Dnes Úterý - bourky 17°C
Zítra Středa - oblacno 22°C
Úterý 28. 5. 2024
Svátek má Vilém
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vzrostl počet útoků vandalů na železnici, hlavně v Praze. Vlaky proto jezdí kratší
Nutnost čistit posprejované vlaky se v provozu projeví nasazením jedné soupravy CityElefant místo dvou spojených. Foto: Jan Puci

Vzrostl počet útoků vandalů na železnici, hlavně v Praze. Vlaky proto jezdí kratší

Za poslední rok evidují České dráhy (ČD) více než čtyři sta případů graffiti na svých vozidlech. Škoda vzniklá v souvislosti s jejich odstraňováním převýšila šest milionů korun. Na přelomu roku zaznamenaly ČD prudký nárůst vandalských útoků na své soupravy, a to zejména v pražské aglomeraci. Za poslední dva měsíce tu národní dopravce zaznamenal 16 takovýchto případů. Informoval o tom jeho mluvčí Lukáš Kubát.

Zatímco v průběhu loňska počet sprejerských útoků na vlaky stagnoval a nevybočoval z průměru posledních let, na přelomu roku intenzita takovýchto útoků prudce vzrostla.

„Za poslední rok jsme zaznamenali 449 útoků sprejerů na naše vlaky, při kterých nám vznikla škoda více než šest milionů korun. Na přelomu roku počet případů vandalství výrazně vzrostl. Jen během prosince a začátku ledna evidujeme škody za 1,126 milionu korun,“ popisuje Martin Straka, ředitel odboru bezpečnosti ČD.

Sprejeři jsou nejaktivnější v pražské aglomeraci. V prosinci 2021 a začátkem letošního ledna bylo v hlavním městě a okolí nahlášeno 16 sprejerských útoků a graffiti byla pomalována plocha o velikosti více než tisíc metrů čtverečních, tedy plocha o velikosti pěti curlingových drah nebo skoro celého hokejového hřiště. Odhadovaná škoda přitom činí zhruba 600 tisíc korun.

„Bohužel podrobnější informace, kvůli šetření případů Policií ČR, v současnosti podávat nemůžeme,“ sdělil serveru Pražský patriot Kubát.

Graffiti pomalované vlaky podle něj mají velký vliv i na komfort cestování. Kvůli zajištění čištění musí ČD soupravy na určitou dobu stáhnout z provozu, což má nepříznivý vliv na přepravní kapacitu.

„Snažíme se, abychom tuto dobu co nejvíce zkrátili, nicméně některá sprejerská díla jsou v poslední době natolik rozsáhlá, že čištění trvá déle než obvykle. V provozu se to pak projeví například nasazením jedné soupravy CityElefant místo dvou spojených,“ uvedl Jakub Goliáš, ředitel Oblastního ředitelství osobní dopravy Střed Českých drah. 

„S objednateli dopravy proto aktuálně hledáme vhodné řešení, které nám umožní posprejovanou soupravu na nezbytně nutnou dobu odstavit, řádně a rychle ji vyčistit a poté ji vrátit do jejího pravidelného oběhu,“ dodal.

Že jsou graffiti problém, který je potřeba řešit, potvrzují i objednavatelé. „Vandalismus ve veřejné dopravě nás samozřejmě velice trápí. Boj se sprejerskými útoky na vlaky v Praze a okolí stojí všechny mnoho energie, která by se dala věnovat do dalšího vylepšování cestovního komfortu. S tímto nešvarem se rozhodně nehodláme smířit. Jsem přesvědčen, že čím kratší dobu budou nelegální výtvory na vlacích jezdit, tím menší bude i motivace sprejerů dál poškozovat cizí majetek,“ sdělil Petr Tomčík, ředitel organizace Ropid, která plánuje veřejnou dopravu v Praze a okolí.   

ČD se podle Kubáta v souvislosti s rostoucím počtem graffiti na svých vozidlech rozhodly posílit fyzickou ostrahu objektů, ve kterých k útokům na vlaky dochází. Například tím, že tyto objekty hlídají zaměstnanci bezpečnostních agentur.


Autor: Jan Puci

Doprava: Provoz mezi ulicemi Verdunská a Jugoslávských partyzánů je nově obousměrný

Dnes v 08:44

Praha 6: úsek komunikace na Vítězném náměstí mezi ulicemi Verdunská a Jugoslávských partyzánů je nově obousměrný.

Pro řidiče: Začne oprava sjezdů a nájezdů na Chlumecké ulici

25. května 2024 ve 14:19

Koncem května začne komplexní oprava sjezdů a nájezdů na Chlumecké ulici z ulice Ocelkova, v blízkosti autobusového terminálu Černý Most a parkovacího domu P+R.

Národní technické muzeum spouští v expozici Doprava mobilního průvodce TourStories

17. května 2024 ve 14:12

Přijďte oslavit Mezinárodní den muzeí do Národního technického muzea. Do všech poboček NTM bude v sobotu 18. května snížené vstupné. V Praze se muzeum připojuje k festivalu Máme otevřeno a pro návštěvníky připravilo zdarma program: poprvé si mohou vyzkoušet v Dopravní hale průvodce v aplikaci...

Další články
Nahoru