dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - oblacno
4°C
Vznikající koalice na magistrátu si rozdělila vedení výborů, kontrolní asi svěří Pirátům
Piráti si dělali předvolební kampaň při otevírání Trojského mostu. Byli úspěšní, jsou v pražském zastupitelstvu a možná povedou kontrolní výbor. Foto: archiv

Vznikající koalice na magistrátu si rozdělila vedení výborů, kontrolní asi svěří Pirátům

Strany budoucí pražské koalice si rozdělily pozice ve vedení magistrátních výborů. ANO povede mimo jiné výbor pro infrastrukturu, ČSSD finanční výbor a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) bezpečnostní. Zástupci stran rovněž řešili způsob, jakým bude koalice jednat a hlasovat. Na magistrátu ANO, ČSSD a Trojkoalice povede 11 výborů, předsedou kontrolního výboru pak bude zástupce České pirátské strany.

Personální obsazení všech 11 křesel předsedů ještě není kompletně dokončeno. ANO připadne výbor pro životní prostředí a infrastrukturu, jméno předsedy zatím oznámeno nebylo, a také výbor pro kulturu a památkovou péči, v jehož čele bude Eliška Kaplicky.

Výboru pro dopravu a evropské fondy bude předsedat Jarmila Bendová, zastupitel Patrik Nacher zasedne v čele výboru pro školství a Antonín Lébl (všichni ANO) bude předseda výboru pro sport a volný čas.

Sociální demokraté povedou finanční výbor, jehož předsedou bude lídr ČSSD Miloslav Ludvík. Své kandidáty nemá ČSSD vybrané pro majetkový výbor a správu městských podílů a výbor pro územní plán a rozvoj.

„My zatím máme dohodnuté, které budeme mít výbory, ale na našem zastupitelském klubu je budeme teprve obsazovat," řekl lídr Trojkoalice Petr Štěpánek. Trojkoalice povede výbory správy a samosprávy, zdravotnictví a bydlení a bezpečnostní výbor.

Kontrolní výbor chce hnutí ANO nabídnout Pirátům. Obvykle křeslo předsedy tohoto výboru obsadí zástupce nejsilnější opoziční strany, kterou je nyní v Praze TOP 09. Prý z osobních důvodů jej ale koalice nabídne právě Pirátům.

Řešili, jak budou hlasovat

Opoziční TOP 09, ODS ani KSČM v čele žádného z výborů neusednou. Podle jedničky ANO v Praze a zřejmě budoucí primátorky Adriany Krnáčové počítá koalice s Piráty rovněž při řešení problémů oblasti IT.

Koaliční strany řešily také způsob, jakým budou hlasovat a předkládat materiály na jednání rady. „Myslím, že můžeme jmenovat jeden konkrétní příklad. Pokud bude pro příslušný návrh hlasovat nadpoloviční většina radních z té které koaliční strany, tak se materiál stane koaličním návrhem," řekl Štěpánek.

Strany si již minulý týden rozdělily i kompetence jednotlivých radních. V jedenáctičlenné radě bude mít primátora a čtyři radní ANO, ČSSD a Trojkoalice budou mít po třech radních.

Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice bude mít v pětašedesátičlenném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů. Komunální volby v Praze vyhrálo ANO se ziskem 17 zastupitelů, těsně za ní s 16 křesly skončila TOP 09. Po osmi mandátech mají Trojkoalice, ODS a ČSSD. Piráti získali stejně jako KSČM čtyři křesla.


Další články
Nahoru