Dnes Středa - obcasny-dest 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Středa 21. 2. 2024
Svátek má Lenka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vzdělávací akce představila studentům nové technologie a ukázala je i v praxi
Foto: ČVUT

Vzdělávací akce představila studentům nové technologie a ukázala je i v praxi

Národní centrum Průmyslu 4.0 ve spolupráci se Škoda Auto a platformou Technologická gramotnost přivítalo 20. a 21. března více než 280 studentů základních a středních škol v rámci vzdělávací akce o moderních technologiích. Cílem spolupráce bylo poutavým způsobem představit mladým lidem nové technologie a ukázat jim je i v praxi. Součástí programu byla komentovaná prohlídka RICAIP Testbedu pro Průmysl 4.0 na CIIRC ČVUT v Praze. 

Elektromobilita, umělá inteligence, 5G sítě, internet věcí nebo kyberbezpečnost: to jsou témata, kterým byl věnován program na zvýšení technologické gramotnosti studentů středních a základních škol. Přednáškový modul, který připravila platforma Technologická gramotnost přímo na míru žákům a studentům, představuje technologie, které hýbou světem. Zábavně, jasně a prakticky.

„Zvyšování úrovně technického vzdělávání a motivace studentů ke studiu technických oborů je jednou z klíčových osvětových aktivit Škoda Auto. Již několik let jsme také generálním partnerem projektů Technologické gramotnosti, které jsme se nyní rozhodli propojit s aktivitami na půdě Národního centra Průmyslu 4.0. Naším cílem je ukázat žákům a studentům nejnovější technologie naživo, nejen formou přednášek, ale také na praktických příkladech,“ zdůrazňuje Jana Polášek Filová, odborná koordinátorka digitalizace a inovací Škoda Auto.

„Chceme-li nadchnout mladé lidi pro studium techniky, musíme jim ji umět představit jako moderní a perspektivní obor. V Testbedu pro Průmysl 4.0 se mohli studenti seznámit i s projekty, které vytvořili studenti například v rámci svých bakalářských prací. Třeba s robotickou dámou, která funguje na principech umělé inteligence, nebo s robotickým kávovarem,“ vysvětluje Robert Keil, ředitel Národního centra Průmyslu 4.0.

„Spolupráce s Národním centrem Průmyslu 4.0 je pro nás skvělou příležitostí, jak spojit akademickou půdu a praxi, představit žákům a studentům nové technologie. Díky zapojení Testbedu pro Průmysl 4.0 RICAIP jsme praxi zase o krok blíže, studenti si mohli vše prohlédnout, vyzkoušet a doslova osahat,“ říká Tadeáš Salaba z projektu Technologická gramotnost.

Partnery Národního centra Průmyslu 4.0 jsou průmyslové firmy, které si dobře uvědomují důležitost zájmu studentů o techniku. Projekt technologické gramotnosti z tohoto důvodu dlouhodobě podporuje i hlavní partner centra Škoda Auto.

V rámci prohlídky RICAIP Testbedu pro Průmysl 4.0, který se nachází na 1640 m2 ve dvou patrech Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT, byly k vidění například Delta robot s dopravníkem, který je pro zajištění bezpečnostních a řídících funkcí vybaven 5G komunikačním modulem a pro zpracování obrazu využívá algoritmy umělé inteligence, či metrologická laboratoř kompletně vybavená pro optické a hmatové měření. Nebo interaktivní kolaborativní robotické pracoviště pro montáž, kde lze vytvořit interaktivní robotickou pracovní stanici s kolaborativními roboty, kteří jsou schopni sestavit Hanojskou věž pomocí fotoaparátu nebo hrát deskové hry.

Testbed je výzkumné a experimentální prostředí, kde se kombinují různé technologie jako aditivní výroba, obrábění, robotická manipulace, inteligentní dopravní systémy, spolupráce člověka a robota, automatizované skladování a další. Klíčovým aspektem Testbedu je existence tzv. digitálního dvojčete, pod kterým lze chápat virtuální model výrobku, výrobního procesu a celého výrobního zařízení propojeného skrz řadu senzorů v reálném čase s fyzickým světem v kyberneticko-fyzický prostor.Autoři: Cen, TZ

Společnost Pražské služby existuje už třicet let

18. února 2024 ve 21:08

Pražské služby slaví v letošním roce 30 let od založení. V hlavním městě je součástí svozu směsného i tříděného odpadu, údržby ulic i parků. Společnost nadále plánuje posilovat své postavení na trhu, snižovat negativní dopady na životní prostředí, edukovat veřejnost a zároveň pomáhat v předcházení...

Londýn je v kvalitě 5G připojení nejhorší metropolí Evropy, konstatuje studie

16. února 2024 ve 20:42

Londýn patří z hlediska kvality 5G připojení mezi nejhorší evropské metropole. Tak zní závěr šetření společnosti MedUX, která analyzovala celkovou uživatelskou zkušenost s pevnými a mobilními sítěmi v deseti velkých městech Evropy. Hlavní město Spojeného království propadlo hlavně proto, že je...

Kooperativa využívá řešení od Resistant AI

11. února 2024 v 17:41

Pojišťovna Kooperativa, druhá největší pojišťovna na českém trhu, zahájila spolupráci se společností Resistant AI, specialistou na prevenci finanční kriminality využívající umělou inteligenci a strojové učení. Kooperativa využívá technologii Document Forensics, k ověřování dokumentů předložených...

Tobias Sonndorfer jmenován místopředsedou představenstva VIG Re

7. února 2024 ve 14:41

Společnost VIG Re, zajišťovna skupiny Vienna Insurance Group, s potěšením oznamuje, že Tobias Sonndorfer byl jmenován místopředsedou představenstva s účinností od 1. února 2024. 

Změna výše dotace Nová zelená úsporám

5. února 2024 v 08:58

Od 15. února klesá dotace na fotovoltaiku. Při podpisu smlouvy do 9. února innogy garantuje vyplacení stávající dotace ve výši až 220 000 korun. Společnost o tom informovala na svém webu. 

Další články
Nahoru