dnes
Neděle - prehanky-snih
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
1°C
Vzepřou se Pražané stranám a budou ve volbách opět kroužkovat? Politolog: víc než posledně
Volební místnost. Ilustrační foto: Jiří Sedláček / Wikimedia Commons

Vzepřou se Pražané stranám a budou ve volbách opět kroužkovat? Politolog: víc než posledně

V Praze a ve středních Čechách se do předčasných sněmovních voleb přihlásilo nejvíc subjektů – shodně jedenadvacet. Budou lidé kroužkovat, tedy preferovat konkrétní kandidáty, nebo nechají pořadí na politických stranách? A koho jim kandidátky nabízejí?

21 uskupení, která jdou v Praze do voleb

ČSSD, TOP 09, ODS, KSČM, ANO 2011, Strana práv občanů – zemanovci, Strana zelených, KDU-ČSL, Suverenita – Strana zdravého rozumu, Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, Hlavu vzhůru – volební blok, Česká pirátská strana, Volte Pravý Blok www.cibulka.net, Dělnická strana sociální spravedlnosti, Strana svobodných občanů, Občané 2011, Aktiv nezávislých občanů, Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska), politické hnutí Změna, LEV 21 – Národní socialisté a Strana soukromníků České republiky

Zdroj: Magistrát hlavního města Prahy

Od osmnácti do jedenadvaceti volebních subjektů v úterý v jednotlivých krajích odevzdalo kandidátní listiny a jdou do letošních voleb. Celkově jde do voleb v České republice čtyřiadvacet uskupení, sedmnáct z nich ve všech krajích. V minulých volbách, konaných v červnu 2010, se do zákonodárných lavic vyhouplo několik lidí na základě kroužkování.

Stalo se tak i díky iniciativě Defenestrace 2010, kterou mezi lidi dostali spisovatelka Lenka Procházková a jaderný fyzik František Janouch. Bude i letos, kdy jde v Praze do voleb jedenadvacet subjektů, každé místo potenciálně volitelné?

Politolog Jiří Pehe má za to, že kroužkování bude možná ještě intenzivnější. „Voliči se tuto metodu již naučili. Navíc žijeme v prostředí, kdy lidé příliš nevěří politickým stranám a jejich úsudku, jak kandidátky sestavily. Proto se budou chtít vyjádřit sami,“ uvedl.

„Je zde i faktor pana prezidenta, který se vyjádřil, že se má ve stranách po volbách přihlížet k tomu, jak se kroužkovalo. To lidé jistě zaregistrovali. I to, že se prezident bude podle kroužkování rozhodovat například o tom, kdo bude předsedou vlády,“ dodal.

Prokroužkuje se znovu Kohoutová z ODS?

Z ODS se v roce 2010 do Poslanecké sněmovny „prokroužkovali“ tehdejší starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa, který letos na kandidátce – po vnitrostranických dohadech – není, představitelka neziskového sektoru Lenka Kohoutová, která o znovuzískání mandátu usiluje z pátého místa, či dlouholetý politik Marek Benda, který je letos na místě desátém. Sám Benda se nechal slyšet, že mu desátá příčka nevadí.

Anketa

Budete při volbách preferovat konkrétní kandidáty?

94.1%
(94.1%)
5.9%
(5.9%)
Z posledního místa se tehdy do dolní parlamentní komory prokroužkoval tehdejší asistent poslance Borise Šťastného Jan Florián, který – stejně jako jeho někdejší šéf – už řady ODS opustil. ODS letos v Praze, kde kandidátku vede expředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, vsadila na kandidáty-straníky. Zajímavé bude, jak dopadne exprimátor Bohuslav Svoboda, který je na druhé příčce.

Rozpoutala diskusi o rodičovské pro muže

Také z pražské kandidátky sociální demokracie se v roce 2010 do sněmovny dva kandidáti prokroužkovali. Byl to primář z nemocnice Na Bulovce Jiří Koskuba, který je letos na dvanáctém místě, a právník Stanislav Křeček, který i jako poslanec hájil práva nájemníků. Ten letos na kandidátce není – působí jako zástupce ombudsmana.

Na kandidátce ČSSD, vedené odborářem Jaroslavem Zavadilem, lze na jedenáctém místě nalézt například straničku, pedagožku a publicistku Michael Marksovou, která přispěla k rozpoutání diskuse o povinné rodičovské dovolené pro otce.

U TOP 09 a KSČM se příliš nekroužkovalo

Z kandidátní listiny TOP 09-STAN, vedené Karlem Schwarzenbergem, se minule neprokroužkoval nikdo. Letos lze na stranické kandidátce na zdánlivě nevolitelném místě najít například lékařku a ředitelku nemocnice Zuzanu Bonhomme Hankeovou, která je až na čtyřiatřicáté pozici.

V roce 2010 se neskákalo ani na pražské kandidátce KSČM. Také letos, kdy ji vede šéfka pražské organizace Marta Semelová, za ni kandidují i představitelé Strany demokratického socialismu – například univerzitní profesor Jiří Hudeček, který je na dvacátém místě.

Za KDU-ČSL oznamovatel korupce Závodský

zavodsky-nahled

Ondřej Závodský

Na pražské kandidátní listině Strany zelených, vedené předsedou Ondřejem Liškou, lze najít několik nestraníků: třeba na devátém místě je známý gay aktivista a herec Jiří Hromada a na patnáctém romský aktivista a trenér boxu Stanislav Tišer za Strany rovných příležitostí, se kterou jdou zelení do voleb.

Na pražské kandidátce lidovců, kterou vede bývalý šéf ÚSTR Daniel Herman, může zaujmout nevidomý právník Ondřej Závodský, který oznámil korupci týkající se podezřelých smluv a Nadační fond proti korupci mu v roce 2011 udělil Cenu za odvahu. Závodský je čtvrtý na kandidátce.

Za Bobo kandidují starostové, za Okamuru diplomat

Za blok „klausovců“ Hlavu vzhůru!, který zformovala předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková, kandiduje hodně zástupců pražských samospráv. V první trojce lze nalézt hned tři starosty – Prahy 10 Bohumila Zoufalíka, Prahy 5 Miroslav Zelený a Prahy 4 Pavel Caldr, který odešel z ODS.

Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury vysílá do voleb v Praze z prvního místa diplomata Milana Šarapatku. Pokud by někoho lídři kandidátek zaujali, i je lze okroužkovat. Každý volič má právo udělit kroužky čtyři, pokud by kroužkoval více, preferenční hlasy by se staly neplatnými.

Za SPOZ aktivní publicista, Babiš si dává na čas

spo-logo-nahled Na pražské kandidátní listině SPOZ, jíž nakonec vede ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák, by mohla zaujmout „trojka“, kterou je Zakeria Nemrah, jenž nyní působí jako vedoucí oddělení Nová média při SPOZ a hodně publikuje.

Kandidátní listiny zatím nezveřejnilo hnutí ANO. Známí jsou jen lídři – pražskou kandidátku vede Andrej Babiš. „Listiny zveřejníme poté, co už se v nich nebudou moci dělat úpravy – ty lze činit do soboty,“ uvedla tisková mluvčí hnutí Radka Burketová.

V Praze kandidují i Piráti

V Praze kandiduje i mnoho menších subjektů. Třeba Národní socialisty-Levici 21. století v Praze povede podnikatelka Tereza Bernardová. Na pražské kandidátce Pirátů je například propagátor legalizace konopí Robert Veverka.

Na pražské kandidátce Strany svobodných občanů, které by měl v Praze vést ekonom Petr Mach, lze najít třeba vědeckého pracovníka a vysokoškolského profesora Miloslava Bednáře.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru