dnes
Středa - oblacno
2°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
0°C
pozítří
Pátek - mlha
1°C
Vznikne studie na ochranu vilové osady Baba
Dejvická vilová kolonie Baba. Foto: MHMP

Vznikne studie na ochranu vilové osady Baba

Vilová kolonie Baba v Praze 6 bude před nekoordinovanými změnami chráněna novou koncepční studií. Její vypracování dnes schválila rada hlavního města. Studii připravuje Institut plánování a rozvoje (IPR). Sloužit bude jako podklad pro změnu platného územního rozhodnutí umožňující úpravy veřejného prostranství s ohledem na původní vzhled v době výstavby obytného souboru.

Funkcionalistická vilová kolonie Baba bude lépe chráněna před nekoordinovanými změnami. Vedení Prahy dnes zadalo IPR zorganizovat výběrové řízení na tým, který nakreslí koncepční studii budoucího rozvoje této lokality. Studie se zaměří zejména na zkvalitnění veřejných prostranství a podpoří zachování historické hodnoty území.

Osada Baba je sice z hlediska urbanismu a veřejných prostranství stabilizované území, ale největším problémem je špatný stav a umístění podzemních sítí v lokalitě, jako je například kanalizace, vodovod a plyn. Dále jsou v plánu, či už dokonce probíhají, úpravy povrchů chodníků a silnic.

„Ucelený přístup je v městském plánování velmi důležitý a v případě osady Baby to platí dvakrát. Plánované projekty je potřeba zkoordinovat, aby nedošlo k narušení historické hodnoty místa. Koncepční studie je určitě vhodný nástroj, který nám nejlépe ukáže, jak dále postupovat,“ uvedl náměstek primátora pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček (TOP 09). Dosavadní projekty týkajíc se Baby podle něj nebyly koordinované a chyběl zde koncepční přístup.

Právě celkový přístup k území by měla vyřešit koncepční studie, která umožní zkombinovat a zkoordinovat probíhající paralelní projekty. Tím by se podle vedení metropole měla současně zvýšit efektivita vynaložených prostředků.

Mezi cíle studie patří zachování a rozvoj historické hodnoty území, zkvalitnění prostředí pro místní obyvatele, vytvoření zázemí pro návštěvníky nebo třeba zvýšení bezpečnosti bezbariérových cest.

Do tvorby studie by se podle Hlaváčka zapojení krajinářských architektů a odborníků na památkovou péči, kteří dokážou citlivě navrhnout změny, které území zkvalitní, ale nenaruší jeho historickou hodnotu.

O tom, kdo koncepční studii nakreslí, rozhodne výběrové řízení na základě kvalitativních kritérií v režii IPR. Složení týmu je ovšem dané už teď, nebude tam chybět architekt, dopravní inženýr, krajinářský architekt a vodohospodářský inženýr. Předpokládá se, že výběrové řízení proběhne v květnu letošního roku.

„Důležitým krokem je zapojení krajinářských architektů a odborníků na památkovou péči, kteří dokážou citlivě navrhnout změny, které území zkvalitní, ale nenaruší jeho historickou hodnotu,“ doplnil předseda klubu Spojené síly pro Prahu Jiří Pospíšil.

„Těší mě, že se osadě Babě bude věnovat tým složený z profesionálů různých odvětví. Podobně jako u projektu Karlovo náměstí budeme požadovat účast nejen architekta, ale i krajináře či vodohospodáře. Myslím, že takto složené týmy zajistí, že nic důležitého nebude opomenuto a upozaděno,“ uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč.

Zadání koncepční studie a veškeré další kroky se podle něj budou konzultovat se všemi dotčenými subjekty, jako je například městská část Praha 6, Národní památkový ústav nebo majitelé chráněných vil.

Počítá se i se zapojením občanů. V plánu jsou minimálně dvě setkání s místními obyvateli. O konkrétních termínech ještě není rozhodnuto.

Osada Baba

Osada Baba je prvorepubliková funkcionalistická vilová kolonie na jihovýchodní části ostrohu Baba v pražských Dejvicích. Byla vystavěna jako jedna ze šesti evropských kolonií moderního bydlení, které vznikaly z iniciativy Werkbundu na konci 20. a začátku 30. let 20. století. Tyto kolonie měly propagovat moderní funkcionalistickou výstavbu, finančně dostupnou pro široké vrstvy.

Osada Baba, jako jediná z kolonií, je složena pouze z individuálních domů postavených na míru soukromému investorovi. V rámci funkcionalistických kolonií je Baba jednou z nejzachovalejších, protože obdobné výstavby ve Vídni a v Německu byly během 2. světové války poškozeny. Osada Baba je od roku 1993 městskou památkovou zónou.

Nedávno se Baba dostala na seznam významných památek s Označením Evropské dědictví. Stalo se tak v rámci nadnárodní nominace Werkbund Estates in Europe, která zahrnuje Německo, Polsko, Českou republiku a Rakousko. 


Jak vidí děti bezpečnost na Jižním Městě

22. listopadu 2020 ve 12:09

Jižní Město se potýká s problémem společným nejen sídlištím, ale většině městských čtvrtí – množstvím veřejných prostranství, často nízké kvality. Mnohá jsou spíše zbytkovými prostory mezi budovami, které slouží nanejvýš jako zkratky pro chodce nebo...

Praha 5: Odbor dopravy bude příští týden pracovat v omezeném rozsahu

22. listopadu 2020 v 10:03

Praha 5 sdělila, že z důvodu provádění stavebních prací bude odbor dopravy v termínu od 23. listopadu do 27. listopadu pracovat pro veřejnost v omezeném rozsahu.

Online seminář Prahy 11: Rovné příležitosti

21. listopadu 2020 v 10:34

Online setkíání se koná ve středu 25. listopadu od 15:30 hodin.

Praha 15 zve na zasedání kontrolního výboru, zveřejnila program

21. listopadu 2020 v 08:57

Praha 15 zve na 14. zasedání kontrolního výboru ZMČ Praha 15, které se bude konat ve středu 25. listopadu 2020 v 17 hodin v zasedací místnosti č. 706, 7. patro na ÚMČ Praha 15.

Další články
Nahoru