Dnes Neděle - jasno 21°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 17°C
Neděle 20. 4. 2025
Svátek má Marcela
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Vzrostlo pojistné plnění u soukromých nemovitostí, přesto jich zůstává většina pojištěna nedostatečně
Nemovitost. Ilustrační foto: Pixabay

Vzrostlo pojistné plnění u soukromých nemovitostí, přesto jich zůstává většina pojištěna nedostatečně

Na růst cen ve stavebnictví a nedostatečné navýšení pojistných částek pojišťovny upozorňují již několik let. Dokazuje to i významný nárůst průměrného pojistného plnění, které pojišťovny klientům vyplácejí. „V roce 2020 byla průměrná škoda na soukromých nemovitostech přes 28 600 korun, v roce 2024 to už bylo 63 600 korun. Oproti tomu se průměrné pojistné, které klienti za pojištění svých domů platí, zvýšilo pouze o 38 procent,“ představuje rozdíly Ondřej Poul, ředitel Centra likvidací v pojišťovně Kooperativa.  

Přesto stále zůstává většina nemovitostí pojištěna nedostatečně. Podle výzkumu České asociace pojišťoven je to až 70 procent z pojištěných nemovitostí. Majitelé bohužel nereagují na řadu faktorů, které tuto situaci zásadně ovlivňují – inflaci, rostoucí ceny stavebních prací a materiálů. Často ani na rozšiřující se vybavení domovů. Průměrná výše podpojištění přesahuje 30 procent, což znamená, že pojištěný dostane pojistné plnění v průměru pouze ve výši méně než 70 procent skutečné škody.

To bohužel potvrdily i loňské povodně. „Řešili jsme případ rodinného domu, který je pojištěn na hodnotu 6,5 milionu korun, ale současná pojistná částka by měla být okolo 11 milionů korun. Smlouva byla staršího data, v posledních dvou letech jsme klientovi nabídli úpravu smlouvy a indexaci, která by mu zajistila odpovídající navýšení pojistné částky, ale ani jedné nabídky klient nevyužil. Pojistné plnění tedy na opravu nebude stačit, cca čtyřicet procent částky bude muset dát ze svého,“ vysvětluje Ondřej Poul.  

Loňské povodně se také výrazně podílely na nárustu živelních škod. Jen ze zářijových povodní a bouřek klienti Kooperativě nahlásili 19 tisíc škod za 4 miliardy korun. Téměř 17 tisíc škod už Kooperativa ukončila a klienti obdrželi 2,7 miliardy korun pojistného plnění.

Pokud se podíváme na vývoj za posledních pět let, i v počtu řešených živelních škod zaznamenává Kooperativa významný nárůst. V roce 2020 například likvidátoři Kooperativy řešili celkem 30 348 živelních škod, vloni už to bylo 48 165 škod.

Většinou převládají škody z vichřic, bouřek, atmosférických srážek a v loňském roce i z povodní. „A každoročně řešíme i okolo 5 tisíc škod z přepětí, které také často souvisí s bouřkami,“ doplňuje Ondřej Poul.

Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP) mezi lety 2020 a 2024 navýšila průměrné vyplacené pojistné plnění přibližně trojnásobně. Zatímco průměrná škoda z pojištění soukromých nemovitostí v roce 2020 činila 22 056 korun, v roce 2024 vzrostla na 66 639 korun. Důvodem jsou především kalamity.

„Průměrně vyplacené pojistné plnění v majetkovém pojištění v posledních letech vzrostlo přibližně trojnásobně, avšak cena majetkového pojištění rostla u rodinných domů průměrně o 46 % a u rekreačních objektů o 38 %,“ vysvětluje Marek Woitsch, ředitel Úseku tvorby produktů v ČPP. Přestože výplaty pojistných plnění v posledních letech značně vzrostly, ceny pojištění rostly nižším tempem. I přes tento vývoj je však značná část nemovitostí pojištěna nedostatečně.

„Podpojištění se pohybuje kolem 60 procent. Je zde tedy značné množství lidí, kteří nemají správně nastavené pojistné částky. Klientům doporučujeme, aby využívali automatickou indexaci,“ doplňuje Woitsch.

ČPP na svém webu také zveřejnila majetkovou kalkulačku, ve které mohou lidé zjistit hodnotu své nemovitosti. „Pokud budou lidé znát reálnou hodnotu svého majetku, budou umět lépe nastavit i hodnotu majetkového pojištění. Je to šikovný ukazatel, který pomůže odhalit, zda není nemovitost podpojištěna,“ říká ředitel Úseku tvorby produktů. Kalkulačka je zdarma a bez nutnosti na sebe zanechat kontakt. Dostupná je na kalkulacka.cpp.cz/oceneni-nemovitosti.


Autor: red

Profesor Jan Holub z FEL ČVUT získal grant NATO

8. března 2025 v 07:03

Profesor Jan Holub z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického (ČVUT) dosáhl významného mezinárodního úspěchu. V rámci prvního ročníku programu NATO Chief Scientist Grants byl jeho projekt vybrán mezi devět nejlepších z celkem 231 přihlášených žádostí. Jeho výzkum se zaměřuje na...

Další články
Nahoru