Dnes Středa - mlha 3°C
Zítra Čtvrtek - polojasno -1°C
Středa 24. 2. 2021
Svátek má Matěj
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Vznikne studie na ochranu vilové osady Baba
Dejvická vilová kolonie Baba. Foto: MHMP

Vznikne studie na ochranu vilové osady Baba

Vilová kolonie Baba v Praze 6 bude před nekoordinovanými změnami chráněna novou koncepční studií. Její vypracování dnes schválila rada hlavního města. Studii připravuje Institut plánování a rozvoje (IPR). Sloužit bude jako podklad pro změnu platného územního rozhodnutí umožňující úpravy veřejného prostranství s ohledem na původní vzhled v době výstavby obytného souboru.

Funkcionalistická vilová kolonie Baba bude lépe chráněna před nekoordinovanými změnami. Vedení Prahy dnes zadalo IPR zorganizovat výběrové řízení na tým, který nakreslí koncepční studii budoucího rozvoje této lokality. Studie se zaměří zejména na zkvalitnění veřejných prostranství a podpoří zachování historické hodnoty území.

Osada Baba je sice z hlediska urbanismu a veřejných prostranství stabilizované území, ale největším problémem je špatný stav a umístění podzemních sítí v lokalitě, jako je například kanalizace, vodovod a plyn. Dále jsou v plánu, či už dokonce probíhají, úpravy povrchů chodníků a silnic.

„Ucelený přístup je v městském plánování velmi důležitý a v případě osady Baby to platí dvakrát. Plánované projekty je potřeba zkoordinovat, aby nedošlo k narušení historické hodnoty místa. Koncepční studie je určitě vhodný nástroj, který nám nejlépe ukáže, jak dále postupovat,“ uvedl náměstek primátora pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček (TOP 09). Dosavadní projekty týkajíc se Baby podle něj nebyly koordinované a chyběl zde koncepční přístup.

Právě celkový přístup k území by měla vyřešit koncepční studie, která umožní zkombinovat a zkoordinovat probíhající paralelní projekty. Tím by se podle vedení metropole měla současně zvýšit efektivita vynaložených prostředků.

Mezi cíle studie patří zachování a rozvoj historické hodnoty území, zkvalitnění prostředí pro místní obyvatele, vytvoření zázemí pro návštěvníky nebo třeba zvýšení bezpečnosti bezbariérových cest.

Do tvorby studie by se podle Hlaváčka zapojení krajinářských architektů a odborníků na památkovou péči, kteří dokážou citlivě navrhnout změny, které území zkvalitní, ale nenaruší jeho historickou hodnotu.

O tom, kdo koncepční studii nakreslí, rozhodne výběrové řízení na základě kvalitativních kritérií v režii IPR. Složení týmu je ovšem dané už teď, nebude tam chybět architekt, dopravní inženýr, krajinářský architekt a vodohospodářský inženýr. Předpokládá se, že výběrové řízení proběhne v květnu letošního roku.

„Důležitým krokem je zapojení krajinářských architektů a odborníků na památkovou péči, kteří dokážou citlivě navrhnout změny, které území zkvalitní, ale nenaruší jeho historickou hodnotu,“ doplnil předseda klubu Spojené síly pro Prahu Jiří Pospíšil.

„Těší mě, že se osadě Babě bude věnovat tým složený z profesionálů různých odvětví. Podobně jako u projektu Karlovo náměstí budeme požadovat účast nejen architekta, ale i krajináře či vodohospodáře. Myslím, že takto složené týmy zajistí, že nic důležitého nebude opomenuto a upozaděno,“ uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč.

Zadání koncepční studie a veškeré další kroky se podle něj budou konzultovat se všemi dotčenými subjekty, jako je například městská část Praha 6, Národní památkový ústav nebo majitelé chráněných vil.

Počítá se i se zapojením občanů. V plánu jsou minimálně dvě setkání s místními obyvateli. O konkrétních termínech ještě není rozhodnuto.

Osada Baba

Osada Baba je prvorepubliková funkcionalistická vilová kolonie na jihovýchodní části ostrohu Baba v pražských Dejvicích. Byla vystavěna jako jedna ze šesti evropských kolonií moderního bydlení, které vznikaly z iniciativy Werkbundu na konci 20. a začátku 30. let 20. století. Tyto kolonie měly propagovat moderní funkcionalistickou výstavbu, finančně dostupnou pro široké vrstvy.

Osada Baba, jako jediná z kolonií, je složena pouze z individuálních domů postavených na míru soukromému investorovi. V rámci funkcionalistických kolonií je Baba jednou z nejzachovalejších, protože obdobné výstavby ve Vídni a v Německu byly během 2. světové války poškozeny. Osada Baba je od roku 1993 městskou památkovou zónou.

Nedávno se Baba dostala na seznam významných památek s Označením Evropské dědictví. Stalo se tak v rámci nadnárodní nominace Werkbund Estates in Europe, která zahrnuje Německo, Polsko, Českou republiku a Rakousko. 


Praha 2 bude pokračovat v pomoci podnikatelům

Včera ve 13:05

Radní Prahy 2 na svém pondělním jednání schválili další podporu podnikatelům a živnostníkům v nebytových prostorách městské části, na které dopadla krizová opatření vlády v souvislosti s nařízeným nouzovým stavem. Konkrétně se jedná o slevu z nájmu, možnost uzavření splátkových kalendářů a...

Praha 4: V lese v Hodkovičkách se bude kácet i březnu

Včera v 10:30

Lesy hlavního města Prahy informovaly čtvrtou městskou část, že budou stromy napadené kůrovcem a nebezpečné suché stromy v Hodkovičkách v lokalitě U Cortéze odstraňovat i v březnu.

Zasedání zastupitelstva Prahy 15

22. února 2021 ve 21:06

Dvanácté zasedání zastupitelstva Prahy 15 se koná 10. března ve Švehlově sokolovně, U Branek 674/7, Praha 10, od 15 hodin.

Odbor bytů a převodů nemovitých věcí Prahy 5 je dočasně uzavřen

22. února 2021 ve 20:23

Ve dnech 22.2. – 26.2. bude Odbor bytů a převodů nemovitých věcí Prahy 5 uzavřen z důvodu realizace stavebních prací. Zaměstnance lze kontaktovat prostřednictvím telefonu a emailu.

Praha má plán velkých zakázek pro rok 2021

21. února 2021 v 08:41

Hlavní město sestavilo seznam veřejných zakázek s hodnotou nad 20 milionů korun, které plánuje vyhlásit v tomto roce. Navazuje tak na loňský rok, kdy k tomuto kroku přistoupilo poprvé. Cílem je neustále zvyšovat transparentnost hospodaření s pražskými financemi.

Další články
Nahoru