dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Vzhůru do němoty? Dejte si před tím Němčíkova Panáčka, možná vás chuť přejde
Panáček sem, panáček tam. A nakonec z toho může být celoživotní závislost, o které píše Tomáš Němčík ve své knize Panáček. Ilustrační foto: archiv

Vzhůru do němoty? Dejte si před tím Němčíkova Panáčka, možná vás chuť přejde

Čtyřicetiletý Tomáš Němčík se před pěti lety stal invalidním důchodcem. Má epilepsii, zničená játra, až do konce života bude bojovat s rizikem depresí. Dříve zdravý muž si zničil zdraví alkoholem. Má za sebou dvě desítky pobytů v protialkoholní léčebně a mnoho hospitalizací na jednotkách intenzivní péče, kde několikrát bojoval o holý život. Opakovaně se pokusil o sebevraždu. Nyní již několik let abstinuje. Nedávno vydal knihu Panáček, která je svéráznou autobiografickou výpovědí a celoživotním boji se závislosti na alkoholu a vypráví o složité cestě zpět do všedního života. Server Pražský patriot položil autorovi pár otázek.

„Ráno jsem se probudil doma na dlažbě u botníku, všichni ještě spali. Byl jsem ochrnutý na půl těla, nemohl jsem mluvit, byl jsem pochcanej i posranej. Nemohl jsme vstát a čekal jsem, až se někdo vzbudí. Asi po půl hodině jsem uslyšel, že jde Gabča na záchod, tak jsem mlátil tou jednou rukou, kterou jsem mohl hýbat, o podlahu, aby si mě všimla.“

Tomáš Němčík, úryvek z knihy Panáček

Promiňte mi ten syrový výraz, ale ačkoli jste v minulosti „chlastal extraligu“, alkoholu jste se už skoro čtyři roky nedotknul. Nemáte někdy nutkání do toho znovu spadnout?
Bylo období, kdy jsem si stoprocentně věřil, ale někdy se dostanu do stresu, kdy mne napadne sáhnout znovu po alkoholu. Ale zatím se mi daří bojovat, jsem za to moc rád.

Co děláte, když máte zmiňovanou slabší chvilku?
Když mě napadne sáhnout po skleničce, zavolám blízkým, svěřím se. To je důležité, nebýt se svým problémem v daný okamžik sám. Také mi pomáhá jít ven, zasportovat si. V tu chvíli si uvědomím, jak bych zase mohl dopadnout.

Jakým sportem relaxujete?
Chodím do posilovny, rád boxuju. To mě bavilo už v pubertě, nyní se k tomu vracím.

V knize zmiňujete svou neuvěřitelně trpělivou přítelkyni, která s vámi dlouhé roky, kdy vás ovládal alkohol, vydržela a nakonec se stala vaší ženou. Jak ona a nejbližší okolí vnímá váš nyní úspěšný boj?
Bydlím v Kroměříži, celý život jsem žil v Holešově. Tady moc lidí neznám, vlastně jen manželku, švagra a švagrovou. Oni za mnou stoprocentně stojí, jsou mi oporou. Sousedé z baráku o mé minulosti ani neví. 

nemcik

Tomáš Němčík

Uvažujete o tom, že byste se svým příběhem seznamoval veřejnost i jinak než knihou? Třeba přednáškami, diskusemi?
Nebyl jsem zatím osloven, ale napadlo mne to. Rád bych někomu pomohl, jak se ze závislosti dostat, nebo do ní nespadnout. Chodíval jsem do léčebny Kroměříži a vedl terapeutické skupiny. Lidem na léčení jsem vyprávěl svůj příběh.

Jak se vám podařilo nakonec přestat? Co byl rozhodující krok?
Vlastně ani sám nevím, je těžké odpovědět. Zkoušel jsem to mockrát, ale vždy neúspěšně. Už v léčebně poznáte, jestli to skutečně chcete, nebo ne. I když si člověk na odvykačce říká, že nebude pít, tak vlastně chce. Ale poslední léčba, tam jsem se rozhodl.

Něco vás ale k takovému rozhodnutí přeci muselo přivést…
V opilosti jsem měl jedno z dalších delirium tremens (alkoholové delirium, pozn. aut.) a při něm jsem cítil, že umírám, že na mne sahá smrt. A ta chvilka na protialkoholní léčbě v roce 2012, kdy jsem si uvědomil, že může nastat úplný konec, mě ovlivnila na další léčbu. Najednou jsem dostal chuť žít. Uvědomil jsem si existenci lidí, na kterých mi záleží a kteří o mne stále stojí. Přitom před tím jsem si už mnohokrát řekl, že když umřu, tak prostě umřu.

Jak jste na tom zdravotně?
Chodím na jaterní kontroly, mám zvýšené hodnoty. Beru léky. Výsledky nebudou už nikdy v pořádku. Navštěvuji pravidelně neurologii kvůli své epilepsii, kterou způsobil alkohol. Při jakékoli fyzické činnosti se nesmím přetěžovat.

Jaká je podle vás hranice, kdy už si musíme přiznat, že máme problém s alkoholem?
U člověka, který pije s rozumem a pití mu nedělá problém v rodině, práci i ve zdraví, nevidím problém, aby se občas napil, dal si dvě deci vína nebo pivko. Alkohol k životu patří.

Co mixování?
Když nejste závislák, ale běžný piják, tak není problém na nějaké akci pomíchat alkohol.

Jak zvládat opici, když jsme opilí a děláme „kraviny“?
Vše, co způsobuje alkohol, tak to je o tom člověku. Pokud jste hodná bytost a napijete se, nebýváte agresivní. Je to také do značné míry o tom, v jaké náladě jdete pít, v jaké jste společnosti. Když v sobě máte alkohol a přijdete do nervózního prostředí, tak se dostanete na stejnou vlnu. Když se opijete v příjemné atmosféře, hodí vás to do pohody. 

dychani-mladez-nahled

Mladíku, tak co vše jste si dal?

Co u vás vyvolá pohled na jiné lidi, když pijí alkohol?
Smrdí mi to, je mi to protivné. Chodíme s manželkou ke švagrové na návštěvu, když si dají dvojku, není mi to nepříjemné. Fyzicky i psychicky. Na nich mi to nevadí, ale mně se udělá zle. V tu chvíli si vybavím, že jsem pil. A na ty chvíle nevzpomínám rád.

Co byste vzkázal části mládeže, která holduje alkoholu?
Byl bych rád, kdyby si alespoň někteří mladí přečetli mou knihu. Napsal jsem ji proto, aby si lidé uvědomili, jak mohou kvůli alkoholu špatně dopadnout. Čím dřív začnete pít, tím dřív můžete spadnout do závislosti. Kdo začne holdovat alkoholu třeba ve třinácti, tak se do půl roku může stát závislým. Stejná intenzita by u o pár let staršího vedla k závislosti za násobně dlouhou dobu.

Jaké dopady na jednotlivce může mít jeho závislost?
V první řadě zničené zdraví, já jsem toho zářným příkladem. Mám doživotní následky. Pak tu jsou i sociální dopady. Kvůli závislosti přijdou mladí lidé časem o přátele, nebudou mít rodinu, děti. Nebudou mít peníze, na dobrý životní standard mohou zapomenout. V nadměrném pití nenajdete žádná pozitiva.

Uvažujete o pokračování knihy Panáček?
Napadlo mě to, před půl rokem jsem něco rozepsal, ale potom jsem si uvědomil, že je ještě brzy. Nechám tomu ještě pár let a pak se uvidí.

panacek-nahled

Kromě kamenných obchodů si knihu Panáček můžete koupit například zde:

http://www.knihazlin.cz/beletrie/panacek

https://www.kosmas.cz/knihy/211867/panacek/


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Další články
Nahoru