Dnes Čtvrtek - oblacno 22°C
Zítra Pátek - bourky 19°C
Čtvrtek 23. 5. 2024
Svátek má Vladimír
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
KinoPražský životSetkání

Vzpomínkové akce k prvnímu výročí odchodu Dany Němcové

11. 4. 2024
Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) a spolek Lastavica připravují dvě akce, kterými si připomeneme první výročí odchodu Dany Němcové. Na Senovážném náměstí v Praze, kde se nachází sídlo nadace, bude 11. dubna v 16 hodin odhalena pamětní deska u stromu, který ponese jméno Dany Němcové. K účastníkům promluví předseda správní rady VDV Vojtěch Sedláček, starostka městské části Prahy 1 Terezie Radoměřská, římskokatolický kněz a pedagog Ladislav Heryán a ředitelka spolku Slovo 21 Jelena Silajdžič. 

Pietní setkání hudebně doprovodí Chlapecký pěvecký sbor Bruncvík z Prahy 1. Setkání se zúčastní přátelé a členové rodiny Dany Němcové i zástupci bývalých jugoslávských běženců ze spolku Lastavica. V 17 hodin bude následovat promítání dokumentu „Věčný úsměv Dany Němcové“, které se bude konat v klubu Lastavica.    

„Nadace chce pojmenováním stromu Dany Němcové vzdát poctu této vzácné ženě, která po odchodu Olgy Havlové řadu let zastávala pozici předsedkyně správní rady naší nadace,“ osvětluje ředitelka VDV Monika Granja a dodává: „Akce jsme připravili společně se spolkem Lastavica, který sdružuje bývalé jugoslavské válečné běžence, jimž v řadě případů Dana Němcová pomohla – proto si vysloužila tak důvěrnou přezdívku „bosenská máma“.“

„Dana Němcová byla jedinečná osobnost, která svým životem a činy inspirovala mnohé z nás. Její odkaz pokračuje v inspiraci dalších generací. Věřím, že strom bude trvalou připomínkou všeho dobrého, co Dana Němcová pro naši společnost udělala,“ dodává Terezie Radoměřská, starostka městské části Prahy 1.

Platany jako symbol krásy, síly a věčnosti vysadila před hotelem Andaz Prague v budově bývalého Cukrovarnického paláce společnost UBM Development Czechia s.r.o. Zástupci společnosti souhlasili s věnováním stromu památce Dany Němcové.

„Hodnotami, za které se tato výjimečná osobnost celý život zasazovala, nepochybně zanechává velkou stopu v české historii a ovlivní další generace. S vděčností jsme nový strom věnovali právě paní Daně Němcové. Platan je stejně nadčasový jako její hodnoty. Tento odolný majestátní strom leckdy vydrží více než 150 let a stává se tak němým svědkem věků. Věříme, že nově zrekonstruované Senovážné náměstí s platany a pamětními deskami budou vybízet k odpočinku a zamyšlení,“ komentuje David Lukas, hlavní architekt UBM Development Czechia.

Jde v pořadí již o třetí strom na Senovážném náměstí, který byl pojmenován na počest jedné z významných osobností Výboru dobré vůle. Vedle stromu Dany Němcové tak náměstí v centru Prahy 1 krášlí i strom zakladatelky nadace Olgy Havlové a strom její dlouholeté ředitelky doktorky Mileny Černé.

Na vzpomínkové setkání naváže od 17 hodin promítání dokumentu „Věčný úsměv Dany Němcové“, které se bude konat v klubu Lastavica, Opletalova 16, Praha 1. Přítomni budou Edo Jaganjac, lékař, zakladatel spolku Lastavica, Anna Freimanová, editorka Knihovny Václava Havla, Ivana Pauerová Miloševičová, režisérka filmu Věčný úsměv Dany Němcové a rodina a přátelé Dany Němcové.Autor: Alo

Letní hry Na Františku

Dnes ve 12:38

Praha 1 pořádá Letní hry Na Františku. Děti a mladiství se mohou těšit na atletiku, mini golf, basketbal, florbal, lezení, veslování nebo surfařský simulátor.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 22. týden

Dnes v 11:44

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Pražské vinice: Dvě besedy na Vyšehradě

Dnes v 07:38

Zajímá vás víno a kultura s ním spojená? Poznejte autenticitu a výjimečnost vín z pražských vinic. Jedinečné polohy těchto zelených částí Prahy, z nichž některé jsou památkově chráněnými územími, veřejnosti běžně nepřístupnými, poskytnou i nevšední výhledy...

Troja: Zámek a labyrint

Dnes v 07:07

Zámek Troja a jeho okolí představují jedinečný prostor v širším centru Prahy, kde bude GHMP představovat témata spjatá s urbánním historickým prostorem za pomoci současných uměleckých prostředků. 

Moai bude slavnostně odhalena, přijde i Pavel Pavel

Dnes v 07:03

Socha Moai v bubenečském parku Lázaro Cárdenase už zdomácněla, v mezičase dostala i klobouk pukao. Nyní dojde i na slavnostní odhalení za přítomnosti zástupců Chile, které sochu do parku Prahy 6 darovalo.

Střelecký ostrov zve na Vinařské slavnosti

Včera ve 12:15

Prezentace malých rodinných vinařů nejen z jižní Moravy, ale i z oblasti starého a nového světa, jejichž produkci běžně neochutnáte v pátek 24. a v sobotu 25. května.

Korso Krymská 2024

Včera v 07:44

Krymská, to je ulice plná barů, restaurací, obchodů a dílen. V roce 2022 se obnovila tradice Korsa Krymská, které vždy koncem května vdechlo malé vršovické ulici venkovní život velkého bulváru. Bez aut a omezení se návštěvníci mohou těšit na spoustu živé hudby a představení, jídla a pití. Ve...

Multižánrový hudební festival v Modřanech

Včera v 06:48

V sobotu 25. května se v Modřanech koná Multižánrový hudební festival. Vstup volný.

Praha 1: Setkání k budoucnosti parku Kampa

21. května 2024 v 16:28

Ve středu 22. května se v parku Kampa koná veřejné setkání o budoucnosti parku. Od 17 do 18 hodin se můžete zúčastnit procházky po parku s architektkou, která vám představí nový návrh. Procházka začíná u saly terreny.

Hanspaulkou za Lídou Baarovou

21. května 2024 ve 14:25

Zájemci o architekturu se sejdou v sobotu 25. května.

Napouštíte domácí bazén? Ideálně vodou z cisterny od PVK

21. května 2024 v 09:47

Teplé počasí rozjelo sezónu napouštění domácích bazénů. Pražské vodovody a kanalizace nabízejí a doporučují zákazníkům napouštění bazénů vodou z cisteren, které zamíří přímo na jimi určené místo.

Další články
Nahoru