z hlediska bezpečnosti, ale i dodržování práva.

Anketa

Co si myslíte o tom, že Českou republikou projede konvoj amerických vojáků?

39%
(39%)
55.4%
(55.4%)
5.6%
(5.6%)
Jiného názoru je místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík (TOP 09-STAN). „Jsme pevnou součástí NATO, musíme být proto připraveni plnit spojenecké závazky. Pakliže spojenci potřebují, aby přes naše území přejel konvoj jakékoli jiné členské země, nevidím na tom nic nenormálního ani absurdního. Je běžné, že když chceme žádat o pomoc v momentě, kdy ji budeme potřebovat, musíme být schopni poskytnout pomoc také my, když ji potřebuje někdo jiný – v tomto případě pobaltské země, které se cítí ohroženy a já jim rozumím,“ uvedl pro náš portál.

Silácká politika Američanů, nebo Putina?

Zase jiný názor reprezentuje Tomio Okamura z hnutí Úsvit, který pro Pražský patriot uvedl: „Konvoj neříká a neznamená nic nového, jelikož svou snahu ovlivňovat dění ve východní Evropě demonstrují USA denně a tanky jsou jen třešnička na imperiálním dortu. Rusy to nijak neovlivní, spíš to je ukázka síly pro nás – Čechy, Poláky, Slováky, Maďary, abychom věděli, kdo tu velí. Akce má povzbudit proamerické síly a znejistit oponenty. Nic víc. Skutečnou válku by nerozhodovaly tanky.“

Názory se různí i mezi veřejně činnými lidmi, kteří nejsou aktivními politiky. „Připojím se k Pavlu Šafrovi, Svobodnému fóru, organizátorům červených karet pro Miloše Zemana a dalším lidem, kteří budou protestovat proti proruským agentům a takzvané páté koloně, která chce cestu konvoje blokovat. Doufám, že se nás tam sejde co nejvíc a dáme tak najevo, že je v naší zemi více spojenců NATO, než Putina, který je v mých očích něco jako Hitler,“ uvedla pro náš portál režisérka a spisovatelka Monika Le Fay.

Politolog Oskar Krejčí reagoval pro náš portál s nadhledem: „Ať konvoj projede a už se nevrací. Hlavně, aby tady nezůstal.“

Uskuteční se akce pro i proti průjezdu

Pro průjezd i proti průjezdu konvoje se v ČR uskuteční také nejrůznější akce – od petic po demonstrace. V Praze nesouhlas s průjezdem vyjádří účastníci demonstrace, která se uskuteční 28. března od 15 hodin u jezdecké sochy v horní části Václavského náměstí. Tentýž den se ve 14.30 hodin před Národním muzeem – u kašny – sejdou zastánci průjezdu, kteří s protestem proti konvoji nesouhlasí.   

Konvoj 516 amerických vojáků v 118 vozidlech Českem projede ve dnech 29. března až 1. dubna. Pojede z Pobaltí, z cvičení v rámci operace Atlantic Resole (Atlantické odhodlání), projede šesti zeměmi. Přesunu v ČR bude asistovat vojenská policie, Police ČR a celní správa.

Náklady si budou hradit Američané, Česko dodá například palivo. Z Prahy budou vojáci pokračovat do Plzně, kde někteří položí květiny k hrobům amerických vojáků, jež v roce 1945 při osvobození západočeské metropole padli. Pokračovat budou do základny v Bavorsku.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru