dnes
Neděle - jasno
16°C
zítra
Pondělí - zatazeno
13°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
11°C
Vznikne územní studie, která bude řešit oblast kolem stanice metra Palmovka
V západní části území stojí nedokončené Centrum Palmovka. Foto: archiv

Vznikne územní studie, která bude řešit oblast kolem stanice metra Palmovka

Skrz videokonferenci vysílanou z Centra architektury a městského plánování (CAMP) v Praze 2 dnes byla odstartována série setkání k proměně Palmovky, do které budou zapojeni obyvatelé blízkého i vzdáleného okolí, cesrstující v MHD, lidé dojíždějící na Palmovku do zaměstnání nebo mířící za nákupy. Nápady budou moci přispět do podoby nového náměstí Bohumila Hrabala, ovlivnit územní studii Palmovka nastavující pravidla pro rozvoj území nebo rozhodnout o tom, jaké by mělo být dočasné využití drážního domku u tramvajového křížení. 

Setkání hlavních aktérů Palmovky navázalo na workshop z 11. března, při kterém došlo k důležitým rozhodnutím v oblasti územního rozvoje a dopravy. Výsledkem byla shoda, že se nepočítá s původně plánovaným tunelem pod Palmovkou. Ten měl propojit rozšířený Libeňský most s Balabenkou a vyústit do ulice Na Žertvách. Dále započaly práce na zadání Územní studie Palmovka a zklidnění Sokolovské ulice.

Účastníci diskutovali hotové zadání územní studie a další důležité změny v oblasti dopravy. Důležitou součástí setkání byl sběr záměrů od vlastníků pozemků. „Palmovka je jedním z hlavních rozvojových center hlavního města, které postrádá koordinační dokument vytyčující strukturu území a nastavení pravidel pro další rozvoj. V území přitom dochází k rychlému rozvoji a výstavbě. Připravili jsme proto zadání Územní studie, na základě něhož vnikne materiál, který plánované změny v území zkoordinuje,” uvedl radní Prahy 8 pro strategický rozvoj Tomáš Hřebík.

Zadání Územní studie Palmovka připravoval Odbor územního rozvoje pražského magistrátu, ve spolupráci s Prahou 8 a Institutem plánování a rozvoje (IPR). Zadání bylo zároveň konzultováno se zastupiteli osmé městské části a odborníky na územní rozvoj.

Tento týden v pondělí rozhodli pražští radní, že magistrát uzavře s dopravním podnikem (DPP) memorandum o budoucím rozvoji Palmovky. Dokument má zajistit spolupráci při rozhodování o budoucnosti okolí stejnojmenné stanice metra B. Pozemky na Palmovce patří jak hlavnímu městu, tak DPP. Spolupráce má podle dokumentu zajistit koordinovaný postup zejména v právních, projekčních, ekonomických a územně plánovacích krocích.resene-uzemi-us-palmovka-zdoj-uzr-mhmp-2020 Jak bude v budoucnu spolupráce vypadat, by mělo být rozhodnuto dokonce letošního roku. Podle schváleného dokumentu je ve hře možnost podpisu mandátní smlouvy, výpůjčka nebo takzvaný společný podnik, který by obě strany založily.

Praha 8 nyní plánuje sérii participativních aktivit. „Ve spolupráci s IPR a magistsrátem nyní plánujeme komentované vycházky po Palmovce, zřízení informační plánovací kanceláře, výstavy pro veřejnost nebo různé průzkumy mezi místními a mnoho dalšího. Reagujeme na současná opatření, proto naše aktivity budou online i přímo v terénu. Veškeré informace k zapojení se dozvíte na našich stránkách www.PalmovkaTEĎ.cz,” sdělil Petr Pelc, zastupitel Prahy 8 a koordinátor pro oblast Palmovky.

Už nyní zde čtenáři mohou hlasovat například o tom, jak by si představovali důstojnou připomínku libeňského spisovatele Bohumila Hrabala, která vznikne spolu se stejnojmenným náměstím.


Dotační programy na rok 2021 vyhlásila Praha 5

23. října 2020 ve 20:45

Rada městské části Praha 5 schválila vyhlášení dotačních programů pro rok 2021. Stejně jako v letech minulých podpoří účelovou dotací projekty v oblasti kultury, životního prostředí, sportu, školství a rozvoje občanské společnosti. Na dotační programy plánuje Praha 5 v příštím roce věnovat částku...

Praha 10 od pondělí přijímá žádosti o dotace

23. října 2020 v 10:35

Občané městské části Praha 10 mohou žádat od pondělí 26. října do 9. listopadu do 12 hodin o dotace. V rámci programu vyčlení radnice ze svého rozpočtu 30 milionů korun na prospěšné aktivity v kultuře, sportu, ochraně životního prostředí a udržitelného rozvoje a sociální a zdravotní...

Praha nabídne městům zdarma zdrojové kódy k IT systému V Praze jako doma

22. října 2020 v 16:17

Hlavní město Praha nabídne prostřednictvím městských společností Prague City Tourism a Operátor ICT (OICT) zdrojový kód k IT systému V Praze jako doma. Zájemci z řad měst a obcí mohou tento systém snadno využít pro přípravu vlastních projektů na podporu ohrožených segmentů tuzemské...

Praha 9 zveřejnila výsledky veřejné ankety

22. října 2020 v 09:52

Během léta se uskutečnila veřejná anketa mezi občany Prahy 9. Ukázala například spokojenost se stavem městské zeleně či nabídkou obchodů a služeb, už méně občanů hodnotilo kladně údržbu městských komunikací. Výsledky ankety budou využity při tvorbě Strategického plánu rozvoje MČ...

Hlavní město dokončilo novou jazykovou laboratoř. Bude sloužit k projektu výuky českých dětí ve světě

22. října 2020 v 06:11

Praha dokončila vybudování nejmodernější laboratoře v Jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky hlavního města Prahy. Uskutečnění celého projektu od jeho návrhu a vizualizace až k otevření inovačního vzdělávacího prostoru vyšlo hlavní město na 2,2 milionu korun bez DPH. Laboratoř bude nyní...

Praha 5 prodlužuje dobu hlasování o Participativním rozpočtu

21. října 2020 ve 21:16

Radnice Prahy 5 prodloužila dobu, po kterou může veřejnost hlasovat v rámci Participativního rozpočtu. Vybírat projekty můžete až do 15. listopadu 2020.

Další články
Nahoru